česky  shqip  english 

Advanced search

Marrëdhëniet bilaterale dhe multilaterale

Referohuni versionit në gjuhën angleze/çeke në web-faqe

Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Ambasadën e Republikës Çeke në Prishtinë

thumb

Më 27 e 28 janar 2023, në Ambasadën e Republikës Çeke në Prishtinë u mbajt raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale. Ambasadori i BE-së në Kosovë, z. Tomáš Szunyog, votoi në ditën e parë të zgjedhjeve. more ►

Takimi i Vitit të Ri me ushtarët çek në KFOR

thumb

Më 11 janar 2023, udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, së bashku me zëvendësin e tij, Juraj Melioris, u takuan në bazën ushtarake “Film City” me ushtarët çek që shërbenin në misionin paqeruajtës të KFOR-it. more ►

Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Bashkimin Evropian

thumb

Më 15 dhjetor 2022, Kosova aplikoi për anëtarësim në Bashkimin Evropian. more ►

Kosova në rrugën e liberalizimit të vizave

thumb

Më 14 dhjetor, Këshilli i BE-së dhe Parlamenti Evropian arritën një marrëveshje politike për liberalizimin e vizave për Kosovën. Presidenca çeke e BE-së udhëhoqi negociatat në emër të Këshillit të BE-së. more ►

Takim me anëtarët e Komisionit për Integrime Evropiane

thumb

Më 13 dhjetor, me ftesë të kryetares së Komisionit për Integrime Evropiane të Kuvendit të Kosovës, Rrezarta Krasniqi, udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, ka takuar anëtarët e këtij komisioni. more ►

Mëngjesi me OJQ-të e Kosovës në përvjetorin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut

thumb

Më 9 dhjetor 2022, udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Prishtinë, Pavel Bílek, ftoi për mëngjes përfaqësues të OJQ-ve të respektuara kosovare për të drejtat e njeriut, me të cilat Republika Çeke ka një bashkëpunim afatgjatë: Forumi Kosovar i Aftësisë… more ►

Diplomat e nxënësve të Kosovës, nga Konkursi Ndërkombëtar i Artit për Fëmijë “Lidice”

thumb

Më 30 nëntor, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës Çeke në Prishtinë, Pavel Bílek, ua dorëzoi Çmimin – diplomë nderi të Memorialit “Lidice”, nxënësve nga Kosova të shkollave fillore të Malishevës dhe të Vushtrrisë, për punën e… more ►

Bota ngjyrë portokalli: Ndalo dhunën ndaj grave - tash!

thumb

Misioni i kryetarëve të komunave të Kosovës në Republikën Çeke

thumb

Në kuadër të manifestimeve të mbajtura gjatë Presidencës Çeke të Këshillit të BE-së, një delegacion i kryetarëve të komunave të qyteteve të Kosovës qëndroi në Republikën Çeke prej 15-19 nëntor 2022. more ►

Takim me përfaqësuesin e ri rajonal të People in Need për Ballkanin Perëndimor

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, ka takuar përfaqësuesin e ri rajonal të organizatës People in Need për Ballkanin Perëndimor, Timothy Jenkins, dhe udhëheqësin e përfaqësisë së kësaj organizate në Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut… more ►

Takimi me miq nga bashkësia e të verbërve

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke dhe bashkëshortja e tij kanë marrë pjesë në një takim miqësor me përfaqësues të bashkësisë së të verbërve, në Kosovë. more ►

FTESË PËR PJESËMARRJE TË FËMIJËVE NË EKSPOZITËN E 51-të NDËRKOMBËTARE TË ARTEVE TË BUKURA LIDICE 2023

thumb

Të dashur fëmijë, të dashur mësues, Ju ftojmë përzemërsisht të merrni pjesë në Ekspozitën e 51-të Ndërkombëtare të Fëmijëve të Arteve të Bukura Lidice 2023. more ►

Ballkani - Slavia Pragë 0:1

thumb

Slavia Praha mundi skuadrën e Ballkanit me rezultat 1:0. more ►

Pritje për Ditën Kombëtare të Çekisë

thumb

Më 27 tetor, Ambasada e Republikës Çeke organizoi një pritje me rastin e Ditës së themelimit të shtetit të pavarur Çekosllovak. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke u takua me drejtorin e Teatrove të Qytetit të Pragës

thumb

Më 27 tetor 2022, udhëheqësi i Ambasadës në Prishtinë, Pavel Bílek, u takua me Daniel Přibyl, drejtorin e Teatrove të Qytetit të Pragës. more ►

Republika e Çekisë, në Samitin e WPS, u përfaqësua nga Zëvendës Presidenti i INTERPOL-it

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke është pritur nga Presidentja e Republikës së Kosovës

thumb

Më 18 tetor, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, është pritur nga Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke diskutoi raportin e vlerësimit të KE-së për sivjet

thumb

Më 18 tetor, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, mori pjesë në konferencën e organizuar në Kuvendin e Kosovës, nga GIZ-i gjerman dhe organizata joqeveritare EPIK në bashkëpunim me Komisionin për Integrime Evropiane të… more ►

Ambasada Çeke mbështeti Ditën Ndërkombëtare të Shkopit të Bardhë

thumb

Më 15 tetor, në Prishtinë, u mbajt një konferencë me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Shkopit të Bardhë, organizuar nga Shoqata e të Verbërve të Kosovës në bashkëpunim me Zyrën për Qeverisje të Mirë nga Zyra e Kryeministrit. more ►

Ambasada Çeke dhe EULEX organizuan një pritje për Komitetin për Aspekte Civile të Menaxhimit të Krizave

thumb

Më 6 tetor, udhëheqësi i ambasadës çeke, Pavel Bílek dhe udhëheqësi i misionit të EULEX-it, ambasadori Lars Wigemark, organizuan së bashku një pritje me rastin e vizitës së delegatëve të Komitetit për Aspekte Civile të Menaxhimit të Krizave… more ►

Ambasada Çeke përkujtoi ushtarët e rënë sllovak të KFOR-it

thumb

Më 4 tetor, udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, së bashku me zëvendësin e tij, Juraj Melioris, përkujtuan viktimat sllovake të fatkeqësisë ajrore që ndodhi më 2006. more ►

Ministri i Jashtëm i Çekisë së bashku me anëtarë të Komisionit të Jashtëm të Parlamentit të Çekisë vizituan Kosovën

thumb

Ekspozita “Heroinat Çeke” në Prishtinë

thumb

Ambasada e Republikës Çeke, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, prezantoi ekspozitën “Heroinat Çeke”. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke, atasheu i mbrojtjes dhe kontingjenti çek i KFOR-it bënë homazhe për ushtarët e rënë çek

