česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní všeobecný veletrh „Prishtina 2017“ – zájem o české produkty

Ve dnech 19. – 22. dubna 2017 se v Prištině konal 18. ročník Mezinárodního všeobecného veletrhu „Prishtina 2017“. Ve struktuře vystavovaných exponátů byla zřetelná výrazná převaha importovaných produktů a technologií ze zahraničí nad místní produkcí, což vytváří prostor pro vstup českých firem na kosovský trh.

Letošního veletrhu se zúčastnilo více jak 135 převážně kosovských firem poměrně širokého spektra; nejvíce byly zastoupeny potravinářské firmy, zemědělské rodinné farmy a firmy působící ve stavebnictví (od průmyslových staveb až po rodinné domy), dále zde měly své stánky firmy prezentující solární technologie, vytápění a klimatizace.  Kromě potravinářských výrobků z domácí produkce pocházely ostatní exponáty většinou od zahraničních společností, příp. se jednalo o produkty vyráběné v licenci v Kosovu.

Českým firmám se v Kosovu poměrně daří, kosovský trh je perspektivní zejména pro malé a střední podniky. V roce 2016 české firmy kromě osobních automobilů a autobusů s úspěchem exportovaly do Kosova zejména stavební výrobky z plastů, produkty stavebního truhlářství a potravinářské stroje. Český export do Kosova v posledních třech letech pravidelně rostl o cca 10 % ročně, v roce 2016 se zvýšil o 12,6 %.

Zajímavou příležitostí pro české společnosti by mohla být nabídka spolupráce kosovského dovozce produktů zaměřených na vytápění a klimatizace. Firma „Eng House“ má zájem o dovoz českých boilerů, kotlů a výrobků z oblasti solárních technologií.    

Mgr. Vítězslav Pur, Velvyslanectví ČR v Prištině

Galerie


International General Fair 2017