česky  shqip  english 

Advanced search

Konferenca përfundimtare e projektit çek të tranzicionit

thumb

Në Prishtinë u mbajt një konferencë për lehtësimin e qasjes së njerëzve me aftësi të kufizuara në tregun e punës. more ►

Zëvendës udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë – anëtar i Misionit Vëzhgues Zgjedhor të BE-së

thumb

Zëvendës udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, z. Juraj Melioris, mori pjesë në vëzhgimin e zgjedhjeve komunale në Kosovë, më 17 tetor 2021. more ►

Akademia Evropiane Verore e Muzikës - ESMA 2021

thumb

Sipas traditës Akademia Evropiane Verore e Muzikës 2021 u mbajt në Prishtinë nga 8 deri më 14 tetor 2021. Projekti i nisur nga Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë, më 2012, është një mundësi e veçantë për muzicientët e rinjë nga… more ►

Java ndërkombëtare e shkopit të bardhë

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, më 15 tetor, si mysafirë nderi, mori pjesë në konferencën festive të Javës ndërkombëtare të shkopit të bardhë. Konferenca u organizua nga Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës. more ►

Dy ndeshje kualifikuese futbolli me Kosoven

thumb

Futbollistët çek dhe kosovarë nën moshën 21 vjeç luajtën kundër njëri tjetrit dy ndeshje si pjesë e kualifikimit për kampionatin Evropian. more ►

Ftesë për të shikuar transmetimin e drejtpërdrejt të ceremonisë së përvjetorit të 19-të të çmimeve ndërkombëtare „TREBBIA“

Të dielen, më 17 tetor 2021, do të mbahet Cermonia e 19 vjetorit të dhënies së çmimeve ndërkombëtare për mbështetje të kulturës dhe artit „TREBBI“. Më shumë për këtë: https://www.trebbia-awards.eu/en/. Në cermoninë e mëparme, të 17… more ►

Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog, shfrytëzoi mundësinë e votimit më 8 tetor 2021

thumb

Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog, në ditën e parë të zgjedhjeve, po ashtu votoi në Ambasadën e Republikës së Çekisë në Prishtinë, në zgjedhjet për Dhomën e Deputetëve të Parlamentit të Republikës së Çekisë. more ►

Dita e parë e zgjedhjeve për Dhomën e Deputetëve të Parlamentit të Çekisë në Prishtinë

thumb

Që nga viti 2002, qytetarët e Republikës së Çekisë kanë mundësi të zgjedhin anëtarët e Dhomës së Deputetëve të Parlamentit të Republikës së Çekisë, në zyret përfaqësuese të Republikës së Çekisë, jasht vendit. Sivjet, zgjedhjet mbahen më 8 dhe 9… more ►

UEFA U21: Kosova-Çekia 0:1

thumb

Më 7 tetor 2021 futbollistët e Çekisë fituan ndeshjen me Kosovën, në garën për kampionatin UEFA U21. Ndeshja u luajt në Prishtinë në stadiumin “Fadil Vokrri”. more ►

Deklarata e Bërdos, 6 tetor 2021

Samiti BE-Ballkani Perëndimor u zhvillua në Brdo pri Kranju, në Slloveni, më 6 tetor 2021. Udhëheqësit e BE -së u pajtuan për Deklaratën e Bërdos, me të cilën u zotuan partnerët e Ballkanit Perëndimor. more ►

Václav Havel - përvjetori i datëlindjes së tij të 85-të

thumb

Në përvjetorin e 85-të të lindjes së Presidentit Václav Havel, ne po publikojme tërësinë e 30 fotografive të titulluara “Just a perfect day…”. Kjo tërësi, për herë të parë, qe prezantuar si ekspozitë klasike në Bibiliotekën… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me përfaqësuesit e People in Need për Ballkanin Perëndimor

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, së bashku me zëvendësin e tij, Juraj Melioris, u takua me Vladislav Vik, përfaqësues rajonal në detyrë i Pepole in Need për Ballkanin Perëndimor, dhe Ramadan Berishën, përfaqësues e kësaj… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë dhe kontingjenti çek i KFOR-it nderuan ushtarët e rënë çek

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, dhe Komandanti i kontingjentit çek në KFOR, Major Libor Lušovský, së bashku me anëtarët e kontingjentit çek, nderuan dy ushtarët çek të vdekur tragjikisht - anëtarët e… more ►

Takimi i Zëvendës-udhëheqësit të Misionit me Kryetarin e Bashkësisë Hebraike “Bet Israel Kosova”

thumb

Më 3 shtator 2021, zëvendës-udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, në Republikën e Kosovës, Juraj Melioris, u takua me kryetarin e Bashkësisë Hebraike “Bet Israel Kosova”, Dr. Hysen Hyseni. more ►

Republika e Çekisë njeh certifikatat e vaksinimit lëshuar në Kosovë

Republika e Çekisë njeh certifikatat e vaksinimit, që lëshohen në Kosovë, e që dorëzohen nga udhëtarët nga Kosova, që mbërrijnë në Çeki. Certifikata duhet të jet në harmoni me formën pasuese: https://koronavirus.mzcr… more ►

Zëvendësi i Ambasadës vizitoi Festivalin e Filmit në Prizren

thumb

Zëvendësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë, Juraj Melioris, vizitoi festivalin e filmit DOKUFEST në Prizren, nga 7 deri më 8 gusht 2021. Ndër të tjera, ai gjithashtu pa kontributet filmike të kineastëve çek në kategorinë e filmave… more ►

Pritje e Udhëheqësit të Ambasadës së Republikës së Çekisë tek Ministrja e Ekonomisë së Republikës së Kosovës

thumb

Më 3 gusht 2021, Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë u prit nga ministrja e re për ekonomi, Artane Rizvanolli. more ►

Filma çek në festivalin e filmit “Dokufest 2021”

thumb

Ambasada e Republikës çeke në Prishtinë ju fton të shikoni filmat çek, të cilët janë pjesë e programit të festivalit të sivjetm, “Dokufest”, i cili do të mbahet në Prizren prej 6 deri më 14 gusht 2021. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me komandantin e Njësisë çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të zakonshëm të anëtarëve të Njësisë çeke që vepron në kuadër të operacionit paqëruajtës e shumë kombësh në Kosovë (KFOR) udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, u takua me komandantin në largim,… more ►

Ngushëllimet e Ministrit të Punëve të Jashtme nga Republika e Çekisë

thumb

Ministri i Punëve të Jashtme, Jakub Kulhánek, shprehu ngushëllimet pas aksidentit tragjik me autobus në Kroaci. Aksidenti shkaktoi 10 jetë dhe dhjetëra të plagosur. more ►

Vizitë në minierën “Trepça”

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, së bashku me konsulin për çështje ekonomike në Ambasadë, Květoslav Sulek, vizitoi “Trepçën”, më 22 korrik. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës vizitoi rajonin e Gorës

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, më 19 korrik vizitoi rajonin e Gorës. more ►

Takimi me ushtarët çek në KFOR

thumb

Më 13 korrik, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, u takua me ushtarët e njësitit çek që veprojnë në operacionin shumëkombësh e paqëruajtës në Kosovë (KFOR). more ►

Škoda e re - veturë e policisë në Kosovë

thumb

Në qershor 50 vetura Škoda Octavia janë dërguar në Kosovë, që kanë për synim të modernizojnë flotën e automjeteve të Policisë së Republikës së Kosvoës. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës u prit nga Ministri i Mbrojtjes

thumb

Më 29 qershor 2021, Pavel Bílek, udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, u prit nga ministri i ri i Mbrojtjes i Kosovës, Armend Mehaj. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Zëvendëskryeministri i Parë

thumb

Më 28 qershor 2021, Pavel Bílek, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës Çeke në Kosovë, u prit nga Besnik Bislimi, zëvendëskryeministri i Parë i Kosovës. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë vizitoi selinë e “Gjirafa”-s

thumb

Më 16 qershor 2021, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, vizitoi selinë e kompanisë “Gjirafa”. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me Zëvendësministrin për Komunitete dhe të Kthyer të Republikës së Kosovës

thumb

Më 15 qershor 2021, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek, u takua me Gazmen Salijević, zëvendësministër për komunitete dhe të kthyer të Republikës së Kosovës. more ►

Ftesë: The Prague Quadrennial 2023 së bashku me Institutin e Arteve dhe Teatrit edhe Ministria e Kulturës e Republikës Çeke kanë kënaqësinë t'iu ftojnë në aktivitetin online:

Shpalljen zyrtare të Edicionit 15 i The Prague Quadrennial performancës Projektimit dhe hapësirës 2023 e martë, qershor 22, 2021 në 4:00 pm CET mbi pq.cz more ►

Shoqata Krajánek në Botë po fillon regjistrimin në mësimdhënie në internet për vitin shkollor 2021/22

thumb

Projekti i shoqatës Krajánek në Botë është i përqendruar në mësimin në largësi të gjuhës çeke, përmes internetit, i përshtatur me specifikat e nxënësve çek që jetojnë jashtë për një kohë të gjatë. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga ministrja e Industrisë, ndërmarrësisë dhe tregtisë, Rozeta Hajdari

thumb

Më 26 maj 2021, Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë u prit nga ministrja për industri, ndërmarrësi dhe tregti, Rozeta Hajdari. more ►

Përfitimet arsimore të nxënësve e studentëve të verbër nga dhurimet çeke

Më 15 maj 2021, transmetuesi publik RTK 1, në kohën e shikueshmërisë së lartë, transmetoi një temë 20 minutëshe për Qendrës Burimore, Arsimore e Trajnim të të Verbërve “Xheladin Deda”, në Pejë. Përgjatë viteve Republika e Çekisë ka… more ►

Përkujtimi për ushtarin e rënë sllovak

thumb

Më 14 maj 2021, në Sekiraçë u mbajt një ceremoni përkujtimi për togerin Miroslav Hajdúch, ushtar i Armatës së Republikës së Sllovakisë i cili vdiq në një aksident tragjik në një pozicion të shkëputur afër kufirit Kosovë-Serbi. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës vizitoi hapësirën ku po ndërtohet fabrika çeke për trajtimin e ujërave të zeza

thumb

Më 7 maj, Pavel Bílek, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, vizitoi hapësirën ku po ndërtohet fabrika e re për trajtimin e ujërave të zeza, afër Prishtinës, që po ndërtohet nga kompania çeke TopolWater bashkë me partnerin e tyre afarist… more ►

Kompania çeke “TopolWater” në televizionin e Kosovës

thumb

Më 27. Prill, një nga transmetuesit më të mëdhenj të shërbimit publik të Kosovës (RTK) transmetoi reportazhin 15 minutash për ndotjen e lumenjve dhe liqeneve të Kosovës, si dhe mbi mënyrën e zgjidhjes së situatës alarmante në Kosovë. Ndër të… more ►

Kurikula çeke për të verbëritë i ndihmoi Unik Ukshinit të bëhet këngëtar i njohur në Kosovë

Z. Ukshini ka qenë pjesëmarrës i mësimeve të ekspertëve çek të muzikës, të cilët ishin mësues vizitor në Qendrën Burimore për të Verbëritë, në Pejë. more ►

Projekti Çek i Bashkëpunimit për Tranzicion do të ndihmojë lehtësimin e përfshirjes së personave me aftësi të kufizuar në Kosovë

thumb

Më 2021, Projekti Çek i Bashkëpunimit për Tranzicion i quajtur "Lehtësimi i përfshirjes, përdorimi i talenteve dhe krijimi i një ndërgjegjësimi më të gjerë për punësimin e personave me aftësi të kufizuara" do të zbatohet në një platformë… more ►

RTK Story: Mbrojtja e ujërave të pijshëm

Projekti çek që ofron ujë të pastër dhe kursime more ►

Çekia dorëzoi ndihmën zhvillimore – pajisje e veçantë që do të ndihmoj fëmijët e verbër në Kosovë

thumb

Sivjet, Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë po e përmbush projektin e Agjencisë Çeke për Bashkëpunim Zhvillimor, bashkë me Shoqatën e të Verbërve të Kosovës dhe qendrën Burimore “Xheladin Deda”, në Pejë. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Presidentja e re e Republikës së Kosovës

thumb

Më 13 prill 2021, Presidentja e re e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Kryeministri i ri i Kosovës

thumb

Më 6 prill 2021, Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë u prit nga Kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Kryetari i ri i Parlamentit

thumb

Më 1 prill 2021, Kryetari i sapozgjedhur i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Ministrja e re e Punëve të Jashtme të Kosovës

thumb

Më 1 prill 2021 zëvendësja e re e Kryeministrit dhe ministre e re e punëve të jashtme dhe të diasporës së Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek. more ►

Ndihma Zhvillimore Çeke ndihmon fëmijët e verbër në Kosovë

thumb

Projekti Ndihma Zhvillimore Çeke më 2021 do të zbatohet në një platformë të bashkëpunimit me Shoqatën e të Verbërve të Kosovës dhe me Qendrën Burimore “Xheladin Deda”, në Pejë. more ►

Video konferencë me rektorin e Universitetit “Haxhi Zeka”, në Pejë

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, më 22 shkurt, u takua virtualisht me përfaqësuesit më të lartë të Universitetit “Haxhi Zeka”, në Pejë. Universiteti i Pejës është universiteti i dytë publik më i madh në Kosovë… more ►

Bajraktari: Muzicientët e rinj, të Akademisë së themeluar nga Ambasada e Çekisë, në mesin e të arriturave kulturore në 13 vitet e pavarësisë së Kosovës

thumb

Radio moderatorja më e njohur në Kosovë znj. Behare Bajraktari, e cila udhëheq programin “On Air” në Radio Kosova 1, ishte mysafire e ATV-së më 17 shkurt, në Ditën e Pavarësisë. Tema e këtij programi ishte e arritura kulturore që nga… more ►

Zëvendës udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë – anëtar i Delegacionit të Misionit Vëzhgues të BE-së

thumb

Zëvendës udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Juraj Melioris, mori pjesë në vëzhgimin e zgjedhjeve në Kosovë, në koordinim me Misionin e Ekspertëve të Zgjedhjeve të BE-së. more ►

Deklaratë e Shefit të Zyrës së BE/Përfaqësuesit Special të BE dhe Shefave të Misioneve të Shteteve Anëtare të BE në Kosovë për zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit

thumb

Shefi i Zyrës së BE/Përfaqësuesi Special i BE dhe Shefat e Misioneve të Shteteve Anëtare të BE-së në Kosovë po i ndjekin me vëmendje të madhe përgatitjet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. more ►

Ministri i Jashtëm i Çekisë dhe ai i Sllovakisë: BE-ja nuk duhet të jet gjykatës i çështjeve historike

thumb

The EU is not here to determine who is right or wrong on issues related to history, language or identity By TOMÁŠ PETŘÍČEK AND IVAN KORČOK more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë takoi komandantët e njësisë çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të rregullt të anëtarëve të njësisë operative që veprojnë në kuadër të operacionit shumëkombësh paqeruajtës në NATO (KFOR), udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë, Pavel Bílek, më 2 shkurt 2021 u takua me komandantin në shkuarje… more ►

Përkujtim i Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit në Prishtinë

thumb

Më 27 janar 2021, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit, Bashkësia Hebraike “Bet Israel Kosova” organizoi një takim përkujtues për viktimat e Holokaustit. more ►

