česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic in Pristina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt ekonomické diplomacie - Kontaktní fórum mezi Kosovskou obchodní komorou a Regionální hospodářskou komorou Brno

Ve dnech 25. – 26. dubna 2018 se v Brně uskutečnilo Kontaktní fórum mezi Kosovskou obchodní komorou a Regionální hospodářskou komorou Brno. Setkání představitelů Kosovské obchodní komory se členy Regionální hospodářské komory v Brně a následné B2B jednání bylo realizováno jako projekt ekonomické diplomacie s podporou Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Kontaktní fórum bylo pořádáno v době konání Stavebních veletrhů Brno. Představitelé Kosovské obchodní komory měli příležitost navštívit jednotlivé pavilony a v průběhu veletrhu navázat další kontakty s mnohými českými vystavovateli. 
 

Dne 25. dubna se setkali představitelé Kosovské obchodní komory (KCC), vedené prezidentem komory Safetem Gerxhaliu, s vedením Regionální hospodářské komory Brno (RHK Brno), kterou zastupoval ředitel RHK Brno Čeněk Absolon. Jednání se zúčastnil rovněž ředitel Okresní hospodářské komory Hodonín Michal Švagerka a obchodně ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Prištině Vítězslav Pur. Na prvním setkání se představitelé obou komor vzájemně informovali o aktivitách svých komor, o počtu a skladbě členů a o oblastech zájmů, ve kterých by chtěli rozvíjet další spolupráci. Na závěr setkání pozval prezident KCC p. Gerxhaliu představitele RHK Brno a české firmy do Kosova. V průběhu návštěvy Kosova navrhnul prezident KCC Gerxhaliu uspořádání ekonomického fóra mezi českými a kosovskými společnostmi, podpis memoranda o spolupráci mezi KCC a RHK Brno a prezentaci českých řešení v oblastech Smart City pro starosty kosovských měst.

Dne 26. dubna 2018 se v prostorách RHK Brno uskutečnilo kontaktní fórum, kterého se zúčastnili představitelé obou komor Safet Gerxhaliu a Čeněk Absolon, vedoucí Zastupitelského úřadu Kosovské republiky v ČR chargé d ́affaires Arber Vllahiu, obchodně ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Prištině Vítězslav Pur, představitelé českých firem (E.B.N.-FAMILY, PRAMOS, ELEKTRO-LUMEN, ASIO NEW, Česko-kosovská obchodní komora, GEOtest, META IT, JOB-CONSULT, EKOLOGIK-CZ) a pracovníků RHK Brno.

Prezident Gerxhaliu představil Kosovskou obchodní komoru, informoval přítomné o jejích aktivitách a zájmu kosovských firem o užší spolupráci s českými firmami zejména v oblastech silničního a železničního stavebnictví, výstavbě malých vodních elektráren, obnovitelných zdrojů a IT technologií. Blíže informoval o stávající právní a ekonomické legislativě, která je v souladu s právem EU, o možnostech založení firem v Kosovu a financování společných projektů z fondů EU – jako např. z IPA2 nebo z fondů EBRD.  Ředitel Absolon se zaměřil ve svém vystoupení zejména na možnou spolupráci RHK Brno při realizaci evropských projektů a vzdělávání. Chargé d ́affaires Vllahiu vysoce ocenil pořádání kontaktního fóra mezi KCC a RHK Brno a přislíbil podporu Velvyslanectví Kosova dalšímu rozvoji vzájemných kontaktů. Ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Prištině informoval přítomné české firmy o vzájemném česko-kosovském obchodu, o obchodních příležitostech pro české subjekty na kosovském trhu, možnostech získání podpory společným projektům v programech na podporu ekonomické diplomacie MZV ČR, programu Aid for Trade MPO ČR a programech České rozvojové agentury. Zároveň zmínil některé úspěšné obchodní případy v oblastech výstavby čistíren odpadních vod a energetice a připravenost Velvyslanectví ČR v Prištině pomoci českým firmám při vyhledání vhodných partnerů v Kosovu.

Během následujícího B2B jednání s představiteli KCC měli zástupci českých firem možnost diskutovat konkrétní představy, možnosti spolupráce s kosovskými firmami a pomoc při vyhledání vhodných partnerů ze strany KCC. Přítomní zástupci firem GEOtest a Job-Consult se podělili s přítomnými českými firmami o osobní zkušenosti z působení v Kosovu a v zemích západního Balkánu. Shodně konstatovali, že obchodně ekonomická realita v Kosovu je podstatně lepší, než je běžná image Kosova. Kontaktní fórum dne 26. dubna 2018 bylo tlumočeno do českého a albánského jazyka.

Vítězslav Pur, Velvyslanectví ČR v Prištině

Galerie


Contact Forum Brno