česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: KEK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU uvolní na rekonstrukci kosovské elektrárny Kosovo B celkem 76 milionů EUR

Kosovo podepsalo s Evropskou unií dohodu o renovaci hnědouhelné elektrárny Kosovo B. Na základě této dohody uvolní Evropská unie celkem 76,4 mil. EUR na komplexní renovaci zařízení na čištění spalin.

Kosovo podepsalo s Evropskou unií dohodu o renovaci hnědouhelné elektrárny Kosovo B. Na základě této dohody uvolní Evropská unie celkem 76,4 mil. EUR, které budou v elektrárně využity na renovaci filtrace a dalšího zařízení na čištění spalin (DeNox). Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku J. Borrell, který nedávno navštívil Kosovo, uvedl, že realizace tohoto projektu významně pomůže Kosovu vylepšit kvalitu ovzduší, které elektrárna Kosovo B v současné době znečišťuje. Rovněž generální ředitel společnosti Kosovo Energy Corporation (KEK) N. Thaci oznámil, že KEK do tohoto projektu investuje dalších 54 milionů EUR. Elektrárna Kosovo B bude modernizována ve spolupráci s kosovskou vládou a pod vedením společnosti Engineering Dobersek (DE) za podpory partnerských společností Hamon Thermal Europe (FR) a RJM Corporation (GB). Vzhledem k objemu investice je zřejmé, že řada subdodávek bude realizována rovněž firmami z dalších zemí. České firmy, které mají zkušenosti z výstavby a rekonstrukce tepláren a elektráren, by se tak mohly do projektu zapojit např. subdodávkami pro filtraci (elektrostatické odlučovače), dodávkami hořáků, zařízení pro manipulaci s popelem (pásové přepravníky) apod.

České společnosti, které mají o uvedený projekt zájem, mohou kontaktovat Obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Prištině (commerce_pristina@mzv.cz), který jim zašle kontakty na hlavní realizátory projektu.

Květoslav Sulek
ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR v Prištině