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës Çeke në Prishtinë, Pavel Bílek, atasheu i mbrojtjes, Kol. Radim Jonáš dhe komandanti i kontingjentit çek në KFOR, nënkolonel Jiří Jindra, së bashku me pjesëtarët e kontingjentit çek të KFOR-it, nderuan duke… more ►

Zëvendëskryeministri i parë Besnik Bislimi vizitoi Republikën Çeke

thumb

Ministri çek për Çështjet Evropiane, Mikuláš Bek, zhvilloi bisedime me zëvendëskryeministrin e parë të Kosovës, Besnik Bislimi. more ►

Nis projekti në mbështetje të Radio Alba-s

thumb

Ky projekt është pjesë e programit për mbështetjen e mediave të pavarura në Ballkanin Perëndimor, i cili financohet nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës Çeke, në kuadër të politikës së saj transformuese. Për Radio Alba-n kontratën e… more ►

Hapja e Festivalit të Filmit DOKUFEST në Prizren

thumb

Festivali Ndërkombëtar i Filmit DOKUFEST mbahet në Prizren nga data 5-13 gusht 2022 more ►

Takim me komandantët e Njësisë Çeke në KFOR

thumb

Më 3 gusht 2022, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, u takua me komandantin në largim, nënkolonelin Jiří Hobza, dhe komandantin e ri të Njësisë, nënkolonelin Jiří Jindra, me rastin e ndërrimit të rregullt të… more ►

Akademia Verore Evropiane e Muzikës - ESMA 2022

thumb

Prej 14 - 21 korrik 2022, sipas traditës, në Prishtinë u zhvillua Akademia Verore Evropiane e Muzikës - ESMA 2022. Projekti, i cili u iniciua nga Ambasada e Republikës Çeke në Prishtinë në vitin 2012, është një mundësi për muzikantët e rinj nga… more ►

Konferenca "Presidenca Çeke në BE 2022 dhe Ballkani Perëndimor"

thumb

Më 21 korrik 2022, në Prishtinë u mbajt konferenca me titull “Presidenca Çeke e BE-së 2022 dhe Ballkani Perëndimor”. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke diskutoi për presidencën çeke me anëtarët e Komisionit për Integrim Evropian

thumb

Më 19 korrik, i Ngarkuari me Punë i Ambasadës së Republikës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, mbajti një fjalim në Komisionin për Integrime Evropiane të Kuvendit të Kosovës. more ►

Presidentja e Kosovës mysafire në takimin e udhëheqësve të misioneve të BE-së

thumb

Më 15 korrik, në Zyrën e BE-së u mbajt takimi i udhëheqësve të misioneve të BE-së. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës u intervistua për prioritetet e Presidencës Çeke

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, lidhur me fillimin e presidencës së Republikës Çeke në Këshillin e Bashkimit Evropian, u intervistua nga mediet kosovare. more ►

Ceremonia e hapjes së Presidencës Çeke të BE-së në Prishtinë

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke, Pavel Bílek, dhe Udhëheqësi i Zyrës së BE-së në Prishtinë, Ambasadori Tomáš Szunyog, organizuan së bashku ceremoninë e hapjes së Presidencës Çeke të Këshillit të Bashkimit Evropian. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë takoi kryetarin e Prishtinës

thumb

Më 22 qershor, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek është pritur nga kryetari i Prishtinës, Përparim Rama. more ►

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës shpërblehet nga Presidenti i Policisë së Çekisë

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, ua dorëzoi medaljet e ndara nga Presidenti i Policisë së Çekisë, për përfaqësuesit më të lartë të Policisë së Kosovës. more ►

Pesë përparësitë kryesore të Çekisë gjatë kryesimit të Këshillit të BE-së

thumb

Gjatë presidencës së saj, Republika Çeke do të fokusohet në pesë fusha me përparësi të lidhura ngushtë: more ►

Shfaqja e muzikantëve çek në koncertin gala në kuadër të "Platforma Kulturore e Evropës Qendrore" në Prishtinë

thumb

Më 14 qershor 2022, në Prishtinë, u mbajt një koncert Gala me titull “Muzika e Fëmijëve të Evropës Qendrore”. Koncerti u organizua me rastin e Presidencës hungareze të "Platforma Kulturore e Evropës Qendrore"(PCCE). more ►

Koncerti përfundimtar i festivalit të muzikës klasike, Chopin Piano FEST në Prishtinë, interpretuar nga artistë të muzikës çeke

thumb

“Live the Life Expeditions” vizitoi Kosovën

thumb

Prej 27 maj deri më 4 qershor 2022, një ekspeditë udhëtimi e quajtur "Live the Life Expeditions" vizitoi Kosovën. Qëllimi i ekspeditës ishte, sikur edhe gjatë vizitave në shumë vende të tjera, të prezantonte mundësitë për zhvillimin e turizmit. more ►

Hapja e ekspozitës „Thesari Kombëtar i Grupit të Vishegradit“, në Pejë

thumb

Më 26 maj, u bë hapja ceremoniale e ekspozitës „Thesari Kombëtar i Grupit të Vishegradit“, që u mbajt në Pejë. more ►

Deklaratë e BE-së për Manastirin e Deçanit

BE-ja fton institucionet e Kosovës që shpejt dhe në tërësi të zbatojnë aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese dhe të regjistrojnë ligjërisht tokën që i përket Manastirit të Deçanit. more ►

Zëvendësministri çek i punëve të jashtme, Martin Dvořák, vizitoi Kosovën

thumb

Zëvendësministri i punëve të jashtme i Republikës së Çekisë, Martin Dvořák, zhvilloi një vizitë pune në Kosovë më 17-19 maj 2022. more ►

Bukuritë natyrore të vendeve të Vishegradit dhe Kosovës

thumb

Në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, prej 13 deri më 17 maj, mbahet ekspozita e fotografive të artistëve nga Çekia, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia. more ►

Përkujtim për ushtarin e rënë sllovak

thumb

Më 15 maj 2022 afër fshatit Sekiraqë u mbajt një ceremoni përkujtimore për rreshterin Miroslav Hajdúch, ushtar i Ushtrisë së Republikës së Sllovakisë. Ai, para 20 vitesh, vdiq në një aksident tragjik në hapësirën e shkëputur afër kufirit… more ►

E nominuara çeke në finalen e “Çmimit Evropian të Vitit 2022”

thumb

Znj. Behare Bajraktari, më shumë se 20 vite në gazetari, ishte në mesin e pesë të nominuarëve për “Çmimin Evropian të Vitit 2022”. more ►