Ndihma çeke me pajisje humanitare për Kosovën në luftën kundër pandemisë COVID-19

thumb

Më 15 dhjetor, një ndihmë materiale humanitare me 30,000 copë respiratorë, 30,000 palë të dorezave vinil, 10,000 palë mbështjellëse të këpucëve dhe 5,000 copë veshje mbrojtëse, u sollën në Prishtinë, me një aeroplan special të Armatës së Çekisë,… more ►

Përkujtimi i Ditës Ndërkombëtare të së Drejtave të Njeriut

thumb

Më 10 dhjetor, bota përkujton Ditën Ndërkombëtare të së Drejtave të Njeriut. more ►

Video konferencë me përfaqësuesit e Kolegjit AAB në Prishtinë

thumb

Më 3 dhjetor, Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, u takua virtualisht me përfaqësuesit e Kolegjit AAB në Prishtinë. more ►

Fushata globale kundër dhunës në baza gjinore

thumb

Udhëheqësit e misioneve të BE-së dhe shtetet anëtare iu bashkuan Fushatës globale, 16 ditore, kundër dhunës në baza gjinore. more ►

Teknologjia më e lartë e TopolWater po vjen në Kosovë

thumb

Kompania Çeke TopolWater fitoi tenderin për furnizimin e një fabrike për trajtimin e ujërave të zeza për 700 banorë afër kryeqytetit Prishtinës. more ►

Takimi online në mes kompanive industriale çeke me Kompaninë Energjetike të Kosovës - KEK

thumb

Më 24 nëntor 2020, u zhvillua një prezantim online i tri kompanive industriale çeke, të cilat janë të interesuara për eksportimin e produkteve të tyre tek Korporata Energjetike e Kosovës - KEK. more ►

Republika e Çekisë merr pjesë në festivalin online të muzikës në ESMA

thumb

Festivali i Muzikës në Kosovë ESMA 2020 (Akademia Evropiane e Muzikës Verore) për shkak të pandemisë COVID-19, këtë vit do te mbahet me vonesë edhe ate online. Republika e Çekisë, e cila në të kaluarën inicioi këtë ngjarje të rëndësishme… more ►

Deklaratë nga Udhëheqësit e Misioneve të BE-së dhe të Shteteve Anëtare të BE-së në Kosovë

thumb

Udhëheqësit e Misioneve në Kosovë të BE-së dhe të Shteteve Anëtare e marrin parasyshë dorëheqjen e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Ne e vlerësojmë bashkëpunimin e treguar në ditët e fundit nga Presidenti Hashim Thaçi dhe ish udhëheqësi i… more ►

⚠️ From Monday, November 9, 2020, new rules for traveling - both Czech citizens abroad and foreigners to the Czech Republic will start to apply.

thumb

Reason: we wanted uniform rules throughout the EU since spring, this is the first step. more ►

Projekti i financuar çek, për mediet e pavarura, përfundoi me sukses

thumb

Sivjet, më herët, Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë, duke ditur për shumë sfida mjedisore me të cilat po ballafaqohet Kosova, miratoi projektin e OJQ “BB Green Kosova” për raportim për mjedisin. more ►

Takimi me Drejtorin e “Gjirafa”-s

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, më 27 tetor u takua me themeluesin dhe drejtorin e kompanisë “Gjirafa”, Mërgim Cahani. more ►

Kriza me COVID – Masat e reja të Qeverisë që vlejnë nga 22 tetor 2020

thumb

Si rezultat i gjendjes epidemiologjike, janë nxjerr masa të reja të krizës që kanë hyrë në fuqi më 22 tetor 2020, duke ndaluar lëvizjen e lirë të njerëzve në tërë Republikën e Çekisë. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë takoi Koordinatorin Shtetëror për dialog me Serbinë

thumb

Të martën, më 20 tetor, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, u takua me koordinatorin shtetëror për dialog me Serbinë, Skënder Hyseni. more ►

Java Ndërkombëtare e Shkopit të Bardhë

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë, Pavel Bílek, mori pjesë në cilësinë e mysafirit të nderit në takimin ceremonial, më 15 tetor, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Shkopit të Bardhë. Takimi u mbajt në zyrën e Kryeministrit. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me drejtorin regjional për Partneritet Lindor dhe Ballkan të “People in Need”

thumb

Të mërkurën, më 14 tetor, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë, Pavel Bílek, u takua me drejtorin regjional për Partneritet Lindor dhe Ballkan të organizatës jo qeveritare “People in Need”, Petr Drbohlav, dhe përfaqësuesin e ri rajonal,… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me Kryetarin e Vetëvendosjes

thumb

Të mërkurën, më 14 tetor 2020, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, u takua me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me Zëvendësministren e Punëve të Jashtme të Kosovës

thumb

Më 8 tetor 8, 2020, Pavel Bílek, Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, u takua më zëvendësministren e punëve të jashtme, Teuta Sahatqija. more ►

Policia e Kosovës ka porositur vetura të reja të Škoda

thumb

Policia e Republikës së Kosovës ka porositur 49 vetura Škoda Oktavia. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Prishtinë dhe ushtarët e KFOR-it me nderime përkujtuan ushtarët e rënë çek

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës çeke në Prishtinë, Pavel Bílek, dhe komandanti i njësisë çeke në KFOR, majori Pavel Netolický, së bashku me ushtarët e kontingjentit çek, nderuan dy ushtarët çek të KFOR – it të vdekur tragjikisht, duke vendosur… more ►

Thirrje telefonike e ministrit të jashtëm, Petříček, me ministren e punëve të jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla

thumb

Më 25 gusht 2020, ministri Petříček foli me ministren e punëve të jashtme e të diasporës, Meliza Haradinaj Stublla. more ►

Filma çek ne Dokufest 2020

thumb

Ambasada e Republikës së Çekisë, në Prishtinë, ju fton të shikoni (on-line) dy filma çek që janë futur në program të Dokufest-it të sivjetmë. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me komandantët e Njësisë Çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të rregullt të anëtarëve të Njësisë Çeke që operon në operacionin shumëkombësh paqësor të NATO-s në Kosovë (KFOR), udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, më 30 korrik u takua me komandantin në shkuarje,… more ►

Takim në largësi me Ministren e Jashtme të Kosovës

thumb

Më 13 korrik 2020, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, pati një takim në largësi me ministren e re të Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj. more ►

Projekti transformues çek në ndihmë medieve të lira në Kosovë

thumb

Më 30 qershor 2020, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, nënshkroi një kontratë për një projekt të vogël vendor në kuadër të bashkëpunimit tranzicional çek. more ►

Njoftim për mbylljen e seksionit konsullor

thumb

Për shkak të përkeqësimit të situatës së epidemisë në Kosovë, Ambasada e Republikës së Çekisë e mbyll seksionin konsullor deri në njoftimin e rradhës. more ►

Kryeministri Hoti priti ambasadorët e vendeve të BE-së

thumb

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, më 18 qershor 2020 priti ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Kosovë. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë Bílek u prit nga Kryeministri Hoti

thumb

Më 15 qershor 2020 kryeministri i ri i Kosovës, Avdullah Hoti, priti udhëheqësin e Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek. more ►

Shërbimet në Seksionin konsullor të Ambasadës së Republikës çeke në Prishtinë

thumb

Shërbimet konsullore në Ambasadën e Republikës së Çekisë janë reduktuar për shkak të situatës së shkaktuar nga pandemia COVID-19. more ►

Deklaratë e Shefes së Zyrës së BE-së/PPBE dhe shefave të misioneve të BE-së në Kosovë

thumb

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, si parim kyç i sundimit të ligjit, ne ftojmë të gjithë aktorët politikë të Kosovës që ta zbatojnë atë. more ►

Deklaratë e përbashkët e udhëheqësve të misioneve të BE-së, udhëheqësve të misioneve të tjera dhe të organizatave ndërkombëtare

thumb

Deklaratë nga Shefja e Zyrës së BE-së/PPBE në Kosovë, Udhëheqësit e Misioneve të BE-së, Ambasadorët e Norvegjisë, Zvicrës dhe Mbretërisë së Bashkuar, Udhëheqësi për Kosovën i BERZH-it, dhe Menaxheri i Zyres së Bankës Botërore. more ►

Bashkimi Evropian në Kosovë

thumb

Deklaratë e Shefes së Zyres së BE-së/Përfaqësueses së Posaçme të BE-së në Kosovë, Shefave të Misioneve të BE-së, Ambasadorëve të Mbretërisë së Bashkuar, Zvicrrës dhe Norvegjisë, Shefit të EULEX-it, Koordinatorit për Zhvillim të KB-ve more ►

Ambasadorët u informuan për masat kundër COVID-19

thumb

Më 11 prill kryeministri në detyrë, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Financave, Besnik Bislimi, u takuan me ambasadorët e akredituar në Kosovë. Për shkak të kërkesave të domosdoshme higjienike ambasadorët u ndanë në tri grupe. more ►

Ndryshimet kryesore të hyrjes në territorin e Republikës së Çekisë (hyjnë në fuqi më 14 prill 2020, në mesnatë)

thumb

Që nga 14 prilli 2020 (në mesnatë) - kushte të reja për hyrjen në Republikën e Çekisë. more ►

Deklaratë e përbashkët: Krerët e BE-së dhe krerët e misioneve të Shteteve Anëtare të BE-së në Beograd dhe Prishtinë mirëpresin emërimin e Lajcakut

thumb

Deklaratë e përbashkët: Krerët e BE-së dhe krerët e misioneve të Shteteve Anëtare të BE-së në Beograd dhe Prishtinë mirëpresin emërimin e Mirosav Lajcak si Përfaqësues Special i BE-së dhe u bëjnë thirrje palëve që ta rifillojnë Dialogun more ►

Ndryshimi i kushteve për hyrjen në Republikën e Çekisë për të huajt nga 5.4.2020

thumb

Veni re për ndryshimin e kushteve për hyrjen në Republikën e Çekisë për të huajt nga 5.4.2020. Sipas komunikatës nga Ministria e Punëve të Brendshme, e cila në përputhje me pikën I. 1 të Rezolutës së Qeverisë Nr. 334, së 30 Marsit 2020… more ►

Deklaratë e Përfaqësueses së Posacme të BE-së dhe shefave të misioneve të BE-së në Kosovë

thumb

BE-ja qëndron bashkë me Kosovën dhe fton të gjithë udhëheqësit e institucioneve të punojnë së bashku more ►

Qeveria e Republikës së Çekisë ndaloi pranimin e kërkesave për viza

thumb

Në harmoni me shpalljen e gjendjes së emergjencës në Republikën e Çekisë (neni 5 dhe 6 i Kushtetutës Act No. 110/1998, për Sigurinë në Republikën e Çekisë), Qeveria e Republikës së Çekisë miratoi një rezolutë për masat e krizës. Duke filluar nga… more ►

Vendimi i tashëm i Qeverisë së Çekisë për ndalimin e hyrjes së shtetasve të huaj në Republikën e Çekisë si dhe vazhdimi i ndalimit,në të gjitha vendet, për dalje nga vendi i qytetarëve të Çekisë

thumb

Qeveria e Çekisë vendosi që ndalimi i hyrjeve në Republikën e Çekisë nga shtetasit e huaj, që nuk janë banorë, sikurse edhe dalja e shtetasve çek do të zgjatet për të gjitha vendet (jo vetëm të atyre me rrezik të lartë) prej të hënës me 16 mars,… more ►

Filmi çek “ Një roman për gratë” në Festivalin e Frankofonisë në Prishtinë

thumb

Më 10 mars 2020, Ambasada e Çekisë në Prishtinë mori pjesë në ngjarjet e Fankofonisë duke e shfaqur filmin çek “Një roman për gratë” të regjisorit Filip Renč. more ►

Masa të ngutshme për parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Republikën e Çekisë

thumb

Më 10 mars 2020, Ministri i Shëndetësisë vendosi për masën e ngutshme të parandalimit të përhapjes së COVID-19, në Republikën e Çekisë. Masat u përkasin të huajve të cilët nuk kanë leje të përhershme qëndrimi në Republikën e Çekisë ose që nuk… more ►

Në Pragë, ministri Petříček takoi ministrin Konjufca

thumb

Më 26 shkurt 2020, ministri i punëve të jashtme të Republikës së Çekisë, Tomáš Petříček, u takua me ministrin e punëve të jashtme të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca. more ►

Pallati Çernin pret në takim V4-shin dhe ministrat e Ballkanit Perëndimor

thumb

Ministrat e jashtëm të vendeve të Grupit të Vishegradit do të takohen me homologët e tyre nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Takimi do të mbahet të enjten, më 27 shkurt 2020, në Pallatin Çernin. Po ashtu, ata do të shoqërohen nga ministrat e… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Zëvendëskryeministri i Parë

thumb

Më 20 shkurt 2020, zëvendëskryeministri i parë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë takoi Ministrin e Integrimeve Evropiane

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, u takua me ministrin e integrimeve evropiane, Blerim Reka. more ►

Kryetarja e re e Kuvendit të Kosovës priti Udhëheqësin e Misionit çek në Kosovë

thumb

Më 10 shkurt 2020, kryetarja e sapo zgjedhur e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek. more ►

Kryeministri z. Kurti priti Udhëheqësin e Ambasadës së Çekisë z. Bílek

thumb

Më 7 shkurt 2020, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, u prit nga kryeministri i sapo zgjedhur i Kosovës, Albin Kurti. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Ministri i Jashtëm i Kosovës

thumb

Më 7 shkurt 2020, ministri i punëve të jashtme të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek. more ►

Vizita e Josep Borrell-it në Kosovë

thumb

Më 30 dhe 31 janar 2020, përfaqësuesi i lartë, përkatësisht zëvendës-presidenti i Komisionit Evropian, Josep Borrell Fontelles vizitoi Kosovën si pjesë e udhëtimit të tij të parë, jashtë vendeve të BE-së, në rajonin e Ballkanit Perëndimor. more ►

Kryetari i Parlamentit të Kosovës shpreh ngushëllime për vdekjen e Jaroslav Kubera

thumb

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e kryetarit të deritashëm të Senatit, Jaroslav Kubera. more ►

Ambasada hapi librin e ngushëllimeve për vdekjen e Jaroslav Kubera-s

thumb

Më 27 e 28 janar 2020, në ndërtesën e Ambasadës, u hap libri i ngushëllimeve, me rastin e vdekjes së Presidentit të Senatit të Parlamentit të Republikës së Çekisë. more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës në Prishtinë me komandantët e njësisë çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të rregullt të ushtarëve çek që veprojnë në operacionin shumëkombësh paqeruajtës të NATO-së (KFOR), udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, më 27 janar 2020, u takua me komandanten në shkuarje, Štefánia… more ►

Misioni Vëzhgues Zgjedhor i BE-së prezantoi raportin përfundimtar

thumb

Zgjedhjet e vjetme të parakohshme u monitoruan nga Misioni Vëzhgues i BE-së. more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me përfaqësuesin rajonal të "People in Need"

thumb

Më 21 janar 2020 z. Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Çekisë, në Prishtinë, u takua me përfaqësuesen e “People in Need” për Ballkanin Perëndimor, Judith Kiers dhe me koordinatorin për transformim të vendeve Vladislav Vik. more ►

