česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro vstup osob do České republiky platné od pondělí 1. března 2021

S účinností od pondělí 1. března 2021 došlo k aktualizaci ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví k podmínkám vstupu do ČR. Nová pravidla se vztahují jak na příjezd cizinců, tak na návrat českých občanů a rezidentů zpět do ČR. Ochranná opatření v ČR účinná od 1. března 2021 naleznete zde.

 

Pravidla se vztahují jak na příjezd cizinců, tak na návrat českých občanů a rezidentů zpět do České republiky. 

 • Hlavním důvodem úpravy je reakce na nové a více infekční mutace koronaviru a koordinaci v této otázce na úrovni EU. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve své zprávě hodnotí nynější riziko komunitního přenosu v rámci celé Evropy jako velmi vysoké a vyzývá ke zpřísnění cestovních opatření, včetně omezení cest, jež nejsou nezbytně nutné.

 • Nově se zavádí tzv. tmavě červená - vysoce riziková kategorie, na cesty z nichž se budou aplikovat nejpřísnější epidemiologická opatření. To znamená povinné předložení prvního PCR testu ne staršího než 72 hodin před vstupem a následně druhého PCR testu provedeného v ČR nejdříve pátý den od vstupu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace.

 • V případě cest z oranžových a červených zemí bude povinnost předložit před vstupem antigenní test ne starší než 24 hodin před odjezdem, nebo PCR test ne starší než 72 hodin před odjezdem. V případě červených zemí pak musí osoba podstoupit druhý PCR test provedený v ČR (lze provést i dříve než pátý den). Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace.

 • Při cestách ze všech těchto kategorií zemí je zároveň povinnost vyplnit elektronický Příjezdový formulář, jehož vyplnění bude společně s testem při vstupu do ČR kontrolováno.

 • Výjimky budou aplikovány zejména na mezinárodní dopravu a pravidelný přeshraniční pohyb za účelem práce (pendleři), studia nebo péče o dítě.

 • Občanům ČR je dále silně nedoporučováno vycestovávat z ČR z jiných než nezbytně nutných důvodů.

 • Již od 31. ledna 2021 je účinné krizové opatření k omezení volného pohybu, kterým byly zakázány cesty cizinců do ČR z jiných než nezbytně nutných důvodů.

 • Obecná pravidla zobrazuje tabulka níže.  Veškeré informace na stránkách Ministertsva vnitra. Aktuální informace k cestám také do dalších zemí jsou dostupné zde.

  Ochranná opatření v ČR účinná od 1. března 2021 naleznete zde

  E-mailová linka pro dotazy související s podmínkami vstupu na území ČR: cestovani.covid19@mvcr.cz