česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Pristina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak se v Kosovu rodí „Žirafa“?

Koncem června 2017 navštívil český velvyslanec Ivo Šilhavý ústředí společnosti "Gjirafa Inc" v kosovské metropoli Prištině. Gjirafa je jedním z nejúspěšnějších a nejvýnosnějších kosovských projektů v regionu západního Balkánu se silnými českými kořeny. Velvyslanec Ivo Šilhavý se setkal se zakladatelem a generálním ředitelem společnosti Mergimem Cahanim, se kterým hovořil o další obchodní spolupráci a jejím budoucím potenciálu.

První kroky společnosti Gjirafa lze vystopovat v roce 2011, kdy zakladatel a generální ředitel Mergim Cahani začal rozvíjet vizi společnosti během svých magisterských studií na univerzitě v New Yorku. Během této doby měl Mergim příležitost spolupracovat s předním světovým profesorem a výzkumníkem v oboru, profesorem Torstem Suelem, na vybudování projektu vyhledávače v Novém Zélandu.

Zakladatel a generální ředitel společnosti Mergimem Cahanim měl na studiích v NY několik českých spolubydlících studentů, což mu umožnilo s nimi později, když už byli významnými českými investory, spolupracovat v České republice. Tato zkušenost vedla společnost Gjirafa k tomu, aby se dále propojovala s různými investory a zahájila úspěšnou spolupráci v České republice a USA.

Počátkem roku 2014 se Gjirafa se svým týmem spojila s StartupYard akcelerátorem v Praze. V době spolupráce se StartupYard byl vytvořen silný vztah s několika individuálními investory z České republiky a USA. Mezi nimi byli Credo Ventures, StartupYard a Rockaway Capital. Od té doby Gjirafa uzavřela největší technologickou investici v regionu, investici vedenou společností Rockaway Capital.

Dnes Gjirafa pracuje na budování internetové ekonomiky a navazuje na předchozí spolupráci se stávajícími investory. Gjirafa, Inc. (https://gjirafa.com) je vyhledávač v albánském jazyce, obsahová platforma a rychle rostoucí společnost pro elektronické obchodování. Ovládá nebo vede řadu internetových spotřebitelských služeb v jihovýchodní Evropě. Vize společnosti je vybudovat a usnadnit růst internetu v regionu.

Gjirafa je nejúspěšnější společností v oblasti internetových technologií v regionu, poskytuje služby v oblasti on-line marketingu, e-commerce, video obsahu a offline i online služeb.

PhDr. Dušan Králík, Velvyslanectví ČR v Prištině

Galerie


How Gjirafa is born?