Takimi për Vit të Ri, i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me ushtarët çek, në misionin e KFOR-it

thumb

Më 20 janar 2020, z. Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Republikës së Çekisë, në Prishtinë, u takua me ushtarët çek që po shërbejnë në misionin e KFOR-it. more ►

Deklaratë e Shefes së Zyrës së BE-së/Përfaqësueses së Posaçme të BE-së, EULEX-it dhe Shefave të Misioneve të BE-së në Kosovë

vlajka_evropske_unie

19 dhjetor 2019 - seanca konstitutive e Kuvendit është caktuar të mbahet më 26 dhjetor. more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Forumin Kosovar të Aftësisë së Kufizuar

thumb

Më 11 dhjetor 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, vizitoi Forumin Kosovar të Aftësisë së Kufizuar. more ►

Mëngjes me OJQ-të e Kosovës në përvjetorin e Ditës ndërkombëtare të së drejtave të njeriut

thumb

Më 11 dhjetor 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, ftoi për mëngjes përfaqësuesit e OJQ-ve respektive të Kosovës, që merren me të drejtat e njeriut, me të cilat Republika e Çekisë ka një bashkëpunim afat-gjatë:… more ►

Vizitë në shkollën për fëmijë të verbër në Pejë

thumb

Më 5 dhjetor 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek bashkë me bashkëshorten e tij, Martina, vizitoi Qendrën Burimore “Xheladin Deda” në Pejë. Kjo Qendër është institucion i specializuar për arsimimin e… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në konferencën kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Njerëzve me Aftësi të Kufizuar

thumb

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Njerëzve me Aftësi të Kufizuar, më 3 dhjetor në Prishtinë, u mbajt një konferencë që iu kushtua gjendjes së njerëzve me aftësi të kufizuara në Kosovë. more ►

Përkrahja çeke e përfshirjes së romëve, ashkalive dhe egjiptasve në Fushë Kosovë

thumb

Më 27 nëntor 2019, në Prishtinë, u mbajt një konferencë si pjesë e programit mbështetës të përfshirjes shoqërore të romëve, ashkalive dhe egjiptasve në Fushë Kosovë. more ►

Ambasada e Çekisë dhe Zyra Ndërlidhëse e Sllovakisë përkujtuan 30 vjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë

thumb

Më 20 nëntor 2019, Ambasada e Republikës së Çekisë dhe Zyra Ndërlidhëse e Republikës së Sllovakisë, në Prishtinë, përkujtuan 30 vjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë në hapësirat përfaqësuese të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “ Pjetër… more ►

Një letër të përbashkët kryetarit të Komisionit Evropian

Ministrat e 6 vendeve anëtare të BE-së (Republika e Çekisë, Italisë, Polonisë, Republikës Sllovake dhe Sllovenisë) i dërguan një letër të përbashkët kryetarit të Komisionit Evropian, Jean-Claude Junckler, duke theksuar përkrahjen e tyre për… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek, u takua me zëvendësministrin e punëve të jashtme të Kosovës, Anton Berisha

thumb

Më 18 nëntor 2019, u mbajt takimi në mes të udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, dhe zëvendësministrit të punëve të jashtme të Kosovës, z. Anton Berisha. more ►

Këshillim i zëvendësministrit të jashtëm Aleš Chmelař në Pragë me partneren nga Kosova

thumb

Më 15 nëntor 2019, në Pragë u mbajt një këshillim në mes të zëvendësministrit të punëve të jashtme z. Aleš Chmelař, dhe zëvendësministrit të punëve të jashtme të Kosovës, znj. Rejhan Vuniqi. more ►

Republika e Çekisë, pas fitores ndaj Kosovës, u kualifikua për EURO 2020

thumb

Më 14 nëntor 2019, Republika e Çekisë fitoi në meçin vendimtar futbollistik kundër Republikës së Kosovës 2:1, të luajtur në Plzen. more ►

Ushtarët çek të KFOR-it festuan Ditën Kombëtare

thumb

Anëtarët e kontingjentit paqëruajtës çek të KFOR-it, më 9 nëntor, festuan Ditën Kombëtare. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë – anëtarë i Misionit Vëzhgues Zgjedhor

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bilek, së bashku me zëvendësin e tij, Dusan Kralik, merr pjesë si anëtarë i Misionit Vëzhgues Zgjedhor të BE-së, në Kosovë. more ►

Programi „ Promovimi i Transicionit“ i Ministirsë së Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë – bërja e skenës politike në Kosovë financiarisht më transparente

thumb

Më 4 tetor 2019, drejtori i „Transparency International Czech Republic“, David Ondráčka, e informoi publikun e Kosovës për rezultatet e projektit bërja e skenës politike në Kosovë financiarisht më transparente. Konferenca për medie u… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me drejtorin e “Transparency International Czech Republic”

thumb

Më 3 tetor 2019, udhëheqësi i Ambasadës çeke në Prishtinë, Pavel Bilek, u takua me drejtorin e “Transparency International Czech Republic”, David Onráčka. more ►

Dorëzimi i diplomës për ekspozitën ndërkombëtare të fëmijëve në arte të bukura “Lidice 2019”

thumb

Më 26 shtator 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bilek, i dorëzoi Diplomë Nderi e Memorialit Lidice, nxënëses Elejsa Jashari nga shkolla fillore “Eqrem Qabej”, e Mitrovicës. more ►

Ministri Petříček u takua me ministrin në detyrë Pacolli në periferi të Kuvendit të Përgjithshëm, të sesionit të 74-të në New York

thumb

Më 24 shtator 2019, në periferi të Kuvendit të Përgjithshëm, të sesionit të 74-të në New York, ministri i punëve të jashtme të Republikës së Çekisë, Tomáš Petříček, u takua me zëvendës kryeministrin dhe ministrin e punëve të jashtme në detyrë të… more ►

Pacolli: Çekia ka konfirmuar mbështetjen e fuqishme për Kosovën

thumb

Info Globi on Pacolli-Petricek meeting at the UN GA https://infoglobi.com/pacolli-cekia-ka-konfirmuar-mbeshtetjen-e-fuqishme-per-kosoven/ more ►

Deklaratë e kryesuesve të Misionit të BE-së në Kosovë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit 2019

Pas ftesës së Presidentit Hashim Thaçi, një Mision i BE-së për Vëzhgimin e Zgjedhjeve (EOM) erdhi për t’i vëzhguar zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit 2019. Zgjedhjet janë një prej komponentëve themelorë të demokracisë. Ato… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, në Prishtinë nderoi ushtarët e rënë çek

thumb

Më 13 shtator 2019, në afërsi të ish-bazës ushtarake çeke në Shajkofc Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek, dhe anëtarët e kontingjentit çek të KFOR-it nderuan ushtarët e rënë çek pranë memorialit të tyre. Ceremonia e… more ►

Deklarata e Ministrisë se Punëve të Jashtme për njohjen e Kosovës

thumb

Ministria e Punëve të Jashtme thekson, se qeveria e Republikës së Çekisë e ka njohur Republikën e Kosovës me rezolutën nr. 635 me datën 21. Maj 2008, ku edhe ka vendos për marrëdhënie diplomatike. Ishte njohje de iure, që do të thotë njohje e… more ►

Deklarata e përbashkët e Kryeministrave të Grupit V4 për Ballkanin Perëndimor

thumb

Kryeministrat e vendeve të Grupit të Vishegradit u takuan me partnerët e Ballkanit Perëndimor në Pragë më 12 shtator 2019. Republika e Kosovës mori pjesë në takimin e Kryeministrave në nivelin e CDA (të Ngarkuarit me Punë). Në këtë kontekst,… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me studentët e Kosovës – fituesit e bursës qeveritare çeke

thumb

Më 4 shtator 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, në Prishtinë, z. Pavel Bilek, u takua me shtatë studentët e Kosovës të cilët fituan bursën e qeverisë së Çekisë. Ata do të fillojnë studimet e tyre në ditët e ardhshme. more ►

Profesorët çek në Akademinë Verore Evropiane të Muzikës në Kosovë

thumb

Nga 24 deri më 30 gusht 2019, në kuadër të Akademisë Verore Evropiane të Muzikës - ESMA2019, marrin pjesë edhe dy profesor të mirënjohur të muzikës klasike nga Republika e Çekisë. Profesorët nga Republika e Çekisë: Petr Nouzovský, profesor i… more ►

Takimi futbollistik Republika e Çekisë – Kosova për kualifikimet Euro2020

thumb

Më 7 shator 2019, në orën 3.00 pas dite, përfaqësueset shtetërore të Republikës së Çekisë dhe të Republikës së Kosovës do të luajnë takimin futbollistik në stadiumin “Fadil Vokrri”, në Prishtinë. Ky është takimi i parë i këtyre dy… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me kryetarin e Vetëvendosje-s

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, të mërkurën më 14 gusht 2019, u takua me kryetarin e partisë së përfaqësuar në Parlament Vetëvendosje, Albin Kurtin. more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik

thumb

Gjatë takimit të tyre, më 9 gusht 2019, ministri i zhvillimit ekonomik, Valdrin Lluka, dhe udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bilek, biseduan për zhvillimin e marrëdhënieve ekonomike në mes të Kosovës dhe të… more ►

AcroYoga çeke në Prizren

thumb

Ligjëruesja e certifikuar në Acro Yoga International dhe Acro Yoga Montreal niveli I., dhe II., znj. Daniela Dušková, po e udhëheq punëtorinë në Acro Yoga të programit për fëmijë, që i përket programit shoqërues “DokuKids”, pjesë e… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës me kryetarin e Partisë Social Demokrate dhe kryetar i Prishtinës

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bilek, në harmoni me marrëveshjen e mëhershme, të enjten më 1 gusht, u takua me kryetarin e Partisë Social Demokrate të Kosovës dhe kryetar i Prishtinës, Shpend Ahmeti. Diskutimi u përqendrua… more ►

DokuFest-i

thumb

Nga 2 deri më 10 gusht 2019, në Prizren të Kosovës, do të mbahet edicioni i 18-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe Festivalit të Filmit të Shkurtër. more ►

“Trilemma”, film çek, i regjisorit nga Kosova u shfaq në Festivalin Pri Fest në Prishtinë

thumb

Më 17 korrik 2019, filmi i shkurtër “Trilemma”, i regjisorit nga Kosova një student në Republikën e Çekisë , Dritëro Mehmetaj, e prodhim i FAMU International të Pragës, u shfaq në kinemanë “Armata”, në Prishtinë. more ►

ESMA - Akademia Verore Evropiane e Muzikës

thumb

Viti i tetë i festivalit ndërkombëtar të muzikës Akademia Verore Evropiane e Muzikës (ESMA), do të mbahet nga 14 deri më 31 gusht 2019, në Prishtinë, Pejë, Gjakovë dhe Mitrovicë. Festivali është një projekt i sukseshëm i krijuar nga Ambasada e… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës në Prishtinë me komandantët e Njësisë Çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të zakonshëm të ushatërëve çek që veprojnë në operacionet shumë kombëshe të NATO-s në ruajtjen e paqës (KFOR), udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, më 26 korrik 2019, u takua me komandantin në largim,… more ►

Bartja e autoritetit në Këshillim të NATO-s dhe në Ekpin Ndërlidhës në Kosovë

thumb

Më 28 qershor 2019, në Prishtinë u mbajt ceremonia gjatë së cilës gjenerali Uwe Becker e dorëzoi e komandën e këshilltarit të NATO-s dhe Ekipit Ndërlidhës (NALT) tek pasuesi i tij gjenerali Michael Oberneyer. Misioni i NALT-it është mbështetja… more ►

Vizitë në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, dhe gruaja e tij, më 20 qershor 2019 vizituan Klinikën e Radiologjisë dhe ate të Emergjencës të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar, në Prishtinë. Hapësirat e punës… more ►

Projekti transformues çek në ndihmë medieve të pavarura në Kosovë

thumb

Më 20 qershor 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, nënshkroi një kontratë për një projekt të vogël vendor, të programit TRANS, për të ndihmuar mediet e lira me gazetaren e pavarur Evliana Berani, e cila… more ►

Delegacioni i Qeverisë së Kosovës, në vendin e saj, mbështet veprimtarinë e “Rockaway Capital”

thumb

Më 13 qershor 2019, zëvendëskryeministri i parë dhe ministër i punëve të jashtme të Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, së bashku me ministrin e zhvillimit ekonomik, Valdrin Lluka, në Prage vizituan selinë e kompanisë investuese… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me përfaqësuesin e kompanisë çeke "Software602"

thumb

Më 18 qershor 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, u takua me Vladimír Olšák, menaxher i shitjes eksportuese të kompanisë çeke “Software602”. Digjitalizimi i administratës shtetërore të… more ►

Kontingjenti çek i KFOR-it krenar për ofrimin e sigurisë 20 vjeçare në Kosovë

thumb

Më 11 qershor 2019, komandanti, gjeneral majori Lorenzo D’Addario në ceremoninë e shënimit të 20 vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë tha se KFOR-i ka ofruar sigurinë dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë,… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë vizitoi Prizrenin

thumb

Më 7 qershor 2019 z. Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë vizitoi Prizrenin, qytetin e dytë më të madh në Kosovë. Ai u takua me nënkryetarin e komunës së Prizrenit Eshref Memaj, me kryesuesin e Kuvendit Komunal… more ►

Deklaratë për pakon e zgjerimit të Komisionit Evropian.

thumb

Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë ka lëshuar një deklaratë për pakon e zgjerimit të Komisionit Evropian. more ►

Takimi i ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit dhe të Ballkanit Perëndimor

Takimi vjetor i ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit (V$) dhe atyre të vendeve të Ballkanit Perëndimor, u mbajt më 28 maj 2109 në Bratislavë, nën kryesimin sllovak të V4-shit. more ►

Ndihmohen të verbëritë e Kosovës – Punëtori për përmirësimin e legjislacionit

thumb

Më 25 dhe 26 maj, në afërsi të Pejës u organizua një punëtori në kuadër të kornizës së projektit të vogël vendor “Avokimi për hartimin e akteve nën-ligjore, më ministritë përkatëse për zbatimin e Ligjit për të Verbëritë në Republikën e… more ►

Punëtoria për përfshirjen shoqërore të romëve, ashkalive dhe egjiptasve

thumb

Punëtoria për përfshirjen shoqërore të romëve, ashkalive dhe egjiptasve, në Fushë Kosovë, u organizua nga 22 deri më 23 maj 2019, në Prishtinë dhe në Fushë Kosovë. more ►

Zgjedhjet e parakohshme komunale në komunat e Kosovës me shumicë serbe

thumb

Më 19 maj 2019, Ambasada e Çekisë në Prishtinë dërgoi ekipin e vet “Vëzhguesi Diplomatik”, për të përcjell zgjedhjet e parakohshme komunale në katër komunat me shumicë serbe, në veri të Kosovës. more ►

Dita e Evropës – video me UeMD të BE-së

thumb

Vegza për “Dita e Evropës” – video me UeMD të BE-së. more ►

“Gjirafa” çeke në finalen e “Çmimi Evropian i Vitit"

thumb

Më 8 maj 2019, një ditë para “Ditës së Evropës”, udhëheqësja e Zyrës së BE-së/PSBE-së, Nataliya Apostolova, publikoi nominimet për “ Çmimin Evropian të Vitit”. Kompania kosovare, “Gjirafa”, ka hyrë në finale,… more ►

