česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Transparency International Česká Republika a KDI/TI Kosovo spolupracují na monitoringu voleb v Kosovu.

Poslední květnový týden roku 2017 pracovala v Prištině expertní skupina složená ze zástupců obou organizací, aby vyhodnotila testovací kolo monitorovacích procedur, jejichž cílem je zprůhlednit financování politických kampaní v Kosovu. Děje se tak týden před nečekanými předčasnými parlamentními volbami (11. června 2017). Rychlá reakce obou organizací přináší první pozitivní výsledky: politické strany skutečně zveřejňují informace o rozpočtech – vůbec poprvé v demokratické historii Kosova.

Mezinárodní tým nejprve, v reakci na vyhlášení předčasných voleb, připravil postup a sestavu požadavků na otevřenost financování předvolebních kampaní a obeslal 39 politických stran a hnutí v Kosovu s žádostí o zpřehlednění zdrojů, rozpočtů a výdajů na předvolební kampaně. Aktivity se ukázaly jako účinné. Bylo dosaženo jisté reakce stran, a tak bylo možné občanské společnosti v Kosovu vůbec poprvé nechat nahlédnout do výdajů, které mají politické strany během kampaně. Stalo se tomu tak na společné tiskové konferenci KDI a TI-ČR v Prištině dne 2. června 2017 v sídle TI Kosovo (Bajram Kelmendi n/45), kde vystoupil jak ředitel KDI Ismet Kryeziu, tak ředitel TI-ČR David Ondráčka.  Výsledky  a postupy budou využity na podzim v průběhu kampaní před lokálními volbami, kdy společný tým opět spustí nezávislý monitoring.

Konferenci předcházely společné pracovní skupiny, na nichž čeští zástupci TI předávali kosovským kolegům zkušenosti z více než pětiletého kontinuálního tlaku na zprůhlednění kampaní a především zkušenosti s metodami práce, které mohou zaručit určitý veřejný dohled nad výdaji politických stran.

Spolupráci podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce. https://www.transparency.cz/melko/

 

Zahájení pracovního semináře pro monitory voleb v Kosovu (Artan Canhasi, KDI/TI Kosovo).