česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy Pristina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ve škole pro nevidomé děti v Peje

Vedoucí zastupitelského úřadu ČR v Prištině Pavel Bílek spolu se svou manželkou Martinou navštívil 5. prosince 2019 ve městě Peja Centrum pro výchovu nevidomých „Xheladin Deda“. Toto středisko je specializovanou institucí pro vzdělávání nevidomých. Česká republika podpořila od roku 1999 až do současnosti centrum mnoha projekty.
 

Během návštěvy v centru byli přítomni předseda Kosovského sdružení nevidomých Daut Tishuki, ředitel Centra Xhavit Kastrati a jeho manželka, vedoucí Sdružení rodičů Centra Shemsi Maqastena, učitelé, rodiče a studenti.

Děti připravily pro své hosty krátký hudební program. Pavel Bílek a jeho manželka se setkali s dětmi a seznámili se s jejich specializovanou výukou. Navštívili jednotlivé  odborné kabinety a měli možnost hovořit s mnoha dětmi i jejich učiteli. Děti ukázaly velké nadšení a talent pro mnoho předmětů. Zaujala hlavně jejich hra na klavír a zpěv.

„Díky dlouhodobým zkušenostem České republiky v oblasti vzdělávání nevidomých jsme byli schopni pomoci Centru Xheladin Deda, a to nejen jeho vybavením, ale také prostřednictvím výměnných programů českých expertů na vzdělávání a orientaci nevidomých a výuku umění. A také expertů na příslušnou legislativu “, uvedl při své návštěvě Centra vedoucí ZÚ České republiky Pavel Bílek.

Ředitel Centra Xheladin Deda Xhavit Kastrati poděkoval za českou podporu. Ve svém vystoupení při setkání mj. uvedl: „Je velmi důležité, že naše centrum si vytvořilo přátelství s českými kolegy. Kdykoli je potřeba odborná konzultace, naši čeští přátelé nám pomohou jako první“.

Díky dvacetileté podpoře z ČR Centru a Kosovskému sdružení nevidomých mohou dnes nevidomé děti získávat vzdělání od základní úrovně až po vysokoškolské studium. Studenti Centra se nyní účastní mezinárodních festivalů. Mnoho z nich se stalo právníky, novináři, publicisty, moderátory, zpěváky.

Ředitel Centra Xhavit Kastrati předal vedoucímu ZÚ uznání za dlouhodobou podporu České republiky této instituci.

Galerie


Visit school