Takimi me ushtarët çekë në KFOR

thumb

Më 2 maj 2022, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, z. Pavel Bílek, u takua me ushtarët e njësisë çeke që vepron në operacionin paqeruajtës shumëkombësh të NATO-s në Kosovë (KFOR). more ►

Prezantimi i diplomave të Konkursit Ndërkombëtar të Artit për Fëmijë Lidice

thumb

Më 19 prill, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës Çeke në Prishtinë, Pavel Bílek, ua dorëzoi diplomat e nderit të Memorialit Lidice nxënësve të ILG School Prishtina për punën e tyre në Konkursin Ndërkombëtar Arti i Fëmijëve Lidice. more ►

ICOM Pragë 2022

thumb

Ftesë për Konferencën e Përgjithshme, të 26-tën, të Këshillit Ndërkombëtar të Muzeve - ICOM Pragë 2022 more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga komandanti i KFOR-it

thumb

Më 11 mars 2022, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, u takua me komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc Kajári. more ►

Radioja Çeke nis transmetimin e drejtpërdrejtë për Ukrainën

Me kërkesë të transmetuesit publik ukrainas UA: PBC, Radio Çeke nisi një transmetim të radio UA, përmes internetit: PBC në gjuhën ukrainase. Transmetimi do të jetë në portalin audio dhe në aplikacionin celular mujRozhlas.cz. more ►

Udhëheqësit e misioneve të BE-së në solidaritet me Ukrainën

thumb

Udhëheqësit e misioneve të vendeve të BE-së në Kosovë, sot, në sheshin kryesor të Prishtinës, u bashkuan me qytetarët e Kosovës dhe institucionet e saj, të përfaqësuar nga Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Vjosa Osmani Sadriu, në… more ►

Përralla “Gullashi i Magjishëm” - një prodhim i ri me zë (podcast) i Shoqatës Çeke me synim fëmijët çek nëpër botë

thumb

Shoqata Çeke ka prezantuar serinë e saj të parë të përrallave të njohura, online, të treguara ndryshe (jo vetëm) për fëmijët e bashkatdhetarëve jashtë vendit. Teta Aja, e cila jeton në shkretëtirë, tregon histori të ndryshme me të cilat i… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë takoi komandantët e njësisë çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të rregullt të pjesëtarëve të njësisë çeke, që vepron në operacionin paqeruajtës shumëkombësh të NATO-s në Kosovë (KFOR), udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, më 1 shkurt 2022 u takua me komandantin… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë ligjëroi para studentëve të AAB-së

thumb

Pavel Bílek ligjëroi për historinë dhe të tashmen e Republikës së Çekisë para studentëve të administratës publike dhe diplomacisë në Kolegjin AAB, në Prishtinë. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me ministrin e Mbrojtjes

thumb

Më 28 janar 2022, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, është pritur nga ministri i mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj. more ►

Mëngjesi me OJQ-të e Kosovës në përvjetorin e Ditës Ndërkombëtare të së Drejtave të Njeriut

thumb

Më 10 dhjetor 2021, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, ftoi për mëngjes përfaqësues të OJQ-ve të respektuara kosovare, për të drejtat e njeriut, me të cilat Republika Çeke ka një bashkëpunim afatgjatë: Forumi Kosovar i… more ►

Takimi i Zëvendës Udhëheqësit të Misionit me përfaqësueset e "Rrjetit të Organizatave të Grave Rome, Ashkali dhe Egjiptiane në Kosovë"

thumb

Takimi i Zëvendës Udhëheqësit të Misionit me përfaqësueset e "Rrjetit të Organizatave të Grave Rome, Ashkali dhe Egjiptiane në Kosovë" more ►

Radiologia kryesore çeke Petra Steyerová në simpoziumin ndërkombëtar në Prishtinë

thumb

Në Kolegjin AAB në Prishtinë, prej 3 deri më 5 dhjetor u mbajt Simpoziumi i 4-të Ndërkombëtar për Radiologji. more ►

Bota ngjyrë portokalli: Ndalo dhunën ndaj grave - tash!

thumb

Ambasada e Republikës së Çekisë në Kosovë i është bashkuar fushatës për Ditën Ndërkombëtare të Eliminimit të Dhunës ndaj Grave. more ►

Ftesë për Festivalin e 50-të Ndërkombëtar për Ekspozitën e Fëmijëve në Artet e Bukura Lidice (ICEFA) 2022.

thumb

Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë ka kënaqësinë të ftojë nxënësit dhe mësuesit të marrin pjesë në festivalin e 50-të Ndërkombëtar për Ekspozitën e Fëmijëve në Artet e Bukura Lidice (ICEFA) 2022. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë vëzhgoi zgjedhjet komunale

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, Pavel Bílek, më 14 Nëntor ka marr pjesë, si anëtar i Misionit Vëzhgues Zgjedhor të Bashkimit Evropian, në zgjedhjet komunale 2021 në Kosovë. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë dhe Udhëheqësi i Ambasadës së Austrisë u takuan me Ministren e Punëve të Jashtme

thumb

Më 11 nëntor, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë, Pavel Bílek, dhe ambasadori i Republikës së Austrisë, Christoph Weidinger, u takuan me zëvendëskryeministren dhe ministren e punëve të jashtme e diasporës, Donika Gërvalla. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me Drejtorin Ekzekutiv të Këshillit Evropian të Investitorëve

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës çeke në Kosovë, Pavel Bílek, së bashku me konsullin për ekonomi dhe tregti, Květoslav Sulek, më 10 nëntor takoi drejtorin ekzekutiv të Këshillit të Investitorëve Evropianë në Kosovës, Emrush Ujkani. more ►

Prezantimi i diplomave të Konkursit Ndërkombëtar Arti i Fëmijëve Lidice

thumb

Më 9 nëntor, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, u dorëzoi Diplomat e Nderit të Memorialit Lidice, nxënësve për krijimet e tyre në Konkursin Ndërkombëtar Arti i Fëmijëve Lidice. more ►

Dita Kombëtare e Çekisë

thumb

Më 28 tetor, Republika e Çekisë feston ditën e saj kombëtare. more ►

Zëvendës udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë – anëtar i Misionit Vëzhgues Zgjedhor të BE-së

thumb

Zëvendës udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, z. Juraj Melioris, mori pjesë në vëzhgimin e zgjedhjeve komunale në Kosovë, më 17 tetor 2021. more ►

