česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Položení věnců k památníku vojáků padlých za 1. světové války

Za účasti zástupců maďarského a rakouského velvyslanectví v Prištině, kosovské státní správy a vojenských jednotek Rakouska a Maďarska působících v kontingentu KFOR v Kosovu byla  na vojenském hřbitově v Peje uctěna památka vojáků padlých během první světové války.
 

Vzpomínkového obřadu se 1. listopadu 2016 zúčastnili Béla Bozsik, zástupce maďarského velvyslance, Vera Fuchs, zástupkyně rakouského velvyslance, Muhamet Latifi, náměstek ministra Kosovských bezpečnostních sil, plukovník Wolfgang Weichselberger, velitel rakouského kontingentu KFOR, podplukovník Zoltán Virág, velitel maďarského kontingentu KFOR a Gazmend Muhaxheri, starosta města Peja, kteří společně položili věnce k památníku a ve svých projevech uctili padlé vojáky. Za českou ambasádu se pietní akce zúčastnil velvyslanecký rada Vítězslav Pur.

V úvodním projevu maďarský zástupce Béla Bozsik mj. řekl: „ Dnes jsme se shromáždili na počest těch, kteří přinesli největší oběť svému národu……..  Každý, kdo si myslí, že mír je samozřejmou věcí, se mýlí. Ti, kteří zemřeli pro nás a naší zemi, byli oběťmi mírového procesu, který selhal. ……. Naše pocty by dnes vyšly naprázdno, pokud nebudeme usilovat, aby se zabránilo vypuknutí nové války. Národy, které vyslaly své vojáky, aby sloužili v KFOR, jsou ty národy a jejich vojáci, kteří zajišťují mír na Balkáně a v Evropě.“

Na závěr ceremonie promluvil k přítomným hostům kaplan maďarského a rakouského kontingentu KFOR.

Rekonstruovaný rakousko-uherský vojenský hřbitov z první světové války ve městě Peja byl slavnostně předán zastupitelstvu města Peja u příležitosti 100. výročí první světové války v listopadu 2014. Iniciativa na obnovení vojenského hřbitova vzešla ze společného úsilí maďarské a rakouské ambasády v Prištině.  Na hřbitově je pohřbeno 160 padlých vojáků různých národností Rakousko-uherské monarchie, mezi nimi i 8 Čechů, dále je zde pohřbeno 41 Rusů, 2 Černohorci, 1 Turek a 4 vojáci neznámé národnosti.

Galerie


Wreath laying ceremony at the Cemetery of WWI Soldiers