česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic in Pristina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Prague 68“ –„Actress Arta Dobroshi Jumping Joyfully for World Peace“

Dne 23. května 2018 proběhla v Národní knihovně v Prištině vernisáž výstavy fotografií pod názvem „Prague 68“ –„Actress Arta Dobroshi Jumping Joyfully for World Peace“ jako připomínka 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Jedná se o nový koncept paralelní prezentace dvou výstav fotografií zcela odlišného charakteru, tedy „Photo-Pair Exhibition“.  Vzájemnou interakcí, založenou na ostrém kontrastu mezi černobílými fotografiemi z okupace Prahy v roce 1968 a barevnými snímky ze současnosti oslavujícími obyčejné lidské gesto bezprostřední radosti jako poselství míru, vzniká pro diváka další dimenze pro interpretaci snímků v novém kontextu.
 

Zatímco černobílé dokumentární fotografie z okupace symbolicky představují minulost, barevné snímky plné radosti představují budoucnost. Tím vzniká interaktivní prostor pro dialog mezi snímky a divák má možnost stát se jeho aktivním účastníkem na základě svých vlastních zkušeností, prožitků a představ.

„Prague 68“ je soubor fotografií autora Oldřicha Škáchy z archivu Knihovny Václava Havla, který se mj. proslavil dokumentováním života Václava Havla jako disidenta, prezidenta a posléze jako občana. Vystavené fotografie jsou jeho očitým svědectvím prvního dne okupace Československa vojsky Varšavského paktu na klíčových místech v Praze - Václavském náměstí, před budovou Československého rozhlasu a na Staroměstském náměstí. Na snímcích můžeme mezi protestujícími občany poznat tváře architekta Jana Kaplického, zpěváka Pavla Bobka či fotografa Josefa Koudelky.

“Actress Arta Dobroshi Jumping Joyfully for World Peace“ je série fotografií od různých autorů dokumentující mírovou iniciativu kosovské herečky Arty Dobroshi. Dobroshi byla mj. v roce 2011 oceněna jako nejlepší herečka na Mezinárodním festivalu krátkých filmů 24fps v Texasu za svoji roli ve filmu „Baby“ či v roce 2008 nominována na cenu pro nejlepší herečku na Mezinárodním festivalu v Cannes za roli ve filmu „Mlčení Lorny“. Na vystavených snímcích je zachycena ve spontánním výskoku s dětmi, prominentními osobnostmi, běženci, diplomaty, umělci a dalšími lidmi, do kterého koncentruje svoje poselství míru. Fotografie jsou reflexí její osobní zkušenosti kosovské Albánky, jak dosáhnout svobody a míru zároveň a sdílet je se všemi ostatními.

Výstavu uspořádal Zastupitelský úřad České republiky v Kosovu společně s Artou Dobroshi. Vernisáž zahájili svými projevy vedoucí Zastupitelského úřadu v Prištině Ivo Šilhavý, který shrnul hlavní poselství výstavy citátem Václava Havla: „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí!“ Poté herečka Arta Dobroshi na základě vlastních prožitků a zkušeností vyjádřila ve svém vystoupení podstatu slova mír jak z pohledu jedince, tak celé společnosti. Kosovská média představila výstavu jako „výjimečnou a velice odlišnou“ od všech ostatních výstav co kdy v Kosovu byly. Výstavu média komentovala jako „další element vysoké úrovně české kultury představené kosovské veřejnosti.“

 

Galerie


„Prague 68“ –„Actress Arta Dobroshi Jumping Joyfully for World Peace“