česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kosovští podnikatelé mají optimistický pohled na kosovský trh

Kosovská obchodní komora představila zástupcům podnikatelské sféry, diplomatického sboru a médiím studii věnovanou konjunkturálnímu průzkumu podnikatelského prostředí ve 2. čtvrtletí 2016. Studie byla zaměřena na očekávané tendence ve vývoji hlavních oblastí firemní ekonomiky v nejbližším období a na atmosféru v podnikatelském prostředí s cílem poskytnout aktuální informace o vývoji ekonomiky Kosova.

Průzkum se provádí každé čtvrtletí od roku 2013. Do studie byla zahrnuta data získaná od 387 kosovských firem ze sektorů obchodu, zpracovatelského průmyslu a služeb. Sběr dat byl realizován pracovníky komory a vyhodnocení bylo provedeno s podporou německých a nizozemských expertů. Výsledky průzkumu umožňují vládě Kosova získávat aktuální pohled na ekonomickou situaci a včas identifikovat změny v ekonomických cyklech. Metodicky se vychází z návrhu německého institutu pro ekonomický výzkum IFO.

Z jednotlivých oblastí považujeme za zajímavé zmínit následující zjištění:

Téměř 45 % manažerů předpokládá v příštích 6 měsících pozitivní vývoj trhu pro svou firmu, 46 % se domnívá, že situace bude stabilní a pouze 9 % čeká zhoršení podnikatelských trendů v oboru. 

Nejvíce optimistický pohled na prosperitu mají manažeři firem ze zpracovatelského průmyslu, manažeři obchodních firem a firem ze sektoru služeb se dívají na další vývoj spíše konzervativně.  

 Souhrnný indikátor důvěry podnikatelských aktivit poklesl ve 2. čtvrtletí o 6 % ve srovnání s 1. čtvrtletím 2016, přesto však dosahuje 16,1 %, což je nejvyšší hodnota za 2. čtvrtletí od roku 2013 a ukazuje na pozitivní očekávání ekonomického vývoje ze strany kosovských manažerů.

Více jak 30 % firem vnímá současnou ekonomickou situaci své firmy jako dobrou, 54 % jako uspokojivou a pouze 16 % jako neuspokojivou. Ve srovnání s rokem 2015 došlo ke zlepšení v pohledu na kondici a ziskovost firem.

Přijímání nových zaměstnanců v dalším období plánuje více jak 27 % firem, 68 % nehodlá měnit počet pracovníků a pouze 4 % manažerů se chystá snižovat počet zaměstnanců. Celkový pohled managementu na další vývoj zaměstnanosti je sice ve srovnání s 1. čtvrtletím 2016 méně optimistický, ale stále odráží kladná očekávání v následujícím období.

Mgr. Vítězslav Pur, Velvyslanectví ČR v Prištině

 

Galerie


Business Confidence Index