česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tvorba ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví a uvolňování podmínek cestování do a z ČR

Vláda na svém jednání 1. června 2020 (usnesení č. 605) schválila ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ) upravující podmínky vstupu na území ČR dle tzv. Semaforu. V rámci Semaforu budou země barevně označeny na základě dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), a to podle míry dle rizika nákazy. Data ECDC bude MZ vyhodnocovat jednou týdně a na jejich základě se bude zařazení zemí dle vývoje tamní epidemiologické situace měnit.

Tvorba ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví a uvolňování podmínek cestování do a z ČR má v posledních dnech a hodinách velmi dynamický vývoj. Proto doporučujeme sledovat Ministerstva zahraničí ČR, Ministerstva vnitra ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR (koronavirus.mzcr.cz). Některá opatření se mohou v nadcházejících dnech změnit.

účinností od 15. června 2020 00:00 hod. nebudou muset absolvovat test ani karanténu při vstupu na území ČR:

1. občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území ČR, kteří se vrátili z pobytu v členských státech EU a dalších státech schengenského prostoru s nízkým rizikem (zelená barva) a středním rizikem (oranžová barva) nákazy onemocnění COVID-19;

2. občané ČR a jejich rodinní příslušníci, kteří mají bydliště v členských státech EU a dalších státech schengenského prostoru s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19;

3. občané EU a jejich rodinní příslušníci s pobytem v ČS EU nebo v dalších státech Schengenu s nízkým rizikem nákazy (zelená barva). Stejný režim platí pro cizince (a jejich rodinné příslušníky) s přiznaným postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta (dle Směrnice 2003/109/ES) v ČS EU, nebo dalším státu schengenského prostoru s nízkým rizikem nákazy.

Nutnost předložit potvrzení o provedení testu RT-PCR na přítomnost SARS CoV-2 s negativním výsledkem ne starším 4 dny či může být nařízena karanténa nebo se vztahují další omezení:

1. při návratu občanů ČR a jejich rodinných příslušníků a cizinců s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR ze států s vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (červená barva) a ze států mimo EU a schengenského prostoru (nejsou označeny žádnou barvou) platí až na výjimky stanovené v ochranném opatření při vstupu do ČR nutnost absolvování testu nebo karantény;

2.  při vstupu občanů EU a cizinců s pobytem v ostatních státech EU (oranžové, červené a nebo neoznačené země) do ČR. Podmínky vstupu se řídí stávajícími pravidly.