česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář Investiční a exportní příležitosti v Kosovu

Dne 2.11.2015 uspořádal Odbor ekonomické diplomacie MZV ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Prištině podnikatelský seminář na téma Investiční a exportní příležitosti v Kosovu se zaměřením na sektor energetiky, dopravy a vodního hospodářství. Seminář navazoval na obdobnou akci v roce 2014, která byla věnována důlnímu sektoru a těžbě minerálů. Letošního semináře se zúčastnilo celkem 39 představitelů českých podnikatelských subjektů. Cílem semináře bylo motivovat české firmy, aby využily obchodních příležitostí, které současné Kosovo s dynamicky se rozvíjející ekonomikou představuje. Za tímto účelem lektoři z Kosova seznámili české podnikatele s prioritami kosovské vlády v ekonomické oblasti a informovali o konkrétních připravovaných projektech, o nových normách v oblasti veřejných zakázek, předvstupní pomoci EU Kosovu (IPA II) a z toho vyplývajících příležitostech pro české firmy. Jako hlavní host vystoupila paní Mimoza Kusari-Lila, bývalá místopředsedkyně kosovské vlády a ministryně průmyslu a obchodu, nyní starostka municipality Gjakova. V části věnované podnikatelským zkušenostem poskytli své informace zástupci českých firem Ircon a TopolWater, kosovských Project Plus a EkoInvest.
 

Na semináři, moderovaném Lukášem Martinem, ředitelem zahraniční sekce Svazu průmyslu a dopravy, vystoupil s úvodním slovem zástupce náměstka ministra Ivan Jančárek. Ve svém vystoupení zdůraznil hlavní cíl semináře, kterým byla podpora česko-kosovských obchodních vztahů.  Dále zdůraznil perspektivu potenciálu Kosova, jeho mladou populaci, stabilizovaný trh a výhledově členství v EU. Jančárek poukázal na potřebu podpory rozvoje ekonomiky Kosova, který může pomoci řešit jednu z příčin migrace kosovských občanů do zemí EU. Seminář podle jeho názoru ukázal českým firmám perspektivní cesty na kosovský trh.

Starostka Mimoza Kusari-Lila představila region Gjakova jako perspektivní oblast pro podnikání, která disponuje mladou a poměrně vzdělanou populací na úrovni středního vzdělání, vysokou nezaměstnaností a nízkými mzdovými náklady. Informovala rovněž o ekonomických centrech, prioritách v oblasti energetiky (obnovitelných zdrojích – vítr, fotovoltaika a biomasa), zvyšování efektivity při využívání elektrické energie, projektech eko-turistiky, o připravovaných projektech v oblastech dopravní infrastruktury, veřejné dopravy a vodního hospodářství, na kterých by mohly participovat české firmy.

Libor Chlad, expert EU Office v Prištině, informoval o struktuře programu IPA II pro Kosovo v plánovacím období let 2014-2020, finančních instrumentech a prioritách v oblastech dopravy a energetiky, které jsou ze strany EU považovány za klíčové sektory pro rozvoj ekonomiky země.

Alban Hashani, ředitel sekce prištinského institutu Riinvest, informoval české subjekty o makroekonomické situaci Kosova, stavu finančního sektoru, daňovém systému, bezcelních ekonomických zónách, podnikatelském a technologickém parku v municipalitě Drenas, Mitrovica a Shtime. Na závěr zdůraznil perspektivní investiční příležitosti v zemědělství, turismu, energetice (elektrárny Kosovo A a B a výstavba nové elektrárny), důlním sektoru a telekomunikacích.

Velvyslanec Ivo Šilhavý představil Kosovo jako dynamicky se rozvíjející zemi, kde mohou české firmy navazovat na dobré jméno českých expertů, resp. československých firem. V současnosti Kosovo nabízí řadu obchodních příležitostí, které je potřeba využít. Pro úspěch českých firem je klíčové, aby navázaly dlouhodobá partnerství a spolupráci s kosovskými partnery. To jim umožní, aby měly šanci se prosadit na významném trhu v sektorech energetiky, dopravy a vodního hospodářství. Projekty rozvojové spolupráce se osvědčily jako optimální platforma pro navazování těchto strategických dlouhodobých partnerství mezi českými a kosovskými firmami.

Ve druhé části semináře následovalo představení konkrétní spolupráce mezi českými firmami Ircon a TopolWater s kosovskou firmou Project Plus při stavbě čistíren odpadních vod. Původní čistě obchodní spolupráce dostává v rámci projektů ČRA také prvky rozvojového ekonomického partnerství, které by mělo vyústit v přenos technologie a začátek výroby domovních čistíren přímo v Kosovu. Ředitel firmy Ircon zdůraznil, že kosovští obchodní partneři se osvědčili jako vysoce spolehliví a efektivní a Kosovo je pro český byznys velmi perspektivní zemí.

Zástupci kosovské firmy EkoInvest představili firmu, založenou v roce 2011, která se specializuje na oblast energetiky a dopravy. Informovali o připravovaných projektech na rekonstrukci uhelných elektráren Kosovo A a B, plánované výstavbě nové uhelné elektrárny Kosovo New a příležitostech pro české dodavatele. V sektoru dopravy zmínili rovněž programy na prodloužení dálniční a opravy silniční sítě a na obnovení železniční dopravy. 

Semináře se zúčastnili zástupci menších i větších českých firem, aktivně působících v Kosovu nebo uvažujících o vstupu na kosovský trh. V průběhu semináře bylo identifikováno několik perspektivních oblastí další možné spolupráce. Vysoká účast na semináři svědčí o zájmu českých firem o vstup na velmi perspektivní kosovský trh.

Galerie


Seminar 2015