"Gjirafa" çeke shembull shkëlqimi i investimit

thumb

Më 7 maj 2019, Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Shtëpia Evropiane, nisen ngjarjen e fushatës ekonomike “Eja të flasim për ekonominë”, që përqendrohet në shfaqjen e përfshirjes më të mirë të BE-së, në përparimin e arritur… more ►

Poeti e romansieri çek Marek Šindelka në Polip Festivalin Ndërkombëtar të letërsisë në Prishtinë

thumb

Nga 10 deri më 12 maj 2019, në Prishtinë do të organizohet Polip Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë. Në këtë ngjarje do të marrë pjesë, si panelist, edhe poeti e romansieri çek Marek Šindelka. Marek Šindelka është autor i Strychnin… more ►

Aplikime për edicionin e 17-të për Shkollën Evropiane Verore në Pragë

EUROPEUM, Instituti për Politika Evropiane, sivjet, organizon edicionin e 17 –të të Shkollës Evropiane Verore në Pragë. EUROPEUM është think tank, nga Praga, me përqendrim në çështjet e integrimit evropian. Sivjet Shkolla Evropiane Verore… more ►

Takimi me CEO të “Ekoinvest”-it

thumb

Më 30 prill 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek, u takua me CEO e “Ekoinvest”-it, Bari Asllani. more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Prishtinë me përfaqësuesit e Transparency International – Republika e Çekisë

thumb

Më 26 prill 2019, u mbajt një takim i udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, me përfaqësuesit e Transparency International – Republika e Çekisë (TI ČR), ku të dy palët mundën të këshillohen për veprimtarinë e TI… more ►

Republika e Çekisë ndihmon partitë politike që financimi i tyre të jet më transparent

thumb

Më 25 prill 2019, përfaqësuesit e Transparency International - Republika e Çekisë (TI ČR) vizituan metropolin e Kosovës, Prishtinën, me qëllim të zbatimit të projektit “Të bërit më transparent financimin e partive politike, të Republikës… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Prishtinë me partnerin investues të “Rockaway Capital” dhe pronarin e CEO i kompanisë kosovare “Gjirafa”

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë, z. Pavel Bílek, u takua me z. Dušan Zábrodský, partnerin investues të “Rockaway Capital”, dhe pronarin e CEO i kompanisë kosovare “Gjirafa”, z. Mërgim Cahani. “Gjirafa” është… more ►

E Deleguara e Veçantë Çeke për Ballkanin Perëndimor vizitoi Kosovën

thumb

Nga 1 deri më 3 prill 2019, znj. Janina Hřebíčková, e deleguara e veçantë për Ballkanin Perëndimor, vizitoi Republikën e Kosovës për të dërguar një shenjë të qartë se rajoni i Ballkanit Perëndimor, përfshirë Kosovën, është çështje parësore për… more ►

Ambasadorët e V4 u takuan me kryeministrin Ramush Haradinaj

thumb

Më 29 mars 2019, ambasadorët e V4 u takuan me kryeministrin Ramush Haradinaj. Në veçanti, diskutimet shumë të frytshme ishin në shërbim të ofrimit të vendeve të V4 me Kosovën. Gjatë takimit, po ashtu, u bë shkëmbimi i pikëpamjeve për gjendjen e… more ►

Investitori gjigand çek, “Rockaway Capital”, dukshëm ka rritur investimet e tij në “Gjirafa”

thumb

Më 25 mars 2019 investitori gjigand çek “Rockaway Capital” deklaroi se e ka kompletuar me sukses raundin e radhës të investimeve me rreth $7 milionëve në “Gjirafa” – një teknologji e veçantë në Kosovë, me rritën më… more ►

Filmi çek “Palaçot” në Frankofoni

thumb

Më 25 mars 2019, Ambasada e Çekisë në Prishtinë mori pjesë në ngjarjet e Frankofonisë me prezantimin e filmit çek “Palaçot”, të regjisorit Viktor Tauš. I ngarkuari me punë në Mision, Dušan Králík, prezantoi paraqitjen e filmit në… more ►

Hapja e ekspozitës “Njëzet vjet të Republikës së Çekisë në NATO” ku morën pjesë mysafirë të lartë

thumb

Më 14 mars 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, bëri hapjen e ekspozitës të titulluar “Njëzet vjet të Republikës së Çekisë në NATO”, që u mbajt në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër… more ►

Avokimi për Ligjin për të Verbërit- Projekt nga programi “Tranzicioni” në Kosovë 2019

thumb

Më 12 mars 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë z. Mr. Pavel Bílek, nënshkroi një kontratë të shkallës së ultë të projektit “Tranzicioni” me përfaqësuesin e OJQ-së “Asociacioni i të Verbërve të Kosovës. more ►

Politikat vendore në komunat shumë etnike - Projekt nga programi “Tranzicioni” në Kosovë 2019

thumb

Më 12 mars 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë z. Mr. Pavel Bílek, nënshkroi një kontratë të shkallës së ultë të projektit “Tranzicioni” me përfaqësuesin e OJQ-së “Nëna Tereze”. more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Prishtinë me komandantët e njësisë çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të rregullt të ushtarëve çek, që operojnë një përbërje të operacionit shumë kombesh të NATO-s në territorin e Kosovës (KFOR) , udhëheqësi i ambasadës së Çekisë z. Mr. Pavel Bílek, më 18 shkurt 2019 takoi komandantin në… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me Kryeministrin e Republikës së Kosovës

thumb

Më 5 shkurt 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë, z. Pavel Bílek, u prit nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Ramush Haradinaj. Kryeministri, marrëdhëniet në mes të Republikës së Çekisë dhe Kosovës i përshkroi si të shkëlqyeshme dhe… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë dhe Kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës

thumb

Më 5 shkurt 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë z. Pavel Bílek, u prit nga kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, z. Kadri Veseli. Kryetari i Kuvendit marrëdhëniet diplomatike dhe politike në mes të Republikës së Çekisë dhe të Kosovës… more ►

Koncert i muzicientëve çek në Prishtinë

thumb

Më 6 shkurt 2019 në Prishtinë, u mbajt koncerti i muzicientëve tanë shumë të njohur: pianisti Ivo Kahánek dhe flautisti Mario Mesany. Koncerti u mbajt në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar “Tingujt e Flautës”. Ambasada e Republikës së… more ►

Takimi i ministrave të punëve të jashtme të Republikës së Çekisë dhe të Kosovës në Bukuresht

thumb

Më 1 shkurt 2019, në Bukuresht – kryeqytetin rumun, në prag të takimit jo formal dy ditor të ministrave të punëve të jashtme të BE-së, u takuan ministrat e punëve të jashtme të Republikës së Çekisë dhe të Kosovës. more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me Presidentin e Republikës së Kosovës

thumb

Më 29 janar 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, u prit nga Presidenti i Republikës së Kosovës, z. Hashim Thaçi. Presidenti Thaçi përshkroi marrëdhëniet në mes të Republikës së Çekisë dhe të… more ►

Takimi i Vitit të Ri i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me ushtarët çek në misionin e KFOR-it

thumb

Më 16 janar 2019 z. Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, në selinë ushtarake në “Film City”, u takua me ushtarët çek që operojnë në kuadër të misionit të KFOR-it. Z. Pavel Bílek falënderoi… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me Zëvendëskryeministrin e parë dhe Ministër i Punëve të Jashtme

thumb

Më 20 dhjetor 2018, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, u takua me zëvendëskryeministrin e parë dhe ministër i punëve të jashtme, Behgjet Pacolli. Ministri Pacolli i shpjegoi marrëdhëniet në mes të Republikës së Çekisë… more ►

FABRIKA PËR RICIKLIMIN E NËNPRODUKTEVE SHTAZORE DHE PRODHIMIN ORGANIK TË USHQIMIT PËR QEN DHE MACE

thumb

Në nëtor të vitit 2018, kompania “Al-Tek” përfitoj një grant nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë e Republikës së Çekisë, e mbështetur nga programi “Aid for Trade” (Programi “Ndihmë për tregti”). Me këtë… more ►

Përfundimi i projektit të tranzicionit “Ne mundemi të bashkuar“

Më 30 nëntor 2018, Instituti Demokratik i Kosovës dorëzoi raportin përfundimtar të projektit të tranzicionit “Ne mundemi së bashkuar” që për synim kishte ndihmën për pakicat në rajonin e Prizrenit dhe të Dragashit. more ►

Takimi i udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me ministren e integrimit evropian

thumb

Më 11 dhjetor 2018, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, u takua me ministren e integrimit evropian, znj. Dhurata Hoxha. Ministrja Dhurata Hoxha, e cila së voni ka vizituar Republikën e Çekisë dhe qe takuar me ministrin… more ►

Konferenca “Së bashku për përfshirjen shoqërore në Kosovë”

thumb

Organizata jo qeveritare çeke, “Këshillime për Qytetari/Të Drejtat Qytetare dhe ato Njerëzore, z.s”. (Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva, z.s.) më 12 dhjetor 2018 organizoi një konferencë në Prishtinë “Së bashku për… more ►

Takimi i udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me Komandantin e KFOR-it

thumb

Më 11 dhjetor 2018 udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, u takua me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Lorenzo D'Addario. Republika e Çekisë është, dhe do të ngelet, aleat i përgjegjshëm në NATO dhe do të vazhdojë të… more ►

Shtetet e V4-shit mbështesin veprimtarit e Fondit të Ballkanit Perëndimor

thumb

Më 7 dhjetor 2018, Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë organizoi takimin e udhëheqësve të ambasadave të vendeve të Vishegradit (Çekisë, Sllovakisë, Hungarisë e Polonisë-e përfaqësuar nga Hungaria) me drejtorin e Departamentit të… more ►

Ndërrimi i komandës së KFOR-it

thumb

Më 28 nëntor 2018, në Kosova Film, u bë ceremonia e ndërrimit të komandës së KFOR-it, ku gjeneral-majori Salvatore Cuoci i dorëzoi detyrën e komandantit të trupave të KFOR-it gjeneral-majorit Lorenzo D’Addario. Ceremonia u përcoll nga… more ►

“REKO PRAHA” ka përfunduar rindërtimin e kullës ftohëse në “Kosova A”

thumb

Më 29 tetor 2018, kompania aksionare çeke “REKO PRAGUE” nga testet e verifikimit të kalimit doli se ka përfunduar me sukses rindërtimin e kullës ftohëse të termo-elektranës “Kosova A”. Termo-elektrana është në Obiliq,… more ►

Shekulli i përbashkët – Ekspozitë në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë

thumb

Më 24 tetor 2018, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, u hap ekspozita fotografike “1968-ta dhe personalitetet e saj”. Ekspozita u organizua nga Ambasada e Republikës së Çekisë dhe Zyra Ndërlidhëse e Republikës së Sllovakisë, me… more ►

Në Gjakovë dhe në Mitrovicë filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës 2018

thumb

Më 22 gusht 2018, në Gjakovë dhe në Mitrovicë, filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës e cila do të përfundojë me koncertin përfundimtar të studentëve, më 30 gusht 2018. Studentët nga 17 deri më 27 vjeç gjatë Akademisë do të kenë mundësi të… more ►

Ivo Šilhavý pas katër vjet shërbimi

thumb

Më 20 gusht 2018, Ivo Šilhavý pas katër vjet shërbimi, përfundoi misioni n e tij si ambasador i Çekisë në Kosovë. Me rastin e largimit të tij ai tha: more ►

Vajza në prag të shtëpisë

thumb

Prizren, e martë në orën 12.30, 7 gusht 2018 n’orën 12.30., inaugurimi i fotografisë para shtëpisë së Xhenetës, në rrugën “Marin Barleti”: Ivo Šilhavý dhe Arta Dobroshi duan që ta nderojnë Xhenetën, që të na përkujtojnë se ne… more ►

Projekti çek në Badovc – dorëzimi tek shfrytëzuesi kosovar, i fabrikës për përpunimin e ujërave të zeza

thumb

Më 17 korrik 2018, zyrtarisht fabrika për përpunimin e ujërave të zeza, afër fshatit Mramor, tek liqeni i Badovcit, iu dorëzua shfrytëzuesit kosovar – Kompanisë Rajonale të Ujërave “Prishtina”. Projekti i financuar nga… more ►

Zëvendësministri i ri Košatka vizitoi Kosovën për këshillime dy palëshe

thumb

Prej 21 deri më 24 maj 2018, zëvendësministri i ri, Košatka, vizitoi Kosovën për këshillime dy paleshe. more ►

“Prague 68“ – “Aktorja Arta Dobroshi duke kërcyer me hare për paqen botërore “

thumb

Më 23 maj 2018, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë , u bë hapja ceremoniale e foto-ekspozitës “Prague 68“ – “Aktorja Arta Dobroshi duke kërcyer me hare për paqen botërore “, që synon shënimin e 50 vjetorit të… more ►

REKO PRAHA ka filluar rindërtimin e kullës ftohëse në “Kosova A”

thumb

Kompania çeke ”REKO PRAHA” e ka fituar kontratën për rindërtimin e kullës ftohëse të termo-elektranës “Kosova A”. Kompania çeke, më 2016, mori pjesë në tender së bashku me kompaninë kosovare “Eko Invest”.… more ►

Projekt i diplomacisë ekonomike – Forumi Kontaktues në mes të Odës Ekonomike të Kosovës dhe të Odës Ekonomike Rajonale të Bërno-s

thumb

Forumi Kontaktues në mes të Odës Ekonomike të Kosovës dhe të Odës Ekonomike Rajonale të Bërno-s u mbajt më 25 dhe 26 prill 2018, në Bërno. Forumi Kontaktues në mes të përfaqësuesve të Odës Ekonomike të Kosovës dhe të Odës Ekonomike Rajonale të… more ►

Ligjëratë e professor Frédéric Charillon në Fakultetin e Shkencave Politike në Prishtinë

thumb

Të martën, më 17 prill 2018, profesor Frédéric Charillon foli në Fakultetin e Shkencave Politike të Kosovës në temën “Europa ne Botë: politika e jashtme e përbashkët e Bashkimit Europian (BE)”. more ►

Dorëzimi i diplomës për Ekspozitën e Arteve të Bukura për Fëmijëve “Lidice 2017”

thumb

Më 16 prill 2018, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Ivo Šilhavý, i dorëzoi Diplomë Nderi e Memorialit Lidice nxënëses Dituri Kodra të shkollës “Emin Duraku” të Kaçanikut. Puna artistike e Dituri Kodras u vlerësua… more ►

Përtej Detyrës - Diplomatë "Të drejtët midis kombeve”

thumb

Më 13 prill 2018, në Prishtinë u mbajt një ngjarje përkujtimore e titulluar “Përtej detyrës” kushtuar diplomatëve të shpërblyer “Të drejtët midis kombeve” nga “Yad Vashem Memorial”. Pjesa kryesore e ngjarjes e… more ►

Projektet nga programi “Tranzicioni” në Kosovë më 2018

thumb

12 prill 2018, ambasadori çek në Kosovë z. Ivo Šilhavý nënshkroi një kontratë për një projekt të vogël vendor “Tranzicioni” me përfaqësuesin e KDI/Instituti Demokratik i Kosovës. more ►

