česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěch českých environmentálních technologií v Kosovu

České firmy TopolWater s.r.o. a Ircon s.r.o. realizovaly v Kosovu výstavbu již dvou biologických čistíren odpadních vod (ČOV).

První byla vybudována v letech 2011 – 2013 v obci Harilaci / Fushe Kosovo nedaleko hlavního města Prištiny. Výstavba této ČOV byla financována z prostředků zahraniční rozvojové spolupráce ČR, municipality Fushe Kosovo a podílela se na ní rovněž kosovská stavební firma Project Plus. Součástí projektu byla také extenzivní osvětová kampaň zaměřená na vodu a životní prostředí. Do této kampaně se zapojily stovky dětí základní školy v Harilaci a také ZÚ ČR v Prištině. Plně funkční ČOV byla po ukončení a vyhodnocení zkušebního provozu předána příjemci - Prištinské regionální vodárenské organizaci (Regional Water Company of Prishtna) na podzim 2013 a tato organizace je nyní zodpovědná za její obsluhu a údržbu.

V návaznosti na úspěšnou realizaci ČOV v Harilaci se společnost TopolWater ve spolupráci s firmou Ircon a v konsorciu s kosovskou firmou Project Plus ucházela na jaře 2014 úspěšně o další zakázku na výstavbu ČOV v Kosovu. Jednalo se o výstavbu biologické čistírny pro nově postavený Justiční palác, ležící na předměstí hlavního města Priština. Konsorcium uspělo v mezinárodním tendru a v květnu 2014 zahájilo realizaci výstavby, která byla dokončena v říjnu 2014, kdy byla čistírna předána příjemci – kosovskému Ministerstvu spravedlnosti, které celý projekt financovalo.

Galerie


Palace of Justice