česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EBRD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kosovo postaví větrnou elektrárnu o výkonu 105 MW

Kosovská vláda dala prioritu modernizaci a zlepšení energetického sektoru země. Jedním z nejvýznamnějších schválených projektů poslední doby je plánovaná výstavba větrné elektrárny Bajgora na severu země, na jejímž financování se bude podílet především EBRD, dále Erste Group Bank, NLB Bank a další soukromí investoři.

Hlavním zdrojem výroby elektrické energie v Kosovu je lignit, který je využíván především k výrobě elektřiny v tepelných elektrárnách. Ty však mají nevyhovující technické vybavení, což způsobuje vysokou míru znečištění ovzduší a časté výpadky dodávek elektrické energie. V této souvislosti dala kosovská vláda prioritu modernizaci a zlepšení energetického sektoru země a požádala EBRD a další zahraniční partnery o finanční podporu na výstavbu větrné elektrárny Bajgora na severu země.  Výsledkem tříletých jednání je smlouva s EBRD, která na výstavbu elektrárny přislíbila půjčku ve výši 58 mil. EUR. Tato částka představuje polovinu celkového požadovaného financování projektu. Zbývající financování poskytne  Erste Group Bank, NLB Bank a soukromí investoři. Větrná elektrárna Bajgora bude mít výkonu 105 MW, což představuje 10 % současného výkonu energetické kapacity země. Bajgora bude největší elektrárna postavená v Kosovu od 80. let. Elektrárna pomůže řešit časté výpadky dodávek elektrické energie v zemi a současně i zlepší kvalitu ovzduší.

České firmy by se mohly do projektu zapojit např. dodávkami řídicích systémů, generátorů, ložisek, ventilátorů, případně i celých věží (tubusů) pro větrné elektrárny.

Projekt, který je z velké části financován soukromými subjekty, je největším svého druhu, jenž EBRD v Kosovu dosud podepsala. Celkově EBRD investovala v Kosovu do 67 projektů v hodnotě 413 mil. EUR. Po dokončení projektu bude celkový výkon obnovitelných zdrojů elektrické energie v zemi 200 MW. Do konce roku 2026 je plánováno další zvýšení výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů na celkových 400 MW.

Květoslav Sulek
ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR v Prištině