Akademia Evropiane Verore e Muzikës - ESMA 2021

thumb

Sipas traditës Akademia Evropiane Verore e Muzikës 2021 u mbajt në Prishtinë nga 8 deri më 14 tetor 2021. Projekti i nisur nga Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë, më 2012, është një mundësi e veçantë për muzicientët e rinjë nga… more ►

Java ndërkombëtare e shkopit të bardhë

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, më 15 tetor, si mysafirë nderi, mori pjesë në konferencën festive të Javës ndërkombëtare të shkopit të bardhë. Konferenca u organizua nga Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës. more ►

Dy ndeshje kualifikuese futbolli me Kosoven

thumb

Futbollistët çek dhe kosovarë nën moshën 21 vjeç luajtën kundër njëri tjetrit dy ndeshje si pjesë e kualifikimit për kampionatin Evropian. more ►

Ftesë për të shikuar transmetimin e drejtpërdrejt të ceremonisë së përvjetorit të 19-të të çmimeve ndërkombëtare „TREBBIA“

Të dielen, më 17 tetor 2021, do të mbahet Cermonia e 19 vjetorit të dhënies së çmimeve ndërkombëtare për mbështetje të kulturës dhe artit „TREBBI“. Më shumë për këtë: https://www.trebbia-awards.eu/en/. Në cermoninë e mëparme, të 17… more ►

UEFA U21: Kosova-Çekia 0:1

thumb

Më 7 tetor 2021 futbollistët e Çekisë fituan ndeshjen me Kosovën, në garën për kampionatin UEFA U21. Ndeshja u luajt në Prishtinë në stadiumin “Fadil Vokrri”. more ►

Deklarata e Bërdos, 6 tetor 2021

Samiti BE-Ballkani Perëndimor u zhvillua në Brdo pri Kranju, në Slloveni, më 6 tetor 2021. Udhëheqësit e BE -së u pajtuan për Deklaratën e Bërdos, me të cilën u zotuan partnerët e Ballkanit Perëndimor. more ►

Václav Havel - përvjetori i datëlindjes së tij të 85-të

thumb

Në përvjetorin e 85-të të lindjes së Presidentit Václav Havel, ne po publikojme tërësinë e 30 fotografive të titulluara “Just a perfect day…”. Kjo tërësi, për herë të parë, qe prezantuar si ekspozitë klasike në Bibiliotekën… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me përfaqësuesit e People in Need për Ballkanin Perëndimor

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, së bashku me zëvendësin e tij, Juraj Melioris, u takua me Vladislav Vik, përfaqësues rajonal në detyrë i Pepole in Need për Ballkanin Perëndimor, dhe Ramadan Berishën, përfaqësues e kësaj… more ►

Deklaratë për integrimet evropiane të Evropës Jug-Lindore të udhëheqësve të parlamenteve të vendeve të Grupit të Vishegradit dhe të Evropës Jug-Lindore

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë dhe kontingjenti çek i KFOR-it nderuan ushtarët e rënë çek

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, dhe Komandanti i kontingjentit çek në KFOR, Major Libor Lušovský, së bashku me anëtarët e kontingjentit çek, nderuan dy ushtarët çek të vdekur tragjikisht - anëtarët e… more ►

Takimi i Zëvendës-udhëheqësit të Misionit me Kryetarin e Bashkësisë Hebraike “Bet Israel Kosova”

thumb

Më 3 shtator 2021, zëvendës-udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, në Republikën e Kosovës, Juraj Melioris, u takua me kryetarin e Bashkësisë Hebraike “Bet Israel Kosova”, Dr. Hysen Hyseni. more ►

Zëvendësi i Ambasadës vizitoi Festivalin e Filmit në Prizren

thumb

Zëvendësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë, Juraj Melioris, vizitoi festivalin e filmit DOKUFEST në Prizren, nga 7 deri më 8 gusht 2021. Ndër të tjera, ai gjithashtu pa kontributet filmike të kineastëve çek në kategorinë e filmave… more ►

Pritje e Udhëheqësit të Ambasadës së Republikës së Çekisë tek Ministrja e Ekonomisë së Republikës së Kosovës

thumb

Më 3 gusht 2021, Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë u prit nga ministrja e re për ekonomi, Artane Rizvanolli. more ►

Filma çek në festivalin e filmit “Dokufest 2021”

thumb

Ambasada e Republikës çeke në Prishtinë ju fton të shikoni filmat çek, të cilët janë pjesë e programit të festivalit të sivjetm, “Dokufest”, i cili do të mbahet në Prizren prej 6 deri më 14 gusht 2021. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me komandantin e Njësisë çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të zakonshëm të anëtarëve të Njësisë çeke që vepron në kuadër të operacionit paqëruajtës e shumë kombësh në Kosovë (KFOR) udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, u takua me komandantin në largim,… more ►

Ngushëllimet e Ministrit të Punëve të Jashtme nga Republika e Çekisë

thumb

Ministri i Punëve të Jashtme, Jakub Kulhánek, shprehu ngushëllimet pas aksidentit tragjik me autobus në Kroaci. Aksidenti shkaktoi 10 jetë dhe dhjetëra të plagosur. more ►

Vizitë në minierën “Trepça”

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, së bashku me konsulin për çështje ekonomike në Ambasadë, Květoslav Sulek, vizitoi “Trepçën”, më 22 korrik. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës vizitoi rajonin e Gorës

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, më 19 korrik vizitoi rajonin e Gorës. more ►

Takimi me ushtarët çek në KFOR

thumb

Më 13 korrik, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, u takua me ushtarët e njësitit çek që veprojnë në operacionin shumëkombësh e paqëruajtës në Kosovë (KFOR). more ►

Udhëheqësi i Ambasadës u prit nga Ministri i Mbrojtjes

thumb

Më 29 qershor 2021, Pavel Bílek, udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, u prit nga ministri i ri i Mbrojtjes i Kosovës, Armend Mehaj. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Zëvendëskryeministri i Parë

thumb

Më 28 qershor 2021, Pavel Bílek, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës Çeke në Kosovë, u prit nga Besnik Bislimi, zëvendëskryeministri i Parë i Kosovës. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë vizitoi selinë e “Gjirafa”-s

thumb

Më 16 qershor 2021, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, vizitoi selinë e kompanisë “Gjirafa”. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me Zëvendësministrin për Komunitete dhe të Kthyer të Republikës së Kosovës

thumb

Më 15 qershor 2021, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek, u takua me Gazmen Salijević, zëvendësministër për komunitete dhe të kthyer të Republikës së Kosovës. more ►

Ftesë: The Prague Quadrennial 2023 së bashku me Institutin e Arteve dhe Teatrit edhe Ministria e Kulturës e Republikës Çeke kanë kënaqësinë t'iu ftojnë në aktivitetin online:

