česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pesach v Kosovu 2016

Dne 22. dubna 2016 uspořádala asociace Bet Israel Kosova v Prištině slavnostní večeři pro první noc svátku Pesach, zvanou seder. Za účasti členů židovské komunity v Kosovu, přátel Bet Israel, zástupců diplomatického sboru a dalších byl uctěn jeden z nejvýznamnějších a nejstarších židovských svátků připomínající vyjití Židů z egyptského otroctví a jejich cestu ke svobodě. Sederového rituálu se podle tradice s velkým zájmem a radostí účastnily děti.

Jako hlavní host se slavnostní večeře zúčastnil rabín Meir Alfasi z Izraele, který přijel se svojí rodinou. Rabín Alfasi ocenil přátelské soužití kosovských Albánců s kosovskými Židy a vyjádřil radost, že v Prištině bude postavena synagoga.

Asociace Bet Israel Kosova sdružuje na sto aktivních členů a jejím předsedou je Ruzhdi Shkodra. V současnosti v Kosovu žije 42 Židů. Posláním asociace je „kultivace tradičně a historicky dobrých vztahů mezi albánskými a židovskými obyvateli s cílem podpořit prosperitu a toleranci nejen mezi těmito dvěma národy, ale mezi všemi lidmi milujícími svobodu“.

Galerie


Passover in Kosovo 2016