česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Pristina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájení Evropské letní hudební akademie 2017 v Kosovu

V pondělí 10. července 2017 byl v hudební škole "Prenk Jakova" ve městě Gjakova zahájen již 6. ročník Evropské letní hudební akademie. Hosty a účastníky akademie přivítal umělecký ředitel akademie pan Desar Sulejmani. Na zahájení byl přítomen rovněž velvyslanec Rakouska pan Gernot Pfandler, dále zástupci velvyslanectví Německa a Česka a představitelé municipality Gjakova.
 

Do letošního ročníku je zapsáno 123 mladých hudebníků z Kosova, Albánie, Makedonie, Černé Hory, Itálie a JAR, kteří budou mít možnost zdokonalovat své muzikální dovednosti v kurzech vedených hudebními profesory. Celkem 10 hudebních pedagogů z Kosova/Rakouska, Německa, Polska, Francie/Ruska, Nizozemí, Maďarska a Česka se bude věnovat výuce a přípravě studentů na společné koncerty, které se kromě Gjakova budou konat i v Prištině a v Tetovu (Makedonie).

Projekt hudební akademie vznikl v roce 2012 z iniciativy Velvyslanectví České republiky v Prištině, které ji pořádalo i v roce 2013 jako společný evropský projekt za účasti diplomatických zastoupení zemí EU. Akademie se v Kosovu od počátku těšila velkému úspěchu a tak se jejího pokračování v roce 2014 ujalo německé velvyslanectví a v roce 2015 lucemburské velvyslanectví. Od roku 2016 akademii pořádá ve městě Gjakova pod svou patronací nadace Gjakova-Basel. 

Česká republika je na letošním ročníku hudební akademie zastoupena jako jeden z aktivních partnerů, a to mj. i díky spolupráci Velvyslanectví ČR v Prištině a pražské HAMU, která umožnila vyslat do Kosova sólistu Lukáše Moťku v roce 2015, aby zde vedl specializované lekce. Účast českého hudebního pedagoga Lukáše Moťky v roce 2017 navazuje na tradici při pořádání předcházejících ročníků akademie a současně přispívá k propagaci české kultury a české vážné hudby.

Odkaz: https://www.european-music-academy-ks.com/events/events-of-esma-2017/

Galerie


European Summer Music Academy 2017 in Kosovo has started