česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Věda pro změnu: jak mladí Kosované monitorují znečištění vzduchu

Kosovo je jedním z nejvíce znečištěných regionů v Evropě, s úrovní znečištění výrazně překračující limity EU.  Podle zprávy Světové banky (leden 2013), "znečištění ovzduší v Kosovu způsobuje ročně 835 předčasných úmrtí, 310 nových případů chronické bronchitidy, 600 hospitalizací a 11.610 urgentních návštěv u lékaře”. Na druhé straně je Kosovo s 50% populace mladší než 25 let nejmladší společností v Evropě. Zároveň však zapojení mladých lidí do rozhodovacích procesů ve všech oblastech v zemi zůstává velkou výzvou. V reakci na to se projekt "Věda pro změnu" pokouší řešit problémy v oblasti životního prostředí prostřednictvím "občanské vědy" - zapojením mladých lidí a občanů do sledování znečištění ovzduší v jejich místních komunitách.  Projekt byl za podpory MZV ČR a UNICEF Kosovo spuštěn v roce 2014 ve spolupráci organizace Transitions Online, internetového portálu Artizans, UNICEF Innovations Lab Kosovo a nevládní organizace "Prosperity Initiative Kosovo".
 

Mladí technici, studenti a občané z celého Kosova se v rámci projektu spojili s právníky specializovanými na životní prostředí, novináři, zástupci institucí na místní i centrální úrovni a mezinárodními experty v občanském vědeckém hnutí “Věda pro změnu” – s cílem společně monitorovat kvalitu ovzduší na třech místech v Kosovu (Priština, Drenas a Plementina) a spolu s tím spustit podpůrnou kampaň. S využitím digitální (Smart Citizen Kits) i nedigitálních technologie (difuzní trubky, speciální ubrousky, atd.) objevily monitorovací skupiny vedené mladými dobrovolníky vysoké úrovně NO2 na několika  místech v Prištině. Zatímco v prvním roce projektu se měření soustředila na NO2, CO2, SO2 a těžké kovy, v roce 2015 "Věda pro změnu" rozšířila svůj záběr také na monitorování pevných částic v ovzduší v Kosovu. NO2 spolu s drobnými částicemi tvoří nejsmrtelnější součást znečištění ovzduší - je proto velmi důležité, aby se jejich neviditelná přítomnost stala viditelnou.

S ohledem na obrovský potenciál, který "Věda pro změnu" může hrát v příběhu Kosova v oblasti životního prostředí prostřednictvím představení špičkových metod, nástrojů a procesů, a posunutím mladých Kosovanů do čela projektu je cílem této iniciativy vytvořit udržitelné a nezávislé hnutí, které by mohlo sehrát roli “hlídacího psa” životního prostředí v Kosovu a působit rovněž jako vzor pro zbytek regionu.

Chcete se o projektu dozvědět víc?

Navštivte jejich website: http://citizenscienceks.org/

Dejte jim like na Facebooku: http://facebook.com/citsciks

Sledujte je na Twitteru: https://twitter.com/citsciks

 

Galerie


Science for Change