česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt ZRS u jezera Badovac – čistírna odpadních vod - zahájen

Dne 28. dubna 2015 byl položen základní kámen k nové biologické čistírně odpadních vod u jezera Badovac. Projekt je financován Českou rozvojovou agenturou z prostředků zahraniční rozvojové pomoci ve výši 17 mil. Kč (cca 600 tis. EUR). Stavba čistírny bude realizována českými firmami Ircon s.r.o. a TopolWater s.r.o., hrubou stavbu provede kosovská firma Project Plus.
 

Cílem projektu je zajistit čištění odpadních vod z obce Mramor a dalších přilehlých osad, které byly dosud vypouštěny do přítoku jezera. Čištění odpadních vod výrazně zlepší kvalitu vody v jezeře Badovac, které slouží jako zdroj pitné vody pro Prištinu a Gračanicu. Projekt navazuje na probíhající výstavbu kanalizační sítě financované kosovskou stranou. Součástí projektu bude rovněž zaškolení místní obsluhy, dodávka laboratorního vybavení a osvětová a vzdělávací kampaň v přilehlých obcích a školách.

Slavnostní položení základního kamene na přítoku do jezera Badovac zahájil velvyslanec ČR v Prištině Ivo Šilhavý, ceremonie se zúčastnil rovněž kosovský ministr životního prostředí a územního rozvoje Ferid Agani, starosta Prištiny Shpend Ahmeti, starosta Gračanice Vladeta Kostic a ředitel prištinské vodárenské společnosti Gjelosh Vataj.

Manažer firmy Ircon Jan Pavelka informoval o technických parametrech projektu a jeho přínosech, následně hosté ve svých projevech ocenili bilaterální spolupráci mezi ČR a Kosovem, zvláště pak v oblasti ochrany životního prostředí. Zároveň vyzdvihli význam projektu pro budoucí kvalitu vody v jezeře Badovac, přínos pro širokou veřejnost a potenciál pro rozvoj obchodních vztahů mezi ČR a Kosovem.

Projekt navazuje na výstavbu dvou biologických čistíren odpadních vod realizovanou českými firmami Ircon a TopolWater. Výstavba první čistírny odpadních vod v obci Harilaci (2011-2013) byla financována z prostředků ZRS. Druhý projekt čistírny odpadních vod pro nově postavený Justiční palác v Prištině byl realizován již na komerčním základě.

Galerie


Badovac Lake Project