Ministri i Zhvillimit Ekonomik për mundësitë në energji dhe në sektorin minerar në Kosovës

thumb

Ministri i zhvillimit ekonomik, Valdrin Lluka, u takua me ambasadorin çek, Ivo Šilhavý, në Prishtinë më 27 mars 2018. Ambasadori Šilhavý informoi ministrin Lluka për veprimtaritë e fundit të Ambasadës së Çekisë, në Prishtinë, me partnerët… more ►

Transparency International nga Republika e Çekisë punon në transparencën e fondeve të skenës politike në Kosovë

thumb

Hapi i ardhshëm në bashkëpunimin afat gjatë në mes të Transparency International Republika e Çekisë dhe KDI/TI Kosova do të jetë zgjidhja e suksesshme e projektit të përbashkët të mbështetur nga Programi Promovimi i Tranzicionit të Ministrisë së… more ►

Në Fankofoni edhe filmi çek “Ujku nga Rruga Vreshta Mbretërore”

thumb

Frankofonia në Kosovë, zyrtarisht, u nis më 7 mars 2018 me një konference për medie dhe një koncert të Charles Baptiste. Ambasada e Francës bashkë me ambasadat tjera dhe institucionet e Kosovës përgatiten një program të gjerë me ekspozita,… more ►

Kremtimi i pesë vjetorit të Akademisë Diplomatike të Kosovës

thumb

Më 8 mars 2018, drejtoresha e Akademisë Diplomatike në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, ambasadorja Věra Jeřábková, mori pjesë në konferencën ndërkombëtare “Kremtimi i pesë vjetorit të Akademisë Diplomatike të… more ►

Kremtimi i Purim-it në Kosovë

thumb

Më 1 mars 2018, bashkësia hebraike në Kosovës “Bet Israel” kremtoi festën Purim me një gosti në hotelin “Sirius”, në Prishtinë. Kryetari i “Bet Israel”, Ruzhdi Shkodra mirëpriti të gjithë mysafirët ku kishte… more ►

Vizita e parë, në Kosovë, e Kryetarit të Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker

thumb

Më 28 shkurt 2018, Kryetari i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, në kuadër të vizitës së tij në Ballkanin Perëndimor ishte edhe në Prishtinë, i shoqëruar nga Përfaqësuesja e Lartë/Nënkryetarja, Federica Mogherini dhe Komisionari për… more ►

Vizitë Ditës së Pavarësisë së Kosovës

thumb

Më 23 shkurt 2018, në oborrin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, me një ceremoni u hap ekspozita “17 shkurti 2008 – Vizitë Ditës së Pavarësisë së Kosovës”. more ►

Dita Përkujtimore e Holokaustit në Kosovës

thumb

Më 25 janar 2018, në Kinemanë “ABC”, komuniteti hebraik organizoi ceremoninë përkujtimore të Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit në Kosovë. more ►

Pritje për Vitin e Ri e Kishës Ortodokse Serbe në Prizren

thumb

Më 15 janar 2018, me rastin e Vitit të Ri Ortodoks peshkopi Teodosije, në rezidencën e tij organizoi pritje për përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës, përfaqësuesit e bashkësive fetare, korin diplomatik dhe misionet ndërkombëtare në Kosovë.… more ►

Urime Viti i Ri!

thumb

Ambasada e Çekisë, në Prishtinë, falënderon partnerët dhe mbështetësit e saj dhe ju uron gjithë të mirat më 2018! more ►

“Festivali i Tunxhit Kosova 2017”

thumb

Me koncertin e trombonistit çek Lukáš Moťka, më 30 nëntor 2017, u hap për herë të dytë, “Festivali i Tunxhit Kosova 2017”. Koncerti u mbajt në Instituti i Historisë në Prishtinë, në praninë e ambasadorit të Republikës së Çekisë, Ivo… more ►

Ftesa e parë për propozim-projektet regjionale (WBF)

Fondi i Ballkanit Perëndimor (WBF) ka kënaqësinë të shpallë ftesën e parë për propozimet e projekteve regjionale. Duke përcjellë objektivat e WBF, dhe detyrat e punës, ftesa ka për synim të prezantojë bashkëpunimin dhe përforcimin e… more ►

Projekti çek “Kosovo Aid for Trade 2017” – planet afariste për ndërmarrje të vogla dhe të mesme në Kosovë

thumb

Më 22 nëntor 2017, kompania çeke GEOtest prezantoi rezultatet e projekti "Ndihma për zhvillimin e planeve afariste për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme në Kosovë”. Projekti është realizuar në kuadër të programit “Aid for Trade… more ►

Vizita e nxënësve të shkollës fillore “Chvaleticka” të Pragës, nga Republika e Çekisë, në shkollën mike “Liria” të Pogragjës së Gjilanit

thumb

Më 21 nëntor 2017, nxënësit Karolína Nejedlá, Bára Chloupková e Jakub Drápalík me mbikëqyrje të drejtorit të shkollës fillore “Chvaleticka”, z. Josef Knepr, vizituan shkollën fillore “Liria” në Pogragjë, në kontekst të… more ►

Në Tiranë - u mbajt Konferenca Regjionale e Ambasadorëve të Republikës së Çekisë

thumb

Ambasadorët e Republikës së Çekisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, si dhe ambasadorët në Slloveni dhe Kroaci, mbajtën Konferencën e parë regjionale, nga 22 deri më 24 nëntor 2017 në Tiranë. more ►

Misioni i Ardhshëm i Ekspertëve të Energjetikës së Kosovës vizitoi Republikën e Çekisë

thumb

Më 30 dhe 31 tetor 2017, Aleanca e Industrisë Energjetike të Çekisë, në bashkëpunim me Ministrinë e Industrisë dhe Tregtisë së Republikës së Çekisë e Ambasadëe e Republikës së Çekisë në Prishtinë, organizuan vizitën e Misionit të Ardhshëm të… more ►

Aid for Trade 2017 – planet afariste për ndërmarrje të vogla dhe të mesme në Kosovë

kcc_geotest_contract

Në Prishtinë, më 27 tetor 2017, përfaqësuesi i kompanisë “GEOtest”, z. Damir Kasum dhe kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, z. Safet Gërxhaliu, shënuan përfundimin e marrëveshjes për realizimin e projektit "Ndihma për zhvillimin e… more ►

Projekti zhvillimor çek për të rinjtë me sindromin daun

thumb

Më 30 tetor 2017, projekti zhvillimor çek në përkrahje të përfshirjes shoqërore të të rinjve me sindromin daun, u rrumbullakua solemnisht me foto-ekspozitën, në Muzeun Kombëtar të Kosovës, e titulluar “Bukuritë përmes fotografisë”.… more ►

"Imagjino ..." – Kremtimi i Ditës Kombëtare të Çekisë

thumb

Më 17 tetor 2017, pritja për Ditën Kombëtare të Çekisë dhe ekspozita e fotografive të z. Ivo Šilhavý , në teknikën bardhë e zi, të titulluar “Imagjino...”, u mbajt në “Sheshi 21” në Prishtinë. Në mesin e mysafirëve më të… more ►

Misioni i ardhshëm i ekspertëve të Kosovës, në sektorin e energjisë, shkon në Republikën Çeke

thumb

Më 30 dhe 31 tetor 2017 Shoqata e Industrisë Energjetike të Çekisë (CPIA) në bashkëpunim me Ministrinë e Industrisë dhe Tregtisë së Republikës së Çekisë dhe Ambasadën e Republikës së Çekisë në Prishtinë, organizojnë një mision të ardhshëm të… more ►

Grupi i Vishegradit për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor

thumb

Më 11 tetor 2017, nën kryesimin e Hungarisë, u mbajt takimi vjetor i ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit (V4) dhe i atyre të Ballkanit Perëndimor (Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Kosova, Maqedonia dhe Serbia),… more ►

Raporti i Transparency International Republika e Çekisë dhe KDI/TI Kosova për financimin e fushatës parazgjedhore për zgjedhjet komunale në Kosovë

thumb

Më 10 tetor 2017, një grup i ekspertëve i përberë nga përfaqësuesit e të dy organizatave vlerësuan rundin e dytë të procedurave të monitorimit me qëllim të të bërit më transparent të fushatave politike në Kosovë. Falë këtij bashkëpunimi,… more ►

Ambasadori i Çekisë nderoi ushtarët e rënë çek

thumb

Më 14 shtator 2017, në afërsi të ish-bazës ushtarake çeke në Shajkofc ambasadori i Çekisë, Ivo Šilhavý, dhe anëtarët e kontingjentit çek të KFOR-it nderuan ushtarët e rënë çek pranë memorialit të tyre. Ceremonia e nderimit përkujtues u bë me… more ►

Koncertet përfundimtare të Akademisë Evropiane Verore të Muzikës 2017

thumb

Akademia (e gjashtë) Evropiane Verore e Muzikës përfundoi me tri koncerte përfundimtare në Gjakovë, Prishtinë e Tetovë. Akademia u bë ngjarja kryesore kulturore në rajonin e Gjakovës gjatë dy javëve të korrikut. Sivjet, Republika e Çekisë sërish… more ►

Në Kosovë filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës 2017

thumb

Të hënën, më 10 korrik 2017, në shkollën e muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, për të gjashtën herë radhazi, filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës. Studentët dhe mysafirët i mirëpriti drejtori artistik, z. Desar Sulejmani. Këtu… more ►

Agjencia Çeke e Zhvillimit ndihmon të verbëritë e Kosovës

thumb

Më 23 qershor 2017, ambasadori i Çekisë, Ivo Šilhavý, mori pjesë në mësimet e zhvilluara në kuadër të projektit “Integrimi i njerëzve me vështirësi në të pamë dhe parandalimi i dëmtimit të të pamurit në Kosovë 2015 – 2017”. Ky… more ►

Si lindi Gjirafa?

thumb

Më 21 qershor 2017 ambasadori çek, Ivo Šilhavý, vizitoi selinë e kompanisë “Gjirafa inc”, në Prishtinë. “Gjirafa” është një high teck projekt kosovar, më rrënjë të forta çeke, më përfituesja në rajonin e Ballkanit… more ►

Agjencia Çeke për Zhvillim përkrahë sistemin shëndetësor të Kosovës

thumb

Më 20 qershor 2017 drejtori i Qendrës së Kujdesit Shëndetësor, dr. Afrim Avdaj, pranoi një dhuratë me pajisje oftalmologjie, nga realizuesi i projektit – OJQ-ja çeke “People in Need Foundation”. Pjesa më e rëndësishme e këtij… more ►

Visegrád Group – takimi për Fondin e Ballkanit Perëndimor

thumb

Më 19 qershor 2017 përfaqësuesit e Visegrád Group – ambasadori hungarez, Lászlo Márkusz (që përfaqëson kryesimin polak të V4), ambasadori çek, Ivo Šilhavý, zëvendës udhëheqësi i misionit diplomatik hungarez, Béla Bozsik, dhe zëvendës… more ►

Mirëmbajtja e përbashkët e varrezave hebraike në Prishtinë

thumb

Më 13 qershor 2017 bashkësia hebraike “Bet Israel Kosova” në bashkëpunim me Forcën e Sigurisë së Kosovës pastruan varrezat hebraike në lagjet e Prishtinës: “Arbëria” dhe “Velania”. Bazuar në marrëveshjen e… more ►

Vizita e senatorëve çek në Kosovë

thumb

Më 5 qershor 2017, më pak se një javë para zgjedhjeve të parakohshme, në Kosovë ishin për një vizitë pune intensive Komiteti për Çështje të Evropës dhe Komiteti për Punë të Jashtme, Mbrojtje dhe Siguri e Senatit të Parlamentit të Republikës së… more ►

“Bashkëpunimi Zhvillimor Çek” – fushatë edukative rreth kujdesit për FPUZ në Badovc

thumb

Më 7 qershor 2017 u përmbush fushata edukative për kujdes mjedisor në kuadër të projektit për ndërtimin e Fabrikës për Përpunimin e Ujërave të Zeza (FPUZ) te liqeni i Badovcit. Ndërtimi i FPUZ është projekt që u realizua përmes mjeteve të… more ►

Transparency International e Republikës së Çekisë dhe KDI/TI Kosova po bashkëpunojnë në monitorimin zgjedhor në Kosovë

thumb

Në javën e fundit të majit 2017, një grup i ekspertëve nga të dy organizatat punonin në Prishtinë, me qëllim të vlerësimit të një testi të procedurave monitoruese, për t’i bërë fushatat politike në Kosovë më shumë transparente. Kjo po… more ►

BE-ja mbështet trashëgiminë kulturore në Kosovë

thumb

Më 23 maj 2017, udhëheqësit e misioneve diplomatike të vendeve të BE-së, në Kosovë, të shoqëruar nga përfaqësuesit e shoqërisë civile vizituan qendrën historike të Prizrenit. Qëllimi kryesor i kësaj ngjarje ishte që të ndërrohet ndikimi dhe… more ►

Tryezë e rrumbullakët për Procesin e Berlinit

thumb

Më 10 maj 21017 Oda Ekonomike e Kosovës mbajti një tryezë të rrumbullakët për Procesin e Berlinit. Synimi kryesor i bisedimeve ishte identifikimi i çështjeve më të rëndësishme para takimit të ardhshëm të përfaqësuesve të lartë të shteteve të… more ►

Interesimi për prodhimet çeke në Panairin e Përgjithshëm Ndërkombëtar „Prishtina 2017“

thumb

Në Prishtinë, nga 19 deri më 22 prill 2017, u mbajt Panairi i Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2017”. Struktura e prodhimeve të ekspozuara u dominua nga prodhimet teknologjike të importuara ndaj prodhimeve të vendit. Mungesa e… more ►

Filluan punimet në rrjetin e kanalizimit për Fabrikën e trajtimit të ujërave të zeza në Badovc

thumb

Në fillim të prillit 2017 filluan punimet në ndërtimin e rrjetit të kanalizimit. Ky kanalizim do të sjellë ujërat e zeza nga fshati Mramor tek fabrika, tashmë e ndërtuar, e përpunimit të ujërave të zeza në liqenin e Badovcit. Kjo Fabrikë u… more ►

EU 60

thumb

Më 27 mars 2017, Zyra e BE-së në Prishtinë dhe Ambasada e Italisë në Prishtinë, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, organizuan një mbrëmje solemne për të shënuar 60 vjetorin e nënshkrimit të Traktatit të Romës. Fjalimet e udhëheqëses së Zyrës… more ►

Projektet e shkallës së vogël vendore 2017

thumb

Më 27 mars 2017, ambasadori i Çekisë në Kosovë z. Ivo Šilhavý nënshkroi kontratat për projektet e shkallës së vogël vendore, që do të zbatohen nga tri OJQ të Kosovës. Këto projekte financohen nga Ministria e Punëve të Jashtme të Çekisë,… more ►

Në Kaçanik u hap Qendra e V-të Burimore për Shëndetin e Femrës

thumb

Më 24 mars 2017, në Kaçanik, zyrtarisht u hap Qendra e V-të Burimore për Shëndetin e Femrës. Themelimi i Qendrës u mbështet dhe u financua nga Agjencia Çeke për Zhvillim, përmes Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, derisa është realizuar nga OJQ-ja… more ►

