česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Památník slovenským vojákům odhalen v Prištině

Památník slovenským vojákům, kteří zahynuli při letecké havárii cestou z nasazení v Kosovu, odhalil 19.1.2016 v Prištině místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Miroslav Lajčák v den desátého výročí tragédie. „Hoci tento svet opustili predčasne, stihli pred tým Kosovu statočne pomôcť pri jeho úsilí stať sa lepším a bezpečnejším miestom na život pre všetkých,“  připomněl ministr Lajčák při vzpomínkovém aktu v kosovském hlavním městě.
 

Postavení památníku iniciovala kosovská prezidentka Atifete Jahjaga, která slavnostní akt v Městském parku v Prištině zahájila. Následně společně s ministrem Lajčákem položila věnce k pamětní desce s dvojjazyčným slovensko-albánským nápisem na památku 42 slovenskýchvojáků, jejichž letadlo se zřítilo u maďarské obce Hejce.

„Vážime si, že ľudia v Kosove nezabudli na smutný osud našich vojakov a na to, čo počas svojho pôsobenia v misii KFOR urobili, aby prispeli k budovaniu mieru a stability v celom tomto regióne,“ uvedl ve vzpomínkovém projevu ministr Lajčák.

(Převzato z webové stránky MZV SK)

Galerie


Memorial to the Slovak soldiers erected in Pristina