česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt ZRS - čistírna odpadních vod u jezera Badovac - osvětová kampaň

Dne 7. června 2017 proběhlo završení osvětové kampaně realizované v rámci projektu výstavby čistírny odpadních vod u jezera Badovac. Projekt je realizován z prostředků zahraniční rozvojové spolupráce Česka s Kosovem a jeho hlavní částí byla výstavba čistírny odpadních vod pro údolí s obcemi Mramor, Sutjeska a Bursia. Údolím protékající říčka je nejvýznamnějším znečišťovatelem vody v jezeře Badovac, které je zdrojem pitné vody pro Gračanicu a Prištinu.

Součástí projektu byla i osvětová kampaň ve třech základních školách v uvedených obcích. Během ní se žáci seznámili se základními principy ochrany životního prostředí. Součástí akce byla rovněž distribuce informačních materiálů připravených v rámci projektu a také úklid břehu jezera Badovac, kde se žákům podařilo sesbírat více jak 40 pytlů odpadků.

V závěrečné fázi osvětové kampaně byli žáci požádáni o zpracování eseje na téma - přínos čistírny odpadních vod pro jejich obec. Předložené práce posuzovali učitelé a zástupci realizátora projektu a nejlepší z nich byly odměněny věcnými cenami. Ceny žákům předal velvyslanec ČR v Kosovu pan Ivo Šilhavý a manažer projektu pan Libor Novák. Slavnostní předávání cen bylo zakončeno exkurzí do čistírny odpadních vod Badovac s praktickou ukázkou funkce tohoto zařízení. 

Galerie


Mramor School Awarded