Filmi çek “Roma FC” u prezantua në Frankofoni

thumb

Më 15 mars 2017, me koncertin “Electronic Pop Act”, zyrtarisht filluan ditët e Frankofonisë në Kosovë. Ambasada e Francës, bashkë me ambasadat tjera dhe institucionet kulturore të Kosovës, kanë përgatitur një program të gjerë me… more ►

Karel Schwarzenberg në konferencën parlamentare në Prishtinë

thumb

Më 20 dhe 21 shkurt 2017, në Prishtinë, Kuvendi i Kosovës organizoi konferencën ndërkombëtare “Samiti i komisioneve parlamentare për punë të jashtme”. Në mesin e pjesëmarrësve të Konferencës ishin parlamentarët nga Shqipëria,… more ►

Ceremonia me rastin e “Menaxhimit të Integruar të Kufirit” në Merdare

ceremony_on_the_accasion_of_integrated_9

Më 16 shkurt 2017, u mbajt ceremonia e fillimit të punimeve në “Menaxhimin e Integruar të Kufirit” në vendkalimin kufitar në mes të Kosovës dhe të Serbisë, në Merdar. Në këtë ceremoni morën pjesë përfaqësuesit e lartë të… more ►

Small Scale Local Projects 2017 – rezultatet

thumb

Projektet e fituara ne vitin 2017: more ►

Dita e përkujtimit të Holokaustit në Kosovë

holocaust_remembrance_pristina_2017_15

Më 26 janar 2017, me rastin e Ditës Përkujtimore Ndërkombëtare për Holokaustin, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, u mbajt një ceremoni përkujtimore e organizuar nga Komuniteti Hebraik Bet Israel. more ►

Këshillime dy-palësh të zëvendësministrave në Pragë

thumb

Më 23 janar 2017, zëvendësministri i MPJ të Kosovës Emanuel Demaj mori pjesë në këshillimin dy-palësh me ftesën e zëvendësministrit të Republikës së Çekisë Jakub Dürr. more ►

Autobusët e rinj, ekologjik të “Iveco”-s, në shërbim të Prishtinës

thumb

Më 11 janar 2017, pesëmbëdhjetë autobusë të “Iveco”-s nga Republika e Çekisë, zyrtarisht, iu dorëzuan kompanisë transportuese “Trafiku Urban”, të Prishtinës. “Iveco CZ” fitoi tenderin për furnizim me 30… more ►

Urime Viti i Ri!

thumb

Ambasada e Çekisë, në Prishtinë, falënderon partnerët dhe mbështetësit e saj dhe ju uron gjithë të mirat më 2017! more ►

Admiralja Howard sërish në Kosovë

thumb

Më 13 dhjetor 2016, admiralja Michelle Howard, femra e parë admirale e SHBA-ve me katër yje, mori pjesë në pritjen e ambasadorit të SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, në rezidencën e tij, në Prishtinë. Admiralja Howard në fjalimin e sajë të… more ►

“Ndihmë për Tregti 2016” –studim fizibiliteti i kompanisë çeke për sektorin e TI në Kosovë

thumb

Më 30 nëntor 2016, në selinë e Ministrisë së Administratës Publike të Kosovës, u bë dorëzimi i studimit të fizibilitetit në ndërveprim të sistemit informativ të qeverisë së Kosovës. Analizat e titulluara “Studimi për komunikim të sigurt në… more ►

Çekia ndihmon fëmijët e Kosovës në regjionin e Gjilanit

thumb

Të hënën, më 21 nëntor 2016, ambasadori çek Ivo Šilhavý pranoi ftesën e kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri, për të diskutuar bashkëpunimin në lëmin e arsimit. Ambasadori çek theksoi rëndësinë e bashkëpunimit të tashëm në hijen e bashkëpunimit… more ►

Bashkëpunimi në mes të shkollave të Çekisë dhe atyre të Kosovës

thumb

Të hënën, më 21 nëntor 2016, ambasadori i Çekisë Ivo Šilhavý vizitoi shkollën fillore “Liria”, në Pogragjë të Gjilanit, e cila bashkëpunon në një projekt afatgjatë me shkollën fillore partnere “Chvaleticka”, nga Praga.… more ►

„Dita Çeke“ në KFOR

kfor_czech_day_1

Më 12 nëntor 2016, në bazën ushtarake të KFOR-it në “Kosova Film”, u mbajt “Dita Çeke”, me rasin e përvjetorit të themelimit të Çekosllovakisë. Ambasadori Ivo Šilhavý dhe komandanti i kontingjentit çek, majori Kamil… more ►

Ceremonia e vënies së kurorave tek varrezat e ushatarëve të LPB

thumb

Me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të ambasadave të Hungarisë dhe të Austrisë, në Prishtinë, përfaqësuesve të qeverisë së Kosovës si dhe të trupave të Austrisë dhe të Hungarisë - pjesëtarë të KFOR-it, tek varrezat ushtarake në Pejë, u përkujtuan… more ►

“Në Kosovë me dashuri”

thumb

Më 27 tetor 2016, në Ditën Kombëtare të Çekisë, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, u hap foto-ekspozita “Në Kosovë me dashuri”. Në këtë ngjarje morën pjesë ish-Presidentja Atifete Jahjaga, ish-Presidenti Fatmir Sejdiu, ministri i… more ►

Deputetët çek vizituan ushtarët çek në shtabin e KFOR-it

thumb

Më 21 tetor 2016, anëtarët e Dhomës së Deputetëve të Parlamentit të Republikës së Çekisë z. Adolf Beznoska, z. Milan Šarapatka dhe z. Václav Klučka të shoqëruar nga znj. Iva Masaříková, drejtoreshë në Departamentin e Marëdhënieve Ndërkombëtare u… more ►

Panairi “Agrokos 2016” – mundësi për kompanitë çeke të agrobiznesit

thumb

Panairi i 16-të ndërkobmëtar “Agrokos” u mbajt, në Prishtinë, nga 20 deri me 22 tetor 2016. Në panairin ndërkombëtar morën pjesë 135 kompani të Kosovës dhe kompani nga vendet fqinje, nga Ballkani Perëndimor, Turqia e Republika e… more ►

Ministri Mládek u takua me ministren e Kosovës Bajrami

thumb

Më 29 shtator 2016, Ministri i Industrisë dhe Tregëtisë së Republikës së Çekisë, Jan Mládek, mbajti një takim bilateral me kolegen e tij ministren e tregëtisë dhe industrisë së Republikës së Kosovës, Hykmete Bajrami, gjatë mbajtjes së… more ►

Ambasadës çeke- mirënjohje për mbështetje të verbërve të Kosovës

thumb

Më 17 tetor 2016, Shoqata e të Verbërve të Kosovës mbajti konferencën vjetore me rastin e Java Ndërkombëtare e Shkopit të Bardhë. Ambasadori çek, Ivo Šilhavý, nga kryetari i Shoqatës së të Verbërve, Bujar Kadriu, mori një letër mirënjohje për… more ►

Ndihma zhvillimore çeke – sërish e suksesshme

thumb

Më 13 tetor 2016, në Komunën e Prishtinës u prezantuan rezultatet e një projekti zhvillimor që mundësoi kontrollimin mjekësor të 11,000 fëmijëve nga Kosova. Ambasadorin e Çekisë, Ivo Šilhavý, e falenderoi kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend… more ►

Mjekësia dhe bashkëpunimi zhvillimor çek ndihmuan në ngritjen e kapaciteteve të sistemit shëndetësor të Kosovës

thumb

Më 10 tetor 2016, radiologjistja e shquar çeke Znj. Petra Steyerova mori pjesë në Simpoziumin e tretë Satelitor që u mbajt në Prishinë e u organizua nga “"Kosovo Open Medical Club" (KOMC). Profesionistëve të pranishëm, ajo, u prezantoi… more ►

Bashkëpunimi zhvillimor i Republikës së Çekisë

thumb

Bashkëpunimi zhvillimor është një pjesë e rëndësishme e politikës së jashtme të Republikës së Çekisë. Kjo promovon siguri, stabilitet, përparim dhe zhvillim të qëndrueshëm si dhe dinjitet njerëzor, shërbime të mira për qytetarët dhe reputacion… more ►

Suksesi i artistes çeke në koncertin e Prishtinës

thumb

Më 29 shtator 2016, artistja e njohur çeke, oboistja Michaela Hrabánková, luajti në koncertin përkushtuar Shën Terezës, në kishën katolike “Shën Ndou" në Prishtinë. Koncerti ishte pika kulmore e edicionit të tetë të Festivalit Ndërkombëtar… more ►

Projekti zhvillimor çek në përfshirjen e pakicave

thumb

Më 15 shtator 2016 ambasadori Ivo Šilhavý vizitoi një qendër përfshirëse në Fushë Kosovë, që është pjesë e një projekti të madh të Agjensisë Çeke për Zhvillim. Projekti i titulluar “Mbështetja e përfshirjes shoqërore të bashkësive të… more ►

Ambasadori çek nderoi ushtarët e rënë çek

thumb

Ambasadori çek, Ivo Šilhavý, dhe anëtarët e kontingjentit çek të KFOR-it nderuan ushtarët e rënë çek tek ish baza ushtarake e Çekisë në Shajkofc. more ►

Autobusët çek në Prishtinë

czech_buses_in_prishtina_5

Kompania çeke “Iveco Czech Republic, a.s.” dhe kryetari i Prishtinës, z. Shpend Ahmeti kanë nënshkruar një kontratë për ofrimin e 20 autobusëve me prejardhje çeke në vlerë prej 5.9 milion euro. Projekti u financua përmes kredisë së… more ►

17 vjetori i Policisë së Kosovës

kosovo_police_17th_anniversary_2

Më 6 shtator 2016 në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë, në Prishtinë, Policia e Kosovës zyrtarisht shënoi 17 vjetorin e themelimit. Në cermoni morën pjesë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Skënder… more ►

Deklaratë e MPJ për statusin e Jerusalemit dhe të Tel Avivit

thumb

Duke iu referuar disa raporteve të medieve për statusin e Jerusalemit dhe Tel Avivit, Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, informon si në vijim: more ►

Bursa të Republikës së Çekisë për studentët kosovarë - 2017/2018

Studentët nga Kosova për çdo vit kan mundësi konkurimi për bursa universitare të ofruara nga Qeveria e Republikës së Çekisë. Afati i konkurimit përfundon më 30 shtator 2016. more ►

Afaristët kosovarë kanë shikim pozitiv në tregun e Kosovës

x2011_03_15

Oda Ekonomike e Kosovës prezantoi para bashkësisë së biznesit, korit diplomatik dhe të medieve një studim nga hulumtimi, në Q2 2016, i mjedisit ciklik të biznesit. Hulumtimi ishte përqëndruar në tendencat e pritjeve në fushat kryesore të… more ►

Ministri kosovar për zhvillim ekonomik prezantoi projektet me përparësi

thumb

Më 29 qershor 2016, ministri për zhvillim ekonomik, Blerand Stavileci, prezantoi projektet zhvillimore ekonomike duke synuar në zhvillimin e infrastrukturës transportuese, energjisë, sektorin minerar, telekomunikimin/teknologjinë informative dhe… more ►

Përkujtimi për Nice

thumb

Më 18 korrik 2016, në hotelin “Swiss Diamond” në Prishtinë, u mbajtë një koncert përkujtimi për viktimat e sulmit terrorist të 14 korrikut, në Nice. Ngjarja përkujtimore u inicua nga ministri i punëve të jashtme, Enver Hoxhaj.… more ►

“Dhuro një buzëqeshje të fëmiut”

thumb

Kontingjenti çek i KFOR-it, nën komandën e nën-kolonelit Martin Andrle, organizoi një grumbullim humanitar të quajtur “Dhuro një buzëqeshje të fëmiut” synuar mbështetjen e jetimëve, fëmijtë e familjeve me gjendje të vështirë… more ►

Një minutë heshtje për ushtarët e rënë çek

thumb

Më 30 qershor 2016, afër fshatit Shajkofc, u mbajtë një ceremoni përkujtimore për të nderuar kapterrin Luděk Severa dhe flamurtarin Vlastislav Hendrich – dy ushtarë çek që humbën jetën, më 2002, në aksidentin tragjik gjatë përmbushjes së… more ►

Grupi i Vishegradit 4x4 – ecje viruale përmes “Prague Panoramic”

thumb

Më 9 qershor 2009, për të kompletuar kryesimin çek të Grupit të Vishegradit, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, u mbajt një natë prezantuese e quajtur “Visegrad Group 4x4” me nëntitull “shijimi i katër shijeve”. more ►

EULEX – i për privatizimin me „Jurisprudence Digest“

thumb

Më 31 maj 2016, brenda kornizës së projektit të Misionit të EULEX-it anëtarët e panelit të apelit të Dhomës Speciale të Gjykatës Supreme për Agjencinë e Privatizimit, të udhëhequr nga gjyqtari çek Onrej Pridal, botoi publikimin… more ►

Memorandum Mirëkuptimi në mes të akademive diplomatike të Çekisë dhe të Kosovës

thumb

Më 30 maj 2016, u ratifikua Memoradumi i Mirëkuptimit në mes të Akademisë Diplomatike të Çekisë dhe të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës. Në emër të Akademisë Diplomatike të Çekisë Memorandumin e nënshkroi ambasadori Ivo Šilhavy, ndërsa… more ►

Kompanitë çeke dominuan panairin “EXPOKOS”, në Prishtinë

thumb

Panairi i 15-të ndërkombëtar “Expokos” u mbajt nga 25 deri më 27 maj 2016, në Prishtinë. Brenda projektit të diplomacisë ekonomike “PROPED”, në Panair morën pjesë gjashtë kompani çeke nga sektori i energjisë, qeverisjes… more ►

Instituti i Filmit- Akademia e Filmit Ohër/ Ftesë për konkurim për bursë

Shkup, Maqedoni – Instituti i Filmit – Akademia e Filmit në Ohër është e lumtur të deklarojë se jep 30 bursa për programet master për departamentet: skenar, prodhim kreativ, regji, kinematografi dhe post production: fotografi dhe zë.… more ►

Marrëveshja me BE-në përmirëson mjedisin e biznesit

thumb

Konferenca e quajtur “Konferenca e Nivelit të Lart për Marrëveshjen BE-Kosova për Stabilizim dhe Associon”, u mbajt më 17 maj 2016, në Prishtinë. Seminari, kryesisht u përqëndrua në përfitimet dhe mundësitë e Marrëveshjes për… more ►

I bashkon Agjenda e BE-së

thumb

Më 16 maj 2016, në Prishtinë u mbajt një mëngjes pune i anëtarëve të Parlamentit Europian, përkatësisht “anëtarëve të Komitetit Parlamentar për Asocim dhe Stabilizim BE - Kosovë”, me udhëheqësit e misioneve diplomatike të vendeve të… more ►

Dita e Europës- “Kohërat po ndryshojnë”

thumb

Foto-ekspozita e Oldřich Škácha, e titulluar “Kohërat po ndryshojnë”, më 9 maj 2016 , u hap në mënyrë ceremoniale në Qendrën Informative dhe Kulturore të BE-së në Prishtinë, si pjesë e kremtimit të Ditës së Europës. Ekspozita u… more ►

Federica Mogherini festoi me kosovarët

thumb

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini vizitoi Kosovën, më 5 maj 2016, me qëllim të festimit të përbashkët me qytetarët e Kosovës publikimin e propozimit të Komisionit Europian për… more ►

