česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Priština ve znamení hudby a mládí

Ve dnech 19.-29. července 2015 v Prištině již počtvrté proběhl letní festival hudby pro studenty z celé Evropy – Evropská letní hudební akademie. Během deseti dnů Priština ožila řadou hudebních aktivit a 170 mladých hudebníků pod vedením 19 profesorů s velkým zaujetím absolvovalo odborné lekce, vystoupilo na koncertech v Prištině a s generální zkouškou Mozartovy opery Cosi fan tutte i v Gjakovë.

V průběhu festivalu proběhl v prištinské Red Hall galakoncert profesorů, tři studentské koncerty a na závěr letošní akademie koncert festivalového smyčcového orchestru. Kromě toho byla v Národním divadle v Prištině uvedena v moderní nekonvenční adaptaci opera Cosi fan tutte. Na pódiu Red Hall zazněla i čeština v podání nadějné sopranistky Stefani Dudikj, když zpívala árii z Hubičky Bedřicha Smetany.

Pierre Weber, vedoucí lucemburského velvyslanectví v Prištině, které letošní akademii organizovalo, uvedl: „Je mým upřímným přáním, aby Evropská letní hudební akademie umožnila mnoha mladým talentům pokročit na této cestě s pomocí a pod vedením vybrané skupiny profesionálních hudebníků.“ Slavnostní ukončení Evropské letní hudební akademie dne 29. července 2015 se v plném sále Red Hall neslo v duchu nebývalého úspěchu letošní akademie a bylo potvrzením, že se jeho přání naplnilo.

Evropskou letní hudební akademii založilo v roce 2012 velvyslanectví České republiky v Prištině, které ji uspořádalo i v roce 2013. Akademie se v Kosovu těšila velkému úspěchu a tak se jejího pokračování v roce 2014 ujalo německé velvyslanectví a v roce 2015 lucemburské velvyslanectví. Díky spolupráci s pražskou HAMU se podařilo zajistit českou účast i v tomto roce. HAMU vyslala na letošní ročník hostující profesory Kamilu Moťkovou (hoboj) a Lukáše Moťku (trombón), kteří zde reprezentují nejlepší renomé české hudební tradice, společně s českým klavíristou a hudebním pedagogem Jaromírem Klepáčem, který stál u zrodu akademie.

Galerie


ESMA - Pristina in the sign of music and youth