česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček poskytl rozhovor o západním Balkáně

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštívil ve středu 6. listopadu 2019 pražské ústředí  Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL). Na úvod návštěvy jednal s ředitelem RFE/RL v Praze Jamie M. Flyem a velvyslancem USA Stephenem B. Kingem. Ministr se dále seznámil s prací redaktorů a na závěr poskytl rozhovor o české pozici k aktuální situaci v zemích západního Balkánu.

https://www.evropaelire.org/a/ceki-kosove-dialogu-be-zgjerimi-/30256712.html

„Podporu nezávislých a svobodných médií chápu jako nedílnou součást české zahraniční politiky. Letos si připomínáme 30. výročí sametové revoluce, o to víc musíme zdůrazňovat význam svobodných médií pro ochranu demokracie,“ uvedl ministr Petříček. Šéf české diplomacie dnes zároveň ocenil práci novinářů Rádia Svobodná Evropa a ocenil jejich profesionalitu a osobní nasazení často v nelehkých podmínkách.

Během návštěvy poskytl ministr interview pro balkánskou relaci k aktuálnímu dění v regionu západního Balkánu.  V otázce rozšiřování EU vyjádřil ministr Petříček pokračující podporu ČR pro začlenění  balkánských zemí do EU a nedohodu členských zemí EU o zahájení přístupových jednání pro Albánii a severní Makedonii označil za vážnou chybu. V interview potvrdil pozici ČR ohledně nezávislosti Kosova.

RFE/RL je nezávislá instituce financovaná Kongresem USA vysílající ve 22 zemích a 26 jazycích. Pražské ústředí čítá přes 600 zaměstnanců a ve Washingtonu zaměstnává 750 novinářů ve svých 20 regionálních zastoupeních (mj. v zemích Balkánu, zemích bývalého sovětského prostoru, Afgánistánu, Pákistánu, Íránu). V  roce 2019 bylo obnoveno zastoupení v Bulharsku a Rumunsku. Vysílání pokrývá odhadem 34 milionů potenciálních příjemců zpravodajství týdně.

Ministerstvo zahraničních věcí s RFE/RL dlouhodobě spolupracuje na stipendijních programech Václav Havel a Jiří Dienstbier Journalism Fellowship. Programy nabízejí talentovaným mladým novinářům z východní Evropy a západního Balkánu možnost absolvovat více než půlroční stáž v redakcích RFE/RL.