Presidenti Thaçi prezantoi përparësitë e tij para udhëheqësve të misioneve të vendeve të BE-së

thumb

Më 4 maj 2016, Presidenti Hashim Thaçi ftoi, në zyrën e tij, udhëheqësit e misioneve diplomatike të vendeve të BE-së në Prishtinë, për t’i informuar ata për përparësitë e tij politike. Presidenti Thaçi prezantoi pesë fusha, në të cilat ai… more ►

Hekurudha dhe energjia e ripërtritëshme – mundësi të reja për kompanitë çeke në Kosovë

thumb

Më 26 prill 2016, në Prishtinë, u mbajt një konferencë regjionale “Politikat e Ballkanit Perëndimor për energjinë e ripërtritëshme e të qëndrueshme”. Konferenca krijoi hapsirë për diskutimet e ekspertëve për lidhjen e vendeve të… more ►

Admirali Ferguson III vërteton bashkëpunimin

thumb

Më 27 prill 2016, admirali Mark E. Ferguson III, komandant i Komandës së Forcës së Përbashkët në Napoli, në kampin e KFOR-it “Kosova Film” në Prishtinë, u takua me udhëheqësit e misioneve të vendeve kontribut-dhënëse me trupa. more ►

Pashkët e hebrenjëve në Kosovë 2016

thumb

Më 22 prill 2016, Shoqata Bet Israel Kosova organizoi një darkë festive për natën e parë të Pashkëve, të quajtur “Seder”. Në praninë e anëtarëve të bashkësisë hebraike në Kosovë, miqtë e Shoqatës Bet Israel, përfaqësuesit e korit… more ►

Shkolla Fillore “Chvaletická” nënshkroi Memorandum Bashkëpunimi në Kosovë

thumb

Më 18 prill 2016, drejtori i Shkollës Fillore “Chvaletická” nga Praga 9, Josef Knepr, në Pogragjë nënshkroi një Memorandum të Ndërsjellë Bashkëpunimi me drejtorin e Shkollës Fillore “Liria” (Pogragjë, Gjilan), Hajrush… more ►

Hashim Thaçi – Presidenti i ri i Kosovës

thumb

Më 7 prill 2016, në Kuvendin e Kosovës Hashim Thaçi bëri betimin për President, derisa të nesërmen nga Presidentja në shkuarje, Atifete Jahjaga, mori Kushtetutën dhe Detyrat e Presidentit. Dorëzim-pranimi ceremonial u bë në sheshin… more ►

Veriu i Kosovës – mundësi për njohuritë çeke

thumb

Më 30 mars 2016, ambasadori i Republikës së Çekisë, z. Ivo Šilhavý, vizitoi ministrin e administrimit dhe pushtetit lokal Ljubomir Maric. Ministri e njoftoi z. Ambasador për përgjegjësitë e reja të Ministrisë së tij të ndërlidhura me promovimin… more ►

Filmi “Shpikje për shkatrrim” në “Java e Frankofonisë”

thumb

Më 23 mars 2016, në Qendrën Kulturore Frenge në Prishtinë, në kuadër të “Java Frankofone” në Kosovë u prezantua filmi aventuristik çekosllovak “Shpikje për shkatrrim” i regjisorit Karel Zeman. Ky film i famshëm, më 1958,… more ►

Pjesëmarrja çeke në Panairin Ndërkombëtar “EXPOKOS 2016”

thumb

Panairi Ndërkombëtar “Expokos 2016”, për herë të parë do të mbahet në Prishtinë, nga 25 deri më 27 maj. Panairi i sivjetmë, kryesisht, do të përqëndrohet në sektorin e energjisë dhe të minierave, në ndërtimtari, në teknologjitë e… more ►

Filloi Java e Frankofonisë

thumb

Më 21 mars 2016, Orkestra Kamertale e Filharmonisë së Kosovës shfaqi një koncert me rastin e hapjes ceremoniale “Java e Frankofonisë në Kosovë”. Kompozimet e Nik Bohnenberger, Claude Debussy, Alexander Müllenbach dhe Camille… more ►

LTM Princi i Wales-it në Prizren

thumb

Më 19 mars 2016, Lartësia e Tij Mbretërore Princi i Wales-it, në fund të udhëtimit të tij në Ballkanin Perëndimor, së bashku me Lartësinë e Sajë Mbretërore Dukeshën e Cornwall-it, vizitoi Kroacinë, Serbinë, Malin e Zi dhe Kosovën, gjatë së cilit… more ►

Projektet vendore, të shkallës së ultë, në Kosovë 2016

thumb

Më 17 mars 2016, ambasadori i Çekisë në Kosovë, z. Ivo Šilhavý, nënshkroi kontratat për zbatimin e tri projekteve vendore të shkallës së ultë, me përfaqësuesit e tri OJQ-ve kosovare. Projektet financohen nga Ministria e Punëve të Jashtme të… more ►

BE-ja i shprehë mirënjohje zonjës Presidente Jahjaga

thumb

Më 16 mars 2016, udhëheqësi i Zyrës së BE-së në Kosovë, përkatësisht Përfaqësuesi Special i BE-së, Samuel Žbogar, dhe udhëheqësit e misioneve të BE-së në Kosovë ishin nikoqirë në një drekë lamtumirëse për Presidenten e Kosovës në largim, Atifete… more ►

Udhëheqësit e PDK-së takuan udhëheqësit e misioneve të vendeve të BE-së

thumb

Më 11 mars 2016, në Prishtinë, udhëheqësit e PDK-së informuan udhëheqësit e misioneve të vendeve të BE-së për përparësit e PDK-së në periudhën e ardhshme. more ►

Kryetari Hoxhaj çmon kryesimin çek të Grupit të Vishegradit

thumb

Më 7 mars 2016 ambasadori i Çekisë në Kosovë, Ivo Šilhavý, u takua me kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj. Në këtë takim miqësor u biseduan, në veçanti, veprimtaritë e Ambasadës së Çekisë në Prishtinë… more ►

Muzika çeke në Prishtinë

thumb

Më 29 shkurt 2016, Orkestra Simfonike e Filharmonisë së Kosovoës, në sallën e mbushur plot në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, mbajti një koncert të drejtuar nga dirigjentja e njohur frenge Nathalie Marin. Shfaqja e kompozimeve të Hector Berlioz,… more ►

Informimi i rregullt i ambasadorëve nga Komandanti i KFOR-it

thumb

Më 18 shkurt 2016, komandanti i KFOR-it, gjeneral major Luigi Guglielmo Miglietta, ftoi udhëheqësit e misioneve të vendeve kontribuese me trupa në KFOR, e të akredituar në Kosovë, për informim të rregullt në kampin e KFOR-it, “Kosova… more ►

Deklarata e Pragës (qëndrim i përbashkët për 25 vjetorin e V4-shit)

thumb

Samiti i jashtëzkonshëm i kryeministrave të vendeve të Grupit të Vishegradit, mbajtur në Pragë më 15 shkurt 2016. more ►

Emisari i veçantë Füle vizitoi Kosovën

thumb

Emisari i veçantë për OSBE-në dhe Ballkanin Perëndimor, Štefan Füle, prej 7 deri më 9 shkurt 2016 vizitoi Kosovën. Ai, në Prishtinë, u takua me disa zyrtarë shtetërorë si dhe me përfaqësues të shoqërisë civile e të sektorit të biznesit. Takimet… more ►

Generali Breedlove i SACEUR-it pranon bashkëpunimin

thumb

Më 4 shkurt 2016, në fund të ditës së dytë të vizitës punuese në shtabin e NATO-s në Prishtinë komandanti i Aleancës Supreme për Europë, gjenerali Philip M. Breedlove, u takua me udhëheqësit e misioneve të vendeve kontribut-dhënëse me trupa në… more ►

Konferenca në Prishtinë “Germia Hill 2016”

thumb

Më 2 dhe 3 shkurt 2016, në hotelin “Swiss Diamond” në Prishtinë, u mbajtë konferenca “Gërmia Hill”. Kjo konferencë ndërkombëtare ishte organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, në bashkëpunim… more ►

Pajisja çeke për termoelektranën “Kosova B”

thumb

Më 28 janar 2016 një ndarës i ri magnetik, i prodhuar nga kompania çeke “WAMAG”, u instalua në termoelektranën “Kosova B” në Obiliç, afër Prishtinës, në zonën që ndanë minierën e lignitit dhe të centralit elektrik. more ►

Përkujtimi i Ditës së Holokaustit në Kosovë

thumb

Më 27 janar 2016, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, Bashkësia Hebraike Bet Izrael organizoi një ceremoni përkujtimore, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë. more ►

Shkolla Verore Europiane (ESS), Pragë 16 -26 korrik 2016

thumb

“Europa në Lëvizje” Shkolla Verore Evropiane, në Pragë, është një program intensiv mësimi 10 ditor i përqëndruar në integrimin evropian. Ky program organizohet nga një institucion udhëheqës i debatit të thellë -Institutit për… more ►

Presidentja Jahjaga përkujtoi ish-Presidentin Rugova

thumb

Më 21 janar 2016, në Teatrin Kombëtar të Kosovës, Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, organizoi një akademi përkujtimi në përvjetorin e dhjetë të vdekjes së ish-Presidentit Rugova. Zonja Kryetare, Atifete Jahjaga, duke… more ►

U zbulua memoriali i ushtarëve sllovak në Prishtinë

thumb

Një memorial për ushtarët sllovak, të cilët vdiqën në një aksident ajror, gjatë fluturimit të tyre pas përfundimit të misionit të tyre në Kosovë, u zbulua në Prishtinë nga Zëvendëskryeministri dhe ministri i punëve të jashtme dhe të çështjeve… more ►

Liturgjia e Vitit të Ri e Kishës Ortodokse Serbe në Prizen

thumb

Më 14 janar 2016 peshkopi Teodosie shërbeu liturgjinë e Vitit të Ri të Kishës Ortodokse Serbe në katedralen e dioqezës “Shën Gjergji”, në Prizren. Po ashtu, në liturgji mori pjesë edhe kleriku i lartë i Manastirit të Deçanit, Ati… more ►

Doracaku i Protokolit Diplomatik I – Privilegjet dhe imunitetet

thumb

Zëvendësministrja e Zyrës së Administratës së Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, Ivana Červenková, më 17 dhjetor 2015 në Pallatin Çernin përfaqësuesve të jashtëm të misioneve të akredituara diplomatike u prezantoi Doracakun… more ►

Ekspertit çek në KFOR iu nda çmimi Medalja e Argjend e MPJ

thumb

Më 8 janar 2016, ambasadori i Republikës së Çekisë z. Ivo Šilhavý i dha çmimin Medalja e Argjend e Jan Masaryk z. Lukáš Pimper për përkrahjen e tij personale aktive dhe bashkëpunimin e çmueshëm në kryerjen e detyrave të përbashkëta në Kosovë. more ►

Nga Prishtina me dashuri

thumb

Më 16 dhjetor 2015, një stiliste udhëheqëse e modës, Blerina Kllokoqi Rugova, prezantoi në Prishtinë një shfaqje të modës të titulluar “Nga Prishtina me dashuri”. more ►

Eksperti çek mësoi punëtorët e Qendrës Kosovare për Fëmijtë me Aftësi të Kufizuara

thumb

Nga 30 nëntori deri më 4 dhjetor 2015, u organizua një mësim në kuadër të Ndihmës Zhvillimore Çeke (financim i siguruar nga burimet e Agjencisë Çeke për Zhvillim) e i realizuar nga “Fondacioni People in Need”, që u zhvillua në… more ►

Kryeministri Mustafa – Diskriminimi i BE-së për visa

thumb

Më 9 dhjetor 2015, nën udhëheqjen e përfaqësuesit special të BE-së, Samuel Žbogar, u mbajt një takim i jashtëzakonshëm i udhëheqësve të misioneve diplomatike të vendeve të BE-së. Në këtë takim mysafirë kryesor ishin kryeministri, Isa Mustafa,… more ►

Njohuritë çeke për programin e partneritetit zhvillimor të Kosovës

thumb

Agjencia Çeke për Zhvillim, në pjesën e dytë të vitit 2015, financoi një projekt në kuadër të programit të partneritetit zhvillimor me qëllim të bartjes së njohurive çeke, tek Kosova, në fushën e zhvillimit dhe ndërtimit të teknologjisë për… more ►

“Shkenca për Ndryshim”: si e monitorojnë ndotjen e ajrit të rinjtë e Kosovës

thumb

Kosova është njëri nga rajonet më të ndotura në Evropë, ku nivelet e ndotjes janë ndjeshëm mbi nivelet e Bashkimit Evropian (BE-së). Sipas raportit të Bankës Botërore (Janar 2013) “ndotja e ajrit shkakton 835 vdekje të parakohëshme, 310… more ►

John Kerry në Kosovë

thumb

Më 2 dhjetor 2015 sekretari i shtetit i SHBA-ve, John Kerry, pati një vizitë të shkurtër në Kosovë. Në aeroportin “Adem Jashari” ai u takua me kryeministrin, Isa Mustafa, zëvendëskryeministrin dhe ministër i punëve të jashtme, Hashim… more ►

Ne dënojmë sulmin brutal terrorist në Paris

thumb

Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë dënon sulmin brutal terrorist ndaj civilëve, që ngjau në mbrëmjen e 13 Nëntorit në disa vende publike në Paris. Ne mbështesin plotësisht qeverinë e Francës dhe masat e ndërmarra për të… more ►

Grupi i Vishegradit – u bë realitet Fondi i Ballkanit Perëndimor

thumb

Më 12 dhe 13 nëntor 2015, në Pragë, u mbajt Konferenca Tradicionale e Grupit të Vishegradit dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në fund të Konferencës, nga të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, u nënshkrua marrëveshja e themelimit të Fondit… more ►

Grupi i Vishegradit - ndihmë në rrugën drejt BE-së

thumb

Më 11 nëntor 2015 gazeta ditore "Kosova Sot" publikoi artikullin e përbashkët të ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit për Ballkanin Perndimor dhe zgjërimin e BE-së. more ►

Zëvendës-Presidentja e PE Lunacek në drekë me udhëheqësit e misioneve të BE-së

ep_vice_president_lunacek_at_lunch_with_1

Më 9 nëntor 2015, zëvendës-presidentja e Parlamentit Evropian, që po zëvendëson Presidentin për Balkanin Perëndimor, Ulrike Lunacek, nga Grupi i të Gjelbërve/ Aleanca e Lirë Evropiane pranoi ftesën për drekë pune me udhëheqësit e misioneve të… more ►

Ditë se jo mahi... Kryesimi çek i Grupit të Vishegradit

just_a_perfect_day_reception_2

Të martën, më 27 tetor 2015, Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë, organizoi në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës në Prishtinë, në të njejtën kohë hapjen ceremoniale të foto-ekspozitës “Ditë se jo mahi...” përkushtuar ardhjes… more ►

Seminari i biznesit – Mundësitë për investime dhe eksport në Kosovë

thumb

Departamenti i Zhvillimit Ekonomik i Ministrisë së Punëve të Jashtme bashkë me Ambasadën e Republikës së Çekisë në Prishtinë, më 2 nëntor 2015, organizoi një seminar biznesi i përqëndruar në mundësitë për investime dhe eksport në Kosovë.… more ►

