česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aid for Trade 2016 – česká firma zpracovala studii proveditelnosti pro IT sektor Kosova

Dne 30. 11. 2016 proběhlo na Ministerstvu pro veřejnou správu Kosova předání studie proveditelnosti zaměřené na interoperabilitu informačních systémů kosovské státní správy. Analýzu pod názvem „Studie pro zajištěné komunikace mezi IT systémy státních institucí v Kosovu“ zpracovala česká firma DataB v programu Aid for Trade Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. 
 

Předání mezi jednatelem společnosti DataB Ing. Jiřím Bukvicem a ředitelem Agentury pro informační společnost Kujtimem Gashim se uskutečnilo za přítomnosti ministra Mahira Yagcilara, velvyslance Ivo Šilhavého a cca 30 pracovníků ministerstva pro veřejnou správu, financí, obchodu a průmyslu a celní správy. Kosovští partneři ve svých projevech ocenili českou pomoc při podpoře kosovské ekonomiky, velmi dobrou spolupráci s firmou DataB a odbornou úroveň předávané práce. Velvyslanec Ivo Šilhavý zmínil ve svém vystoupení českou zahraniční rozvojovou spolupráci s Kosovem, podporu sociálním projektům a v poslední době i ekonomicky zaměřeným projektům. V předkládané studii ocenil zejména návrhy na zjednodušení komunikace mezi jednotlivými institucemi veřejné a státní správy se soukromým sektorem a výrazné ekonomické efekty při její aplikaci.  

Projekt byl zaměřen na analýzu IT systémů kosovských institucí s určitými kompetencemi k ekonomice země. Hlavním cílem byla identifikace IT systémů využívaných státními institucemi a zpracování doporučení pro zajištění jejich integrovatelnosti a interoperability, zejména sjednocením užívaného softwaru a technického vybavení s následným zvýšením efektivity celého systému.

V Kosovu je zřízeno celkem 21 registrů pro účely státní a veřejné správy. Na základě provedené analýzy bylo zjištěno, že fungující registry jsou dobře vybaveny hardware a software a státní datové centrum má dostatečný výkon i kapacitu. Základním problémem IT systémů Kosova, který brání v komunikaci mezi institucemi (státní a veřejná správa, soukromý sektor) je nekompatibilita dat. Navrhované řešení spočívá v harmonizaci datových prvků a číselníků a zřízení jejich centrální správy. 

Implementace návrhů by na základě zkušeností z ČR výrazně zvýšila efektivitu fungování informačních systémů státní a veřejné správy, včetně soukromého sektoru a vytvořila by podmínky ke komplexnějšímu poskytování elektronických služeb obyvatelstvu. Vytvořila by rovněž lepší podmínky pro efektivní řešení vnitřní a zahraniční obchodní činnosti kosovských podniků a zjednodušila by zapojení kosovských firem do zahraničního obchodu.   

Z dosavadních jednání s kosovskými partnery je pravděpodobné, že kosovská strana přistoupí na základě doporučení a závěrů studie k harmonizaci svých datových struktur. To by mohlo vytvořit příležitost pro další spolupráci s realizátorem studie na komerčním základě.

Mgr. Vítězslav Pur, Velvyslanectví ČR v Prištině 

Galerie


Aid for Trade 2016