Shpalljen zyrtare të Edicionit 15 i The Prague Quadrennial performancës Projektimit dhe hapësirës 2023 e martë, qershor 22, 2021 në 4:00 pm CET mbi pq.cz more ►

Shoqata Krajánek në Botë po fillon regjistrimin në mësimdhënie në internet për vitin shkollor 2021/22

thumb

Projekti i shoqatës Krajánek në Botë është i përqendruar në mësimin në largësi të gjuhës çeke, përmes internetit, i përshtatur me specifikat e nxënësve çek që jetojnë jashtë për një kohë të gjatë. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga ministrja e Industrisë, ndërmarrësisë dhe tregtisë, Rozeta Hajdari

thumb

Më 26 maj 2021, Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë u prit nga ministrja për industri, ndërmarrësi dhe tregti, Rozeta Hajdari. more ►

Përkujtimi për ushtarin e rënë sllovak

thumb

Më 14 maj 2021, në Sekiraçë u mbajt një ceremoni përkujtimi për togerin Miroslav Hajdúch, ushtar i Armatës së Republikës së Sllovakisë i cili vdiq në një aksident tragjik në një pozicion të shkëputur afër kufirit Kosovë-Serbi. more ►

RTK Story: Mbrojtja e ujërave të pijshëm

Projekti çek që ofron ujë të pastër dhe kursime more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Presidentja e re e Republikës së Kosovës

thumb

Më 13 prill 2021, Presidentja e re e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Kryeministri i ri i Kosovës

thumb

Më 6 prill 2021, Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë u prit nga Kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Kryetari i ri i Parlamentit

thumb

Më 1 prill 2021, Kryetari i sapozgjedhur i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Ministrja e re e Punëve të Jashtme të Kosovës

thumb

Më 1 prill 2021 zëvendësja e re e Kryeministrit dhe ministre e re e punëve të jashtme dhe të diasporës së Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek. more ►

Ndihma Zhvillimore Çeke ndihmon fëmijët e verbër në Kosovë

thumb

Projekti Ndihma Zhvillimore Çeke më 2021 do të zbatohet në një platformë të bashkëpunimit me Shoqatën e të Verbërve të Kosovës dhe me Qendrën Burimore “Xheladin Deda”, në Pejë. more ►

Video konferencë me rektorin e Universitetit “Haxhi Zeka”, në Pejë

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, më 22 shkurt, u takua virtualisht me përfaqësuesit më të lartë të Universitetit “Haxhi Zeka”, në Pejë. Universiteti i Pejës është universiteti i dytë publik më i madh në Kosovë… more ►

Bajraktari: Muzicientët e rinj, të Akademisë së themeluar nga Ambasada e Çekisë, në mesin e të arriturave kulturore në 13 vitet e pavarësisë së Kosovës

thumb

Radio moderatorja më e njohur në Kosovë znj. Behare Bajraktari, e cila udhëheq programin “On Air” në Radio Kosova 1, ishte mysafire e ATV-së më 17 shkurt, në Ditën e Pavarësisë. Tema e këtij programi ishte e arritura kulturore që nga… more ►

Zëvendës udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë – anëtar i Delegacionit të Misionit Vëzhgues të BE-së

thumb

Zëvendës udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Juraj Melioris, mori pjesë në vëzhgimin e zgjedhjeve në Kosovë, në koordinim me Misionin e Ekspertëve të Zgjedhjeve të BE-së. more ►

Deklaratë e Shefit të Zyrës së BE/Përfaqësuesit Special të BE dhe Shefave të Misioneve të Shteteve Anëtare të BE në Kosovë për zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit

thumb

Shefi i Zyrës së BE/Përfaqësuesi Special i BE dhe Shefat e Misioneve të Shteteve Anëtare të BE-së në Kosovë po i ndjekin me vëmendje të madhe përgatitjet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. more ►

Ministri i Jashtëm i Çekisë dhe ai i Sllovakisë: BE-ja nuk duhet të jet gjykatës i çështjeve historike

thumb

The EU is not here to determine who is right or wrong on issues related to history, language or identity By TOMÁŠ PETŘÍČEK AND IVAN KORČOK more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë takoi komandantët e njësisë çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të rregullt të anëtarëve të njësisë operative që veprojnë në kuadër të operacionit shumëkombësh paqeruajtës në NATO (KFOR), udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë, Pavel Bílek, më 2 shkurt 2021 u takua me komandantin në shkuarje… more ►

Përkujtim i Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit në Prishtinë

thumb

Më 27 janar 2021, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit, Bashkësia Hebraike “Bet Israel Kosova” organizoi një takim përkujtues për viktimat e Holokaustit. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Prishtinë dhe ushtarët e KFOR-it me nderime përkujtuan ushtarët e rënë çek

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës çeke në Prishtinë, Pavel Bílek, dhe komandanti i njësisë çeke në KFOR, majori Pavel Netolický, së bashku me ushtarët e kontingjentit çek, nderuan dy ushtarët çek të KFOR – it të vdekur tragjikisht, duke vendosur… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë takoi Ministrin e Integrimeve Evropiane

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, u takua me ministrin e integrimeve evropiane, Blerim Reka. more ►

Kryetarja e re e Kuvendit të Kosovës priti Udhëheqësin e Misionit çek në Kosovë

thumb

Më 10 shkurt 2020, kryetarja e sapo zgjedhur e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek. more ►

Kryeministri z. Kurti priti Udhëheqësin e Ambasadës së Çekisë z. Bílek

thumb

Më 7 shkurt 2020, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, u prit nga kryeministri i sapo zgjedhur i Kosovës, Albin Kurti. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Ministri i Jashtëm i Kosovës

thumb

Më 7 shkurt 2020, ministri i punëve të jashtme të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek. more ►

Përkrahja çeke e përfshirjes së romëve, ashkalive dhe egjiptasve në Fushë Kosovë

thumb

Më 27 nëntor 2019, në Prishtinë, u mbajt një konferencë si pjesë e programit mbështetës të përfshirjes shoqërore të romëve, ashkalive dhe egjiptasve në Fushë Kosovë. more ►

Ambasada e Çekisë dhe Zyra Ndërlidhëse e Sllovakisë përkujtuan 30 vjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë

thumb

Më 20 nëntor 2019, Ambasada e Republikës së Çekisë dhe Zyra Ndërlidhëse e Republikës së Sllovakisë, në Prishtinë, përkujtuan 30 vjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë në hapësirat përfaqësuese të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “ Pjetër… more ►

