česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zvláštní zmocněnec Füle navštívil Kosovskou republiku

Zvláštní zmocněnec pro OBSE a západní Balkán Štefan Füle navštívil ve dnech 7. – 9. února 2016 Kosovskou republiku. V Prištině se setkal s řadou státních představitelů i se zástupci občanské společnosti a podnikatelů. Jednání se soustředila na proces vízové liberalizace, dialog o normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem, domácí politickou situaci i na příležitosti pro české podniky v Kosovu. Štefan Füle vyjádřil zájem ČR o konzultace s Kosovskou republikou na všech úrovních a potvrdil podporu České republiky politice rozšíření jako jednomu z nejúčinnějších vnějších nástrojů EU.

Zvláštní zmocněnec Füle jednal o dialogu o vízové liberalizaci s prvním místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Hashimem Thaçim i ministrem pro evropskou integraci Bekimem Çollaku. Při této příležitosti předal dopis ministra zahraničních věcí ČR Lubomíra Zaorálka vyjadřující podporu ČR tomuto procesu. Vzhledem k prokázané angažovanosti vlády Kosova v dialogu o vízové liberalizaci je ČR přesvědčena, že bezvízový cestovní styk se pro občany Kosova stane brzy skutečností.

Štefan Füle hovořil o domácí politické situaci s prezidentkou Atifete Jahjagou, bývalým prezidentem Fatmirem Sejdiu, předsedou zahraničního výboru parlamentu Enverem Hoxhajem i předsedou opoziční AAK Ramushem Haradinajem. Jednání s vedoucím Úřadu EU v Kosovu/zvláštním zástupcem EU (EUSR) Samuelem Žbogarem se pak soustředilo zejména na politický dialog mezi Kosovem a Srbskem a evropský integrační proces. Zvláštní zmocněnec Füle se setkal také s bývalým náměstkem ministra vnitra Sašou Rašićem a zástupci nevládní organizace Center for Peace and Tolerance. Štefan Füle se rovněž zúčastnil večeře s představiteli firem Ekoinvest a ProjectPlus.

(Převzato z webové stránky MZV ČR)

Galerie


Special Envoy Füle visited Kosovo