Komandanti i KFOR-it lavdëroi ekspertët ushtarak dhe ata civil çek

thumb

Më 23 tetor 2015, ambasadori Ivo Šilhavý u takua në një drekë, jo formale, me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Guglielmo Luigi Miglietta dhe zëvendës këshilltarin politik çek, z. Lukáš Pimper. more ►

Ndihma zhvillimore çeke përmirëson gjendjen e përgjithshme të bashkësisë së të verbërve të Kosovës

thumb

Më 28 shtator 2015, drejtori ekzekutiv i qendrës burimore “Xheladin Deda” në Pejë, z. Xhavit Kastrati, u intervistua nga TV Dukagjini për projektet zhvillimore të cilat i ka realizuar kjo Qendër, kryesisht fal ndihmës çeke për… more ►

Bashkëpunimi në mes të shkollave

thumb

Më 8 tetor 2015, ambasadori i Republikës së Çekisë në Kosovë, Ivo Šilhavý vizitoi drejtorin e shkollës fillore “Liria”, në fashatin Pogragjë të Gjilanit, Hajrush Limonin. Qëllimi i kësaj vizite ishte arritja e marrëveshjes për planin… more ►

“Salloni Vjeshtor” i Gjilanit– edicioni i 11-të i ekspozitës ndërkombëtare

thumb

Sivjet, prej 1 deri më 16 tetor në Gjilan, u mbajtë edicioni i 11-të i ekspozitës ndërkombëtare të arteve pamore “Salloni Vjeshtor”. more ►

Mirënjohja e Nderit të Arteve të Bukura të ekspozitës “Lidice 2015”, sërish, shkon në shkollën “Liria”

thumb

Më 30 shtator 2015, ambasadori i Republikës së Çekisë në Kosovë z. Ivo Šilhavý pas një viti sërish vizitoi shkollën fillore “Liria”, në fshatin Pogragjë të Gjilanit, për t’i dorëzuar nxënësit Sevdail Mustafa Mirënjohjen e… more ►

Vizitë Panairit të Tregëtisë në Budvë

thumb

Më 25 shtator 2015 ambasadori çek në Kosovë, Ivo Šilhavý, vizitoi pavionin e energjisë, inxhinierisë civile dhe sistemit për funizim me ujë në Panairin Ndërkombëtarë Budva 2015, në Mal të Zi. Kompanitë çeke, në këtë Panair, prezantuan… more ►

Rosh Hashanah në Kosovë

thumb

Më 14 shtator 2015 Associacioni Bet Israel Kosova organizoi një darkë festive tradicionale me rastin e Vitit të Ri Hebraik, të quajtur Rosh Hashanah. Në praninë e anëtarëve të bashkësisë hebraike në Kosovë, miqëve të Asociacionit Bet Israel… more ►

Kryeministri Mustafa në takimin me udhëheqësit e misioneve të BE-së

thumb

Më 10 shtator 2105 kryeministri i Republikës së Kosvoës, Isa Mustafa, në takimin me udhëheqësit e misioneve të BE-së prezantoi zhvillimet më të reja në Kosovë. Temat kryesore ishin themelimi i Gjykatës Speciale, takimi i fundit i dialogut… more ►

POROSITË KRYESORE TË V4-shit NGA SAMITI I JASHTËZAKONSHËM PËR MIGRIMIN

thumb

Qëllimi kryesor i Samitit të kryeministrave të V4 ishte i dyfisht: Së pari, për të deklaruar se vendet e V4 luajnë rol aktiv në zgjidhjet e BE-së në sfidat e migrimit dhe se ata janë të gatshëm të ngristin angazhimet e tyre kur kjo të nevojitet,… more ►

Ceremonia e ndërrimit të komandës së KFOR-it

thumb

Më 7 gusht 2015, së shtabin e KFOR-it, u bë ndërrimi i komandës së KFOR-it nga gjenerali në shkuarje, Francesco Figliuolo, tek komandati i i ri, gjenerali Guglielmo Luigi Miglietta. more ►

Prishtina në shenjë të muzikës dhe të rinjëve

thumb

Më 19 korrik 2015, në Prishtinë, filloi festivali i përvjetshëm veror i muzikës – Akademia Everopiane Verore e Muzikës – për studentët nga e tërë Evropa. Për dhjetë ditë Prishtina ndriçoi nga një varg i ngjarjeve muzikore ku morën… more ►

Akamdemia Evropiane Verore e Muzikës ka filluar!

thumb

Më 19 korrik 2015 në Kosovë ka filluar, në mënyrë ceremoniale, edicioni i katërt i Akademisë Evropiane Verore të Muzikës (ESMA). Në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë në Prishtinë udhëheqësi i Ambasadës së Luksemburgut, Pierre Weber, hapi… more ►

Bursa universitare për studime në Republikën e Çekisë

scholarship

Qeveria e Republikës së Çekisë, për çdo vit, për studentët nga Kosova mundëson konkurimin për bursë universitare. Dita e fundit për konkurim është më 30 shtator 2015. more ►

Alpinistët e Kosovës përkujtuan dy turistët e vrarë nga Çekia

thumb

Më 5 korrik 2015 flamuri çek u ngrit në Jezerc, pika më e lartë e Alpeve shqiptare (2 694 m), për të përkujtuar dy turistët e vrarë çek në Prekal, afër qytetit të Shkodrës në Shqipëri. more ►

„1984“ – Foto-ekspozitë, e Petr Šálek, sipas temës Orwell-iane

thumb

Më 9 qershor 2015, në Bibliotekën Kombëtare, në Prishtinë, u hap foto – ekspozita “1984” nga autori çek Petr Šálek. Ambasadori çek, Ivo Šilhavý mirëpriti autorin Petr Šálek dhe mysafirët duke ua prezantuar atyre idenë e… more ►

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petr Drulak, vizitoi Kosovës

thumb

Më 3 dhe 4 qershor 2015 zëvendësministri i Punëve të Jashtme Prof. Petr Drulak vizitoi Kosovën. Gjatë vizitës zëvendësministri Drulak takoi përfaqësuesit e Kosovës dhe udhëheqësit e misioneve ndërkombëtare në vend. more ►

Përkujtimi për ushtarin e rënë sllovak

thumb

Më 15 maj 2015, në fshatin Sekiraçë të Podujevës u përkujtua rreshteri Miroslav Hajdúch, ushtar i Armatës së Republikës së Sllovakisë, i cili vdiq tragjikisht në një aksident gjatë shërbimit të tij afër kufirit Kosovë-Serbi. more ►

Filloi zbatimi i projektit për ndërtimin e fabrikës së trajtimit biologjik të ujërave të zeza, tek liqeni i Badovcit

thumb

Më 28 prill 2015, u vu guri i themelit për fabrikën e re të trajtimit biologjik të ujërave të zeza (FTUZ). Ky projekt financohet nga Agjencia Çeke për Zhvillim e Programit Ndërkombëtar për Zhvillim (PBZHN) të Repubolikës së Çekisë, në një vlerë… more ►

Autizmi – një sfidë për çdo njeri

thumb

Më 2 prill 2015, me rastin e Ditës Botërore të Kujdesit ndaj Autizmit, OJQ-ja kosovare “Shoqata e Autizmit”, në bashkëpunim me “Shoqata Down Sindrom Kosova” organizoi, në Prishtinë, një ngjarje të madhe në përkrahje të… more ►

Urime, zonja Presidente!

thumb

Më 20 prill 2015 ambasadori i Çekisë, z. Ivo Šilhavý, dhe zëvendësshefja e Misionit znj. Jana Kálmán, me kërkesën e tyre, u pritën nga zonja Presidente Atifete Jahjaga për ta uruar me rastin e përvjetorit të sajë të lindjes. more ►

Komandanti i KFOR-it priti ambasadorin çek

thumb

Më 17 prill 2015 komandanti i KFOR-it gjenerali Francesco Paolo Figliuolo organizoi një darkë për nderë të ambasadorit çek në Kosovë z. Ivo Šilhavý. more ►

Një fabrikë e re e trajtimit të ujërave të zeza, në kuadër të bashkëpunimit zhvillimor çek, do të vehet në operim në Kosovë

thumb

Më 17 prill 2015 në emër të drejtorit të Agjencisë Çeke për Zhvillim z. Mr. Michal Kaplan, ambasadori i Republikës së Çekisë në Kosovë z. Ivo Šilhavý, nënshkroi Memorandumin e Mirëkuptimit me drejtorin e Kompanisë Rajonale të Ujit… more ►

Projekt i vogël vendor që ndihmon fëmijtë me aftësi të kufizuara në Prizren

thumb

Më 23 prill 2015 ambasadori i Çekisë në Kosovë, z. Ivo Šilhavý, nënshkroi një kontratë me përfaqësuesen e OJQ-së “Caritas Kosova”, znj. Violeta Ferati, për realizimin e një pojekti të vogël vendor. Projekti “Qendra për edukimin… more ►

Pashkët e hebrenjëve në Kosovë

thumb

Më 4 prill 2015 Asociacioni Bet Israel Kosova mbajti një darkë festive për natën e parë të pashkëve të hebrenjëve, të quajtur seder. Në praninë e anëtarëve të bashkësisë hebarike në Kosovë, miqëve të Asociacionit Bet Israel, përfaqësuesve të… more ►

Federica Mogherini në Prishtinë: Kosova është energji dhe ardhmëri

thumb

Më 26 mars 2015, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Nënkryetare e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, vizitoi Prishtinë, për herë të parë që nga marrja e detyrës. Mogherini gjatë takimeve të sajë me… more ►

Një projekt i vogël mundëson ekzaminimin shëndetësor të 11.000 nxënësve të Kosovës

thumb

Më 18 mars 2015, duke monitoruar projektet e vogla vendore që janë zbatuar në Kosovë, ambasadori i Republikës së Çekisë, z. Ivo Šilhavý, vizitoi shkollën fillore “Hasan Prishtina”. more ►

Zonja presidente Jahjaga në takimin vjetor me Korin Diplomatik

thumb

Më 12 mars 2015, zonja presidente Atifete Jahjaga ftoi në takimin vjetorë, anëtarët e Korit Diplomatik në Prishtinë. Po ashtu, në mesin e mysafirëve ishte edhe ambasadori i SHBA-ve në Beograd, Michael D. Kirby, ndërsa në emër të qeverisë së… more ►

#InstaKosova – rrugë e re e diplomacisë

thumb

Më 16 shkurt 2015 u bë hapja e ekspozitës së fotografive dhe të librit #InstaKosova, si pjesë e kremtimit të pavarësisë së Kosovës. Kjo ekspozitë e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës u mbajt në Sheshin… more ►

Suksesi i teknologjisë çeke për mjedisin në Kosovë

thumb

Firma çeke “TopolWater” s.r.o. dhe “Ircon” s.r.o. i kanë vënë në operim dy fabrika të trajtimit biologjik të ujërave të zeza në Kosovë. more ►

Në Kosovë përkujtohet Dita ndërkombëtare e Holocaust-it

thumb

Më 27 janar 2015 u mbajt ceremonia përkujtimore me rastin e Ditës ndërkombëtare të Holocaust-it. Kjo ngjarje u organizua nga Bashkësia Hebraike Bet Israel dhe u mbajt në Teatrin Kombëtar, në Prishtinë. more ►

Koncert për fillimin e kryesimit të BE-së nga Letonia

thumb

Kryesimi i Këshillit të Evropës nga Letonia, në Kosovë, u nis më 22 janar 2015 me koncert ceremonial në Katedralen e të bekuarës Nënë Tereza në Prishtinë. more ►

Përkujtimi për ushtarët e vdekur sllovak

thumb

Më 19 janar 2015, në bazën e KFOR-it, u mbajt një ceremoni përkujtimi për të respektuar/përkujtuar 42 ushtarët sllovak të cilët vdiqën para nëntë vjetësh në aeroplanin e rrëzuar duke u kthyer nga misioni i KFOR-it. more ►

Ekspertët çek në misionin e KFOR-it

thumb

Më 16 janar 2015 ambasadori çek z. Ivo Šilhavý, priti në drekë festive të organizuar me rastin e përfundimit të misionit, në Kosovë, të ekspertit çek Jan Becka. more ►

Kryeministri Mustafa në drekë me udhëheqësit e misioneve të vendeve të BE-së

thumb

Kryeministri i Kosovës Isa Musatafa pranoi ftesën e udhëheqësve të misioneve të vendeve të BE-së për drekë pune, më 14 janar 2015. more ►

Përkujtuesit e Futbollit

thumb

Nisma “Përkujtuesit e Futbollit” sjell një ambrellë përkujtimore të lojës së futbollit nëpër botë duke përkujtuar Armëpushimin e Krishtlindjes të para 100 viteve. more ►

Tryezë e rrumbullakët për legjislacionin kundër diskriminimit

thumb

Më 4 dhjetor 2014, në Prishtinë, u mbajt një debat në një tryezë të rrumbullakët për ta përfunduar projektin “Si të frymohet jeta në legjislacionin kundër diskrimininmit në Kosovë”. Debati u bë në praninë e ombudsmanit të Kosovës,… more ►

Drekë jo formale me përfaqësuesit e vendeve V4 dhe Austrisë

thumb

Zonja kryetare e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga pranoi ftesën e udhëheqësit të Zyrës Ndërlidhëse të Sllovakisë, në Prishtinë, për një drekë jo formale me përfaqësuesit e vendeve V4 dhe Austrisë. more ►

Kremtimi i gjashtëvjetorit të FSK-së

ksf_parade_c_jana_kalman_1

Më 26 nëntor 2014 u kremtua gjashtë vjetori i themelimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). more ►

Drejtori i Agjencisë Çeke për Zhvillim vizitoi Kosovën

thumb

Prej 5 deri më 7 nëntor 2014 drejtori i Agjencisë Çeke për Zhvillim z. Michael Kaplan vizitoi Kosovën. more ►

Ekspozita ndërkombëtare e arteve të bukura për fëmijë Lidice 2014 – ceremonia e dekorimit

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë z. Ivo Šilhavý, më 20 nëntor 2014, i dorëzoi Mirënjohjen përkujtimore të nderit nxënësit të shkollës fillore nga Pogragja e Gjilanit Lirim Rexhepi. Puna artistike e Lirim Rexhepit ishte vlerësuar si… more ►

Investimet dhe mundësitë eksportuese në sektorin e minierave dhe nxjerrjen e mineraleve në Kosovë

seminar

Më 4 nëntor 2014 me nismën e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Çekisë, u mbajt seminari për investimet dhe mundësitë eksportuese në sektorin e minierave dhe nxjerrjen e mineraleve në Kosovë.… more ►

Pritje për Ditën kombëtare të Çekisë

thumb

Ambasada e Republikës së Çekisë, në Prishtinë, organizoi më 28 tetor 2014 pritje për Ditën kombëtare të Çekisë duke shënuar edhe 25 vjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë në kohën e ish Çekosllovakisë more ►

European Union Kosovo

Deklaratë e Shefes së Zyres së BE-së/Përfaqësueses së Posaçme të BE-së në Kosovë, Shefave të Misioneve të BE-së, Ambasadorëve të Mbretërisë së Bashkuar, Zvicrrës dhe Norvegjisë, Shefit të EULEX-it, Koordinatorit për Zhvillim të KB-ve more ►