Një letër të përbashkët kryetarit të Komisionit Evropian

Ministrat e 6 vendeve anëtare të BE-së (Republika e Çekisë, Italisë, Polonisë, Republikës Sllovake dhe Sllovenisë) i dërguan një letër të përbashkët kryetarit të Komisionit Evropian, Jean-Claude Junckler, duke theksuar përkrahjen e tyre për… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek, u takua me zëvendësministrin e punëve të jashtme të Kosovës, Anton Berisha

thumb

Më 18 nëntor 2019, u mbajt takimi në mes të udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, dhe zëvendësministrit të punëve të jashtme të Kosovës, z. Anton Berisha. more ►

Këshillim i zëvendësministrit të jashtëm Aleš Chmelař në Pragë me partneren nga Kosova

thumb

Më 15 nëntor 2019, në Pragë u mbajt një këshillim në mes të zëvendësministrit të punëve të jashtme z. Aleš Chmelař, dhe zëvendësministrit të punëve të jashtme të Kosovës, znj. Rejhan Vuniqi. more ►

Republika e Çekisë, pas fitores ndaj Kosovës, u kualifikua për EURO 2020

thumb

Më 14 nëntor 2019, Republika e Çekisë fitoi në meçin vendimtar futbollistik kundër Republikës së Kosovës 2:1, të luajtur në Plzen. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë – anëtarë i Misionit Vëzhgues Zgjedhor

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bilek, së bashku me zëvendësin e tij, Dusan Kralik, merr pjesë si anëtarë i Misionit Vëzhgues Zgjedhor të BE-së, në Kosovë. more ►

Dorëzimi i diplomës për ekspozitën ndërkombëtare të fëmijëve në arte të bukura “Lidice 2019”

thumb

Më 26 shtator 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bilek, i dorëzoi Diplomë Nderi e Memorialit Lidice, nxënëses Elejsa Jashari nga shkolla fillore “Eqrem Qabej”, e Mitrovicës. more ►

Ministri Petříček u takua me ministrin në detyrë Pacolli në periferi të Kuvendit të Përgjithshëm, të sesionit të 74-të në New York

thumb

Më 24 shtator 2019, në periferi të Kuvendit të Përgjithshëm, të sesionit të 74-të në New York, ministri i punëve të jashtme të Republikës së Çekisë, Tomáš Petříček, u takua me zëvendës kryeministrin dhe ministrin e punëve të jashtme në detyrë të… more ►

Pacolli: Çekia ka konfirmuar mbështetjen e fuqishme për Kosovën

thumb

Info Globi on Pacolli-Petricek meeting at the UN GA https://infoglobi.com/pacolli-cekia-ka-konfirmuar-mbeshtetjen-e-fuqishme-per-kosoven/ more ►

Deklaratë e kryesuesve të Misionit të BE-së në Kosovë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit 2019

Pas ftesës së Presidentit Hashim Thaçi, një Mision i BE-së për Vëzhgimin e Zgjedhjeve (EOM) erdhi për t’i vëzhguar zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit 2019. Zgjedhjet janë një prej komponentëve themelorë të demokracisë. Ato… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, në Prishtinë nderoi ushtarët e rënë çek

thumb

Më 13 shtator 2019, në afërsi të ish-bazës ushtarake çeke në Shajkofc Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek, dhe anëtarët e kontingjentit çek të KFOR-it nderuan ushtarët e rënë çek pranë memorialit të tyre. Ceremonia e… more ►

Deklarata e Ministrisë se Punëve të Jashtme për njohjen e Kosovës

thumb

Ministria e Punëve të Jashtme thekson, se qeveria e Republikës së Çekisë e ka njohur Republikën e Kosovës me rezolutën nr. 635 me datën 21. Maj 2008, ku edhe ka vendos për marrëdhënie diplomatike. Ishte njohje de iure, që do të thotë njohje e… more ►

Deklarata e përbashkët e Kryeministrave të Grupit V4 për Ballkanin Perëndimor

thumb

Kryeministrat e vendeve të Grupit të Vishegradit u takuan me partnerët e Ballkanit Perëndimor në Pragë më 12 shtator 2019. Republika e Kosovës mori pjesë në takimin e Kryeministrave në nivelin e CDA (të Ngarkuarit me Punë). Në këtë kontekst,… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me studentët e Kosovës – fituesit e bursës qeveritare çeke

thumb

Më 4 shtator 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, në Prishtinë, z. Pavel Bilek, u takua me shtatë studentët e Kosovës të cilët fituan bursën e qeverisë së Çekisë. Ata do të fillojnë studimet e tyre në ditët e ardhshme. more ►

Profesorët çek në Akademinë Verore Evropiane të Muzikës në Kosovë

thumb

Nga 24 deri më 30 gusht 2019, në kuadër të Akademisë Verore Evropiane të Muzikës - ESMA2019, marrin pjesë edhe dy profesor të mirënjohur të muzikës klasike nga Republika e Çekisë. Profesorët nga Republika e Çekisë: Petr Nouzovský, profesor i… more ►

Takimi futbollistik Republika e Çekisë – Kosova për kualifikimet Euro2020

thumb

Më 7 shator 2019, në orën 3.00 pas dite, përfaqësueset shtetërore të Republikës së Çekisë dhe të Republikës së Kosovës do të luajnë takimin futbollistik në stadiumin “Fadil Vokrri”, në Prishtinë. Ky është takimi i parë i këtyre dy… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me kryetarin e Vetëvendosje-s

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, të mërkurën më 14 gusht 2019, u takua me kryetarin e partisë së përfaqësuar në Parlament Vetëvendosje, Albin Kurtin. more ►

AcroYoga çeke në Prizren

thumb

Ligjëruesja e certifikuar në Acro Yoga International dhe Acro Yoga Montreal niveli I., dhe II., znj. Daniela Dušková, po e udhëheq punëtorinë në Acro Yoga të programit për fëmijë, që i përket programit shoqërues “DokuKids”, pjesë e… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës me kryetarin e Partisë Social Demokrate dhe kryetar i Prishtinës

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bilek, në harmoni me marrëveshjen e mëhershme, të enjten më 1 gusht, u takua me kryetarin e Partisë Social Demokrate të Kosovës dhe kryetar i Prishtinës, Shpend Ahmeti. Diskutimi u përqendrua… more ►

DokuFest-i

thumb

Nga 2 deri më 10 gusht 2019, në Prizren të Kosovës, do të mbahet edicioni i 18-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe Festivalit të Filmit të Shkurtër. more ►

“Trilemma”, film çek, i regjisorit nga Kosova u shfaq në Festivalin Pri Fest në Prishtinë

thumb

Më 17 korrik 2019, filmi i shkurtër “Trilemma”, i regjisorit nga Kosova një student në Republikën e Çekisë , Dritëro Mehmetaj, e prodhim i FAMU International të Pragës, u shfaq në kinemanë “Armata”, në Prishtinë. more ►

ESMA - Akademia Verore Evropiane e Muzikës

thumb

Viti i tetë i festivalit ndërkombëtar të muzikës Akademia Verore Evropiane e Muzikës (ESMA), do të mbahet nga 14 deri më 31 gusht 2019, në Prishtinë, Pejë, Gjakovë dhe Mitrovicë. Festivali është një projekt i sukseshëm i krijuar nga Ambasada e… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës në Prishtinë me komandantët e Njësisë Çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të zakonshëm të ushatërëve çek që veprojnë në operacionet shumë kombëshe të NATO-s në ruajtjen e paqës (KFOR), udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, më 26 korrik 2019, u takua me komandantin në largim,… more ►

Bartja e autoritetit në Këshillim të NATO-s dhe në Ekpin Ndërlidhës në Kosovë

thumb

Më 28 qershor 2019, në Prishtinë u mbajt ceremonia gjatë së cilës gjenerali Uwe Becker e dorëzoi e komandën e këshilltarit të NATO-s dhe Ekipit Ndërlidhës (NALT) tek pasuesi i tij gjenerali Michael Oberneyer. Misioni i NALT-it është mbështetja… more ►

Vizitë në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, dhe gruaja e tij, më 20 qershor 2019 vizituan Klinikën e Radiologjisë dhe ate të Emergjencës të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar, në Prishtinë. Hapësirat e punës… more ►

Kontingjenti çek i KFOR-it krenar për ofrimin e sigurisë 20 vjeçare në Kosovë

thumb

Më 11 qershor 2019, komandanti, gjeneral majori Lorenzo D’Addario në ceremoninë e shënimit të 20 vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë tha se KFOR-i ka ofruar sigurinë dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë,… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë vizitoi Prizrenin

thumb

Më 7 qershor 2019 z. Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë vizitoi Prizrenin, qytetin e dytë më të madh në Kosovë. Ai u takua me nënkryetarin e komunës së Prizrenit Eshref Memaj, me kryesuesin e Kuvendit Komunal… more ►

Deklaratë për pakon e zgjerimit të Komisionit Evropian.

thumb

Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë ka lëshuar një deklaratë për pakon e zgjerimit të Komisionit Evropian. more ►

Takimi i ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit dhe të Ballkanit Perëndimor

Takimi vjetor i ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit (V$) dhe atyre të vendeve të Ballkanit Perëndimor, u mbajt më 28 maj 2109 në Bratislavë, nën kryesimin sllovak të V4-shit. more ►

Punëtoria për përfshirjen shoqërore të romëve, ashkalive dhe egjiptasve

thumb

Punëtoria për përfshirjen shoqërore të romëve, ashkalive dhe egjiptasve, në Fushë Kosovë, u organizua nga 22 deri më 23 maj 2019, në Prishtinë dhe në Fushë Kosovë. more ►

Zgjedhjet e parakohshme komunale në komunat e Kosovës me shumicë serbe

thumb

Më 19 maj 2019, Ambasada e Çekisë në Prishtinë dërgoi ekipin e vet “Vëzhguesi Diplomatik”, për të përcjell zgjedhjet e parakohshme komunale në katër komunat me shumicë serbe, në veri të Kosovës. more ►

Dita e Evropës – video me UeMD të BE-së

thumb

Vegza për “Dita e Evropës” – video me UeMD të BE-së. more ►

Poeti e romansieri çek Marek Šindelka në Polip Festivalin Ndërkombëtar të letërsisë në Prishtinë

thumb

Nga 10 deri më 12 maj 2019, në Prishtinë do të organizohet Polip Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë. Në këtë ngjarje do të marrë pjesë, si panelist, edhe poeti e romansieri çek Marek Šindelka. Marek Šindelka është autor i Strychnin… more ►

Aplikime për edicionin e 17-të për Shkollën Evropiane Verore në Pragë

EUROPEUM, Instituti për Politika Evropiane, sivjet, organizon edicionin e 17 –të të Shkollës Evropiane Verore në Pragë. EUROPEUM është think tank, nga Praga, me përqendrim në çështjet e integrimit evropian. Sivjet Shkolla Evropiane Verore… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Prishtinë me përfaqësuesit e Transparency International – Republika e Çekisë

thumb

Më 26 prill 2019, u mbajt një takim i udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, me përfaqësuesit e Transparency International – Republika e Çekisë (TI ČR), ku të dy palët mundën të këshillohen për veprimtarinë e TI… more ►

Republika e Çekisë ndihmon partitë politike që financimi i tyre të jet më transparent

thumb

Më 25 prill 2019, përfaqësuesit e Transparency International - Republika e Çekisë (TI ČR) vizituan metropolin e Kosovës, Prishtinën, me qëllim të zbatimit të projektit “Të bërit më transparent financimin e partive politike, të Republikës… more ►

E Deleguara e Veçantë Çeke për Ballkanin Perëndimor vizitoi Kosovën

thumb

Nga 1 deri më 3 prill 2019, znj. Janina Hřebíčková, e deleguara e veçantë për Ballkanin Perëndimor, vizitoi Republikën e Kosovës për të dërguar një shenjë të qartë se rajoni i Ballkanit Perëndimor, përfshirë Kosovën, është çështje parësore për… more ►

Ambasadorët e V4 u takuan me kryeministrin Ramush Haradinaj

thumb

Më 29 mars 2019, ambasadorët e V4 u takuan me kryeministrin Ramush Haradinaj. Në veçanti, diskutimet shumë të frytshme ishin në shërbim të ofrimit të vendeve të V4 me Kosovën. Gjatë takimit, po ashtu, u bë shkëmbimi i pikëpamjeve për gjendjen e… more ►

Filmi çek “Palaçot” në Frankofoni

thumb

Më 25 mars 2019, Ambasada e Çekisë në Prishtinë mori pjesë në ngjarjet e Frankofonisë me prezantimin e filmit çek “Palaçot”, të regjisorit Viktor Tauš. I ngarkuari me punë në Mision, Dušan Králík, prezantoi paraqitjen e filmit në… more ►

Hapja e ekspozitës “Njëzet vjet të Republikës së Çekisë në NATO” ku morën pjesë mysafirë të lartë

thumb

Më 14 mars 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, bëri hapjen e ekspozitës të titulluar “Njëzet vjet të Republikës së Çekisë në NATO”, që u mbajt në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Prishtinë me komandantët e njësisë çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të rregullt të ushtarëve çek, që operojnë një përbërje të operacionit shumë kombesh të NATO-s në territorin e Kosovës (KFOR) , udhëheqësi i ambasadës së Çekisë z. Mr. Pavel Bílek, më 18 shkurt 2019 takoi komandantin në… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me Kryeministrin e Republikës së Kosovës

thumb

Më 5 shkurt 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë, z. Pavel Bílek, u prit nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Ramush Haradinaj. Kryeministri, marrëdhëniet në mes të Republikës së Çekisë dhe Kosovës i përshkroi si të shkëlqyeshme dhe… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë dhe Kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës

thumb

Më 5 shkurt 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë z. Pavel Bílek, u prit nga kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, z. Kadri Veseli. Kryetari i Kuvendit marrëdhëniet diplomatike dhe politike në mes të Republikës së Çekisë dhe të Kosovës… more ►

Koncert i muzicientëve çek në Prishtinë

thumb

Më 6 shkurt 2019 në Prishtinë, u mbajt koncerti i muzicientëve tanë shumë të njohur: pianisti Ivo Kahánek dhe flautisti Mario Mesany. Koncerti u mbajt në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar “Tingujt e Flautës”. Ambasada e Republikës së… more ►

Takimi i ministrave të punëve të jashtme të Republikës së Çekisë dhe të Kosovës në Bukuresht

thumb

Më 1 shkurt 2019, në Bukuresht – kryeqytetin rumun, në prag të takimit jo formal dy ditor të ministrave të punëve të jashtme të BE-së, u takuan ministrat e punëve të jashtme të Republikës së Çekisë dhe të Kosovës. more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me Zëvendëskryeministrin e parë dhe Ministër i Punëve të Jashtme

thumb

Më 20 dhjetor 2018, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, u takua me zëvendëskryeministrin e parë dhe ministër i punëve të jashtme, Behgjet Pacolli. Ministri Pacolli i shpjegoi marrëdhëniet në mes të Republikës së Çekisë… more ►

Takimi i udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me ministren e integrimit evropian

thumb

Më 11 dhjetor 2018, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, u takua me ministren e integrimit evropian, znj. Dhurata Hoxha. Ministrja Dhurata Hoxha, e cila së voni ka vizituar Republikën e Çekisë dhe qe takuar me ministrin… more ►

Takimi i udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me Komandantin e KFOR-it

thumb

Më 11 dhjetor 2018 udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, u takua me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Lorenzo D'Addario. Republika e Çekisë është, dhe do të ngelet, aleat i përgjegjshëm në NATO dhe do të vazhdojë të… more ►

Shtetet e V4-shit mbështesin veprimtarit e Fondit të Ballkanit Perëndimor

thumb

Më 7 dhjetor 2018, Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë organizoi takimin e udhëheqësve të ambasadave të vendeve të Vishegradit (Çekisë, Sllovakisë, Hungarisë e Polonisë-e përfaqësuar nga Hungaria) me drejtorin e Departamentit të… more ►

Ndërrimi i komandës së KFOR-it

thumb

Më 28 nëntor 2018, në Kosova Film, u bë ceremonia e ndërrimit të komandës së KFOR-it, ku gjeneral-majori Salvatore Cuoci i dorëzoi detyrën e komandantit të trupave të KFOR-it gjeneral-majorit Lorenzo D’Addario. Ceremonia u përcoll nga… more ►

Shekulli i përbashkët – Ekspozitë në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë

thumb

Më 24 tetor 2018, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, u hap ekspozita fotografike “1968-ta dhe personalitetet e saj”. Ekspozita u organizua nga Ambasada e Republikës së Çekisë dhe Zyra Ndërlidhëse e Republikës së Sllovakisë, me… more ►

Në Gjakovë dhe në Mitrovicë filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës 2018

thumb

Më 22 gusht 2018, në Gjakovë dhe në Mitrovicë, filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës e cila do të përfundojë me koncertin përfundimtar të studentëve, më 30 gusht 2018. Studentët nga 17 deri më 27 vjeç gjatë Akademisë do të kenë mundësi të… more ►

Zëvendësministri i ri Košatka vizitoi Kosovën për këshillime dy palëshe

thumb

Prej 21 deri më 24 maj 2018, zëvendësministri i ri, Košatka, vizitoi Kosovën për këshillime dy paleshe. more ►

“Prague 68“ – “Aktorja Arta Dobroshi duke kërcyer me hare për paqen botërore “

thumb

Më 23 maj 2018, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë , u bë hapja ceremoniale e foto-ekspozitës “Prague 68“ – “Aktorja Arta Dobroshi duke kërcyer me hare për paqen botërore “, që synon shënimin e 50 vjetorit të… more ►

Ligjëratë e professor Frédéric Charillon në Fakultetin e Shkencave Politike në Prishtinë

thumb

Të martën, më 17 prill 2018, profesor Frédéric Charillon foli në Fakultetin e Shkencave Politike të Kosovës në temën “Europa ne Botë: politika e jashtme e përbashkët e Bashkimit Europian (BE)”. more ►

Dorëzimi i diplomës për Ekspozitën e Arteve të Bukura për Fëmijëve “Lidice 2017”

thumb

Më 16 prill 2018, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Ivo Šilhavý, i dorëzoi Diplomë Nderi e Memorialit Lidice nxënëses Dituri Kodra të shkollës “Emin Duraku” të Kaçanikut. Puna artistike e Dituri Kodras u vlerësua… more ►

Përtej Detyrës - Diplomatë "Të drejtët midis kombeve”

thumb

Më 13 prill 2018, në Prishtinë u mbajt një ngjarje përkujtimore e titulluar “Përtej detyrës” kushtuar diplomatëve të shpërblyer “Të drejtët midis kombeve” nga “Yad Vashem Memorial”. Pjesa kryesore e ngjarjes e… more ►

Transparency International nga Republika e Çekisë punon në transparencën e fondeve të skenës politike në Kosovë

thumb

Hapi i ardhshëm në bashkëpunimin afat gjatë në mes të Transparency International Republika e Çekisë dhe KDI/TI Kosova do të jetë zgjidhja e suksesshme e projektit të përbashkët të mbështetur nga Programi Promovimi i Tranzicionit të Ministrisë së… more ►

Në Fankofoni edhe filmi çek “Ujku nga Rruga Vreshta Mbretërore”

thumb

Frankofonia në Kosovë, zyrtarