česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kosovská republika - aktuální opatření a podmínky cestování

Velvyslanectví ČR v Prištině doporučuje občanům sledovat aktuální informace na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věci ČR a Ministerstva vnitra ČR.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Informace k cestám do zahraničí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě

MZV důrazně doporučuje před každou cestou provést registraci v systému DROZD.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ KOSOVSKÉ REPUBLIKY

Všichni cizí státní příslušníci přijíždějící do Kosova z vysoce rizikových zemí dle aktuálního seznamu ECDC se musí prokázat negativním RT-PCR testem ne starším než 72 hodin. Pokud test nemají, musí vstoupit do izolace po dobu 7 dnů. Tato podmínka platí recipročně pouze pro země se stejným požadavkem vůči Kosovu. Vzhledem k vysokému výskytu onemocnění COVID-19 v ČR (a podmínky testu pro přijíždějící z Kosova) je tudíž vyžadován negativní test na toto onemocnění i u občanů ČR. Ze sousedních zemí platí reciproční povinnost testu v případě Černé Hory.

Výjimky z požadavku testu platí zejména pro osoby, které vstupují do Kosova prostřednictvím mezinárodního letiště v Prištině za účelem tranzitu, pokud se na území Kosova nezdrží více než 3 hodiny; dále pro osoby, které vstupují na území Kosova prostřednictvím hraničních silničních přechodů za účelem tranzitu přes mezinárodní letiště v Prištině, pokud se prokážou letenkou a pokud se na území Kosova nezdrží více než 3 hodiny; pro profesionální řidiče mezinárodní dopravy při dodržení mezinárodních přepravních protokolů; pro cestující mezinárodní autobusové dopravy za podmínky, že opustí Kosovo do 5 hodin a pro zahraniční diplomaty akreditované v Kosovu včetně jejich rodin. Pokud test nemají, musí vstoupit do izolace po dobu 7 dnů.

Otevřené jsou následující hraniční přechody:
- hranice se Srbskem – Merdarë/Merdare, Jarinjë/Jarinje, Dheu i Bardhë/Bela Zemlja, Muqibab, Mutivod, Brnjak/Bërnjak
- hranice s Albánií – Vërmicë/Vermica, Qafë Prush, Qafë Morinë, Shishtavece/Sistavece, Orqushë/Orčuša, Borje
- hranice s Černou Horou – Kulla/Kulina
- hranice se Severní Makedonií - Hani i Elezit/Elez Han, Glloboqicë/Globočica, Stançiq/Stančić.

3. DOPRAVA

- komerční letecké spojení s Kosovem bylo obnoveno (aktuálně platí omezení některých leteckých společností);
- provoz taxislužby obnoven (s omezeným počtem pasažérů);;
- městská a meziměstská doprava obnovena (s omezeným počtem pasažérů);
- železniční doprava obnovena.

 4. OPATŘENÍ

Stav nouze z důvodu ohrožení zdraví vyhlášený 15. 3. zůstává v platnosti.

Platí povinnost pro všechny občany nosit ochranné roušky přes nos a ústa, dodržovat 2 m rozestupy a nezbytná hygienická opatření. Platí zákaz shromažďování více než 5 osob na veřejných prostranstvích.

Jsou zakázána veškerá veřejná shromáždění (včetně bohoslužeb) i rodinná shromáždění (včetně svateb). Jsou zakázány všechny sportovní a kulturní akce.

Restaurace a bary mají zákaz provozu v období 23.30-5.00, mimo tuto provozní dobu lze provozovat pouze venkovní činnost, přičemž rozestupy mezi stoly musí být nejméně 2 metry.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE