česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Visegrádská skupina – Západobalkánský fond realitou

V Praze se ve dnech 12. – 13. listopadu 2015 konala tradiční konference ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny a západního Balkánu. Na závěr konference byla podepsána dohoda všech zemí západního Balkánu o založení Západobalkánského fondu (Western Balkans Fund).

Schůzka ministrů zahraničních věcí byla příležitostí ujistit země Západního Balkánu, že Visegrádská skupina plně podporuje integraci celého regionu do EU. „Ekonomický pokrok a politická stabilita západního Balkánu jsou těsně spojeny s bezpečností a prosperitou celého regionu střední a východní Evropy. Mám z minulosti o této pravdě mnoho poučení,“ uvedl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Visegrádská skupina předává zemím západního Balkánu své zkušenosti z regionální spolupráce a usiluje o navázání hlubší spolupráce mezi oběma regiony. Západobalkánský fond bude fungovat na základě modelu a principů Mezinárodního visegrádského fondu. Sídlo nového regionálního fondu bude v Tiraně. Každá z členských zemí Západobalkánského fondu do něj vloží 30 tisíc Eur, země V4 společně přispějí částkou 80 tisíc Eur na expertní pomoc při zahájení činnosti fondu.