česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Autismus – výzva pro každého

Dne 2. dubna 2015, u příležitosti mezinárodního dne autismu, nevládní organizace „Autizmi Association“ ve spolupráci s organizací „Association Syndrome Down Kosovo“ uspořádala v Prištině galavečer na podporu dětem postiženým autismem. Cílem bylo získat prostředky na stavbu nové budovy pro centrum péče pro děti s autismem. V průběhu večera byly draženy umělecké předměty a prostřednictvím televizního přímého přenosu se akce aktivně účastnili i Kosované žijící v zahraničí.
 

Paní Shpresa Xhakli, jedna z vedoucích představitelek asociace a zároveň matka Arbena, postiženého autismem, na závěr večera mohla s uspokojením konstatovat, že díky této akci nyní už může být stavba realizována. Řada kosovských firem poskytla zdarma stavební a další práce, prištinská radnice přislíbila zajistit pozemek, dary od jednotlivců se pohybovaly od 10 EUR až po částku 150 000 EUR, kterou přispěla rodina Shpresy Xhakli.

Akce proběhla za podpory ambasád v Prištině – německé, americké, švýcarské, rakouské a české. Česká ambasáda se pomoci postiženým dětem věnuje dlouhodobě, např. v rámci projektů rozvojové spolupráce zaměřených na pomoc a inkluzi pro děti postižené Downovým syndromem, nevidomé a slabozraké, neslyšící a jinak zdravotně postižené.

Další úspěšnou akcí, jejímž cílem bylo zvýšit povědomí o autismu a zdůraznit mimořádné talenty, kterými jsou autistické děti obdařeny, byla interaktivní přenáška „Autismus a talenty“ od Adama Ockelforda, britského specialisty na terapii hudbou a autismus, spojená s virtuosním koncertem jeho žáka Dereka Paraviciniho z Londýna, „zázračného dítěte“ postiiženého autismem. Akce proběhla 20. dubna 2015 v Prištině.    

Galerie


Autizmi Association