česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EBRD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropská banka pro obnovu a rozvoj půjčí Kosovu 30 mil. EUR na rozvoj infrastruktury

Evropská banka pro obnovu a rozvoj poskytne kosovské vládě půjčku ve výši 30 mil. EUR, které budou využity na rozvoj infrastrukturálních projektů, do kterých by se mohly subdodavatelsky zapojit i české firmy.
 

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) plánuje poskytnout kosovské vládě půjčku ve výši 30 mil. EUR na obnovu a rozvoj infrastruktury. EBRD uvádí, že pandemie COVID-19 bezprecedentně poškodila kosovské hospodářství, které je třeba v současné krizi podpořit. První část úvěru ve výši 14 mil. EUR bude využita formou půjček pro firmy, které zajišťují obnovu a rozvoj nejdůležitějších projektů v oblasti infrastruktury. Druhá tranše ve výši 16 mil. EUR je určena na obnovu finančních toků, které byly v období pandemie zastaveny v důsledku dočasného přerušení činnosti řady stavebních i dalších firem působících v oblasti infrastruktury. EBRD hodlá též podpořit kosovskou vládu a podniky ve vlastnictví státu s cílem zlepšení fungování společností ve veřejné správě.

Finanční podpora, kterou tak EBRD od roku 2012 poskytla Kosovu, činí včetně této nové půjčky celkem 500 mil. EUR. Banka současně uvádí, že v Kosovu finančně podpořila již 75 významných projektů.

Vzhledem k tomu, že Kosovo má velmi zaostalý průmysl, většina technologií a vybavení pro rozvoj infrastruktury se dováží. České firmy by se tak mohly do některých infrastrukturálních projektů zapojit formou subdodávek materiálu na obnovu silniční a železniční sítě, čističek vody apod. a také dodávkami dopravních prostředků, strojů a dalšího vybavení jako např. nákladní automobily, traktory, nakladače, stavební technika apod.

Květoslav Sulek
obchodní rada
Velvyslanectví ČR v Prištině