česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vedoucí zastupitelského úřadu ČR navštívil Kosovské fórum zdravotně postižených osob

Dne 11. prosince 2019 navštívil vedoucí ZÚ ČR v Prištině Pavel Bílek sídlo Kosovského fóra zdravotně postižených osob.
 

Fórum je koalicí osmi nevládních organizací: Kosovské asociace nevidomých, Kosovské asociace neslyšících, Asociace Downova syndromu, Asociace autistů, Asociace Hendikep, Handikos a Club „Dëshira“.

Ve svém úvodním vystoupení prezident Kosovského fóra zdravotně postižených osob Bujar Kadriu poděkoval České republice a jejím orgánům za to, že se prostřednictvím své pomoci staly rozhodujícím faktorem zlepšení situace osob se zdravotním postižením v Kosovu. České projekty, jak zdůraznil výkonný ředitel Kosovské asociace nevidomých Mexhit Foniqi a výkonný ředitel Kosovské asociace neslyšících Enver Kurtalani výrazně změnily kvalitu života těchto dvou komunit.

Vedoucí ZÚ ČR Pavel Bílek vyjádřil radost, že se po dobu svého působení v Kosovu mohl osobně seznámit s vynikající realizací projektů financovaných z ČR, které mají pro osoby s postižením velmi významný dopad v oblastech vzdělávání, umění, kultuře a podnikání. Technika a odborné znalosti českých expertů umožnily v Kosovu vytvořit velmi dobrou základnu domácích odborníků, kteří jsou schopni pomáhat jejich sdružením. V posledních letech také Česká republika v Kosovu pomáhá při vytváření legislativy týkající se osob se zdravotním postižením.

Členové rady Kosovského fóra zdravotně postižených informovali vedoucího ZÚ o stavu dodržování lidských práv osob se zdravotním postižením v Kosovu. Členové rady požádali VZÚ a jeho kolegy z členských států EU, aby podpořili návrh zákona o zdravotně postižených, který má být schválen v nově zvoleném parlamentu.