česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český projekt podpory nezávislých médií úspěšně ukončen

V souvislosti s mnohými environmentálními výzvami, s nimiž se Kosovo potýká, podpořilo Velvyslanectví České republiky v Prištině v letošním roce projekt nevládní organizace BB Green Kosova zaměřený na informování o stavu životního prostředí.

Následná práce novinářů z BB Green Kosova přinesla viditelné výsledky. Prostřednictvím denních zpráv, rozhovorů a různých článků se podařilo upoutat pozornost značné části kosovské společnosti a institucí k velmi špatnému stavu životního prostředí v Kosovu. Prostřednictvím série článků měla však zároveň kosovská veřejnost a také její diaspora v zahraničí vůbec poprvé možnost vidět bohatství flóry a fauny v Kosovu!

BB Green Kosova je jediným médiem, které každodenně informuje o stavu životního prostředí v Kosovu. Veřejnosti nabízí řadu příběhů zejména o devastaci přírody. I v rámci tohoto projektu novináři s využitím informací z různých zdrojů informovali o znečištění řek, jezer a ovzduší. Mnoho z jejich příběhů bylo převzato dalšími kosovskými médii. Někteří novináři z BB Green Kosova se navíc zúčastnili různých talk show v hlavních kosovských televizních stanicích.

"Naši žurnalisté se soustředili nejen na negativní stránku vývoje v oblasti životního prostředí. Publikovali také mnoho pozitivních příběhů o vytváření zeleného prostoru kosovskými institucemi a stejně tak obyvateli. Záměrem naší práce je nejenom poukázat na odpovědnost institucí, ale také ukázat lidem, že každý z nás musí udělat něco pro sebe a ne vždy čekat na to, co pro nás udělají státní orgány!“, uvedla Behare Bajraktari z BB Green Kosova.

„Ministerstvo zahraničních věcí České republiky financovalo tento projekt prostřednictvím našeho velvyslanectví v Prištině, aby pomohlo nezávislým médiím v Kosovu. Jsme rádi, že projekt byl úspěšný a pomohl zvýšit povědomí o zásadní nutnosti řešení environmentálních problémů zde v Kosovu. I nadále však v Kosovu zbývá v tomto ohledu hodně práce, a to jak pro instituce, tak i pro veřejnost. Proto jsme připraveni pomáhat tomuto úsilí i nadále“, uvedl vedoucí zastupitelského úřadu České republiky Pavel Bílek.

Velvyslanectví České republiky v Prištině podpořilo tento malý lokální projekt v rámci české transformační spolupráce.