česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví Priština
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr pro ekonomický rozvoj o příležitostech v energetickém a důlním sektoru Kosova

Dne 27. března 2018 ministr pro ekonomický rozvoj Valdrin Lluka přijal velvyslance Iva Šilhavého. Velvyslanec Šilhavý úvodem informoval ministra o posledních obchodně ekonomických aktivitách Velvyslanectví ČR v Prištině. Ministr Lluka ocenil aktivity české ambasády a zároveň vyjádřil velký zájem o spolupráci s českou stranou při řešení energetických potřeb Kosova.
 

Ministr Lluka zmínil jako jeden z aktuálních úkolů energetického sektoru připravovanou rekonstrukci uhelné elektrárny Kosovo B, která podle jeho názoru vytváří s ohledem na české zkušenosti a know-how velké příležitosti pro české firmy. Ministr dále specifikoval aktivity zemí Západního Balkánu k vytvoření otevřeného trhu s elektřinou a s tím související nedostatek energetických kapacit v zemích regionu.

Velvyslanec Šilhavý potvrdil zájem českých firem o spolupráci v energetickém sektoru a podporu jejich aktivitám ze strany Velvyslanectví ČR v Prištině, jako příklad uvedl poslední projekty - incomingovou misi vrcholného managementu Kosovské energetické společnosti KEK do ČR z října 2017, připravovanou incomingovou misi techniků KEK do ČR v květnu 2018 a kontaktní fórum Kosovské obchodní komory s Regionální obchodní komorou v Brně, které bude realizováno koncem dubna 2018. V této souvislosti připomněl rovněž připravovanou Dohodu o ekonomické spolupráci mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvem obchodu a průmyslu Kosova. Včasný podpis dohody by byl výrazným stimulem pro posílení pozice českých firem v Kosovu a vytvořil by prostor pro jednání o konkrétních formách spolupráce a při řešení obchodně ekonomických záležitostí.

Ministr Lluka se v rozhovoru zmínil také o příležitostech pro české firmy v důlním sektoru Kosova, o přijetí zákona o strategických investicích a o vytvoření 11 zájmových oblastí pro zahraniční investory v oblasti těžebního sektoru. Nová společnosti Trepča JSC, která vznikla odštěpením z původního kombinátu Trepča, má podle jeho slov rovněž zájmem o spolupráci se zahraničními investory.

Ministr Lluka by uvítal setkání se zástupci Aliance české energetiky (CPIA), se kterými by rád diskutoval možnosti CPIA při řešení energetických potřeb Kosova.

Vítězslav Pur, Velvyslanectví ČR v Prištině