česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahraniční rozvojová spolupráce České republiky

Zahraniční rozvojová spolupráce (ZRS) je významnou součástí zahraniční politiky České republiky, která se zasazuje o bezpečnost, stabilitu, prosperitu a udržitelný rozvoj, lidskou důstojnost, službu občanům a dobré jméno České republiky v zahraničí.
 

Zahraniční rozvojová spolupráce ČR sleduje cíle omezování chudoby ve světě, se zaměřením na nejchudší země světa, a na podporu udržitelného ekonomického a sociálního rozvoje partnerských zemí, jehož důsledkem může být intenzifikace vzájemných politických, hospodářských a obchodních vztahů. ZRS dále spolupůsobí na upevňování bezpečnosti na globální úrovni a na předcházení konfliktů na regionální i na místní úrovni, a tím přispívá k omezování migračních tendencí, zejména nuceného vysídlení, omezování nelegální migrace a jejich kořenů. ZRS přispívá k bezpečnosti v oblasti životního prostředí, k podpoře demokracie, k dodržování lidských práv a základních svobod a k posilování právního státu.

Výchozím bodem rozvojové politiky České republiky do roku 2015 bylo naplňování Rozvojových cílů tisíciletí (MDGs), na něž v období do roku 2030 naváží Cíle udržitelného rozvoje (SDGs). Důležitými určujícími momenty i pro výkon zahraniční rozvojové spolupráce ČR bylo v roce 2015 schválení Koncepce zahraniční politiky ČR a dále přijetí globální Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj v září 2015.

přílohy

Zahraniční rozvojová spolupráce ČR 1 MB PDF (Acrobat dokument) 4.10.2016