česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Pristina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Incomingová mise expertů kosovského energetického sektoru v Česku

Aliance české energetiky uspořádala ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Velvyslanectvím ČR v Prištině ve dnech 30. až 31. října 2017 incomingovou misi kosovských expertů zaměřenou na energetický sektor. Na programu mise byla prohlídka českých elektráren Tušimice a Ledvice a seminář s následným B2B setkáním českých a kosovských firem.  Mise byla realizována v rámci programu na podporu ekonomické diplomacie financovaného z prostředků Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a organizačně byla zajišťována firmou Škoda Praha. Kosovskou stranu reprezentoval generální ředitel státní Kosovské energetické společnosti (Korporata Energjetike e Kosovës – KEK) Arben Gjukaj.
 

Program mise byl připraven v návaznosti na aktuální stav kosovské energetiky a na připravované tendry, ve kterých se české subjekty mohou ucházet o jednotlivé zakázky. Pobyt kosovských expertů byl zahájen dne 30. října prohlídkou rekonstruované elektrárny Tušimice a nové elektrárny Ledvice na severu Čech, kde jim byly poskytnuty podrobné informace o provozních parametrech, finančních nákladech a technologických postupech při rekonstrukci elektrárny Tušimice i při výstavbě elektrárny Ledvice.

Semináře, konaného na Ministerstva průmyslu a obchodu ČR dne 31. října 2017, se zúčastnilo celkem 20 zástupců českých firem - FANS, a.s., Alta, a.s., ZVVZ Group, a.s., Arako, s.r.o., Sigma Group, a.s., Doosan Škoda Power, s.r.o., KIP Brno, s.r.o., Škoda Praha, a.s., Vítkovice Holding, a.s., dále zástupci Svazu průmyslu a dopravy, MPO ČR a Velvyslanectví ČR v Prištině.  Seminář zahájil ředitel odboru zahraničně ekonomických politik I MPO ČR Martin Pospíšil, který mj. ocenil aktivní působení české diplomacie na Balkánu, růst českého exportu do Kosova a perspektivy zapojení českých subjektů do rekonstrukce a budování kosovského energetického sektoru. Generální ředitel Škody Praha Peter Bodnár představil Alianci české energetiky (CPIA) a aktivity Škody Praha, včetně způsobilosti a kapacit Škody Praha podílet se na rekonstrukci kosovské energetiky.

Generální ředitel KEK Arben Gjukaj popsal aktuální stav kosovského energetického sektoru, založeného na produkci elektřiny v elektrárnách Kosovo A a Kosovo B zásobovaných z blízkých dolů lignitu (3. největší zásoby v Evropě a 5. na světě). Dále řekl, že Kosovo vnímá Českou republiku jako přátelskou zemi, vysoce ocenil možnost exkurze do elektráren Tušimice a Ledvice a velmi dobré načasování incomingové mise, která se podle jeho slov koná ve správnou dobu.

Potřebné informace bude možné získat také na webovém portálu veřejných zakázek Kosova. (web)

Seminář profesionálně moderoval ředitel Sekce mezinárodních vztahů SPD Lukáš Martin, který mj. ocenil uvedený typ seminářů jako efektivní a užitečnou formu poskytnutí aktuálních informací českým podnikatelům. ZÚ Priština by rád rovněž poděkoval kolegům z MPO ČR řediteli M. Pospíšilovi, M. Zrnovi a R. Plevákovi a v neposlední řadě partnerům z firem Škoda Praha řediteli P. Bodnárovi a P. Krupčíkovi a společnosti Alta Z. Veselému a P. Kamarýtovi za velmi dobrou spolupráci při přípravě a realizaci uvedeného projektu na podporu ekonomické diplomacie.

Vítězslav Pur, Velvyslanectví ČR v Prištině

Galerie


Incoming mission of Kosovo experts from the energy sector in the Czech Republic