česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Transparency International CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Transparency International Česká republika pracuje na zprůhlednění financování politické scény v Kosovu

Dalším krokem dlouhodobé spolupráce nevládních organizací Transparency International Česká republika a KDI/TI Kosovo, které úspěšně řeší společné projekty podpořené z programu Transition Promotion MZV ČR, byl seminář pro zástupce nevládního sektoru a otevřený expertní kulatý stůl v Prištině, který se uskutečnil 13. března 2018 v kosovské metropoli Prištině. Veškeré aktivity směřují k vydefinování aplikovatelných standardů pro transparentní financování předvolebních kampaní v Kosovu.

 

V úterý 13. března se v Prištině opět sešla mezinárodní pracovní skupina složená z kosovských a českých specialistů na financování politických stran. Po úspěších z pilotního monitoringu předvolebních kampaní k předčasným a komunálním volbám z roku 2017, kdy se podařilo – poprvé v historii - zveřejnit informace o rozpočtech největších politických stran na kosovské politické scéně, se nyní expertní skupina složená z Florenta Spahiji, Alberta Krasniqiho, Arbena Kelmendiho a Ondřeje Cakla soustředí na vytvoření aplikačních standardů. Má jít o sestavu jednoduchých pravidel a praktických nástrojů, legitimizovanou zájmem kosovské občanské společnosti i praktickými zkušenostmi obou organizací. Sestava standardů politickým stranám usnadní cestu k transparentnosti financování jejich předvolebních aktivit a v neposlední řadě k naplnění zákonných norem.

Tomu odpovídal program kulatého stolu v KDI/TI Kosovo i následný seminář pro zástupce nevládních organizací v budově Orion v Prištině. Standardy nebudou expertním podnikem několika specialistů, ale daleko spíše výsledkem široce pojatých dialogů se zástupci nevládních organizací (Democracy in Action, D4D, Mundesia) a samozřejmě i samotných politických stran a dohledových orgánů státní správy (CEC). V tomto smyslu byla březnová návštěva skutečně prvním krokem. Skupina má v plánu další pracovní setkání, tentokrát v Praze v dubnu 2018. Na podzim pak v Prištině proběhne fórum se zástupci politických stran.

Fakt, že ze zkušeností a expertízy českých odborníků z nevládní sféry může prokazatelně těžit kosovská občanská společnost a politická reprezentace, je velmi potěšující a přispívá k pozitivnímu obrazu České republiky v zahraničí. Akce se konala díky podpoře Transition Promotion MZV ČR, v rámci projektu Setting up Standards for Transparent pre-election campaigns in Kosovo 2018

Více na https://www.transparency.cz/sestra

Galerie


TI Czech Republic on transparency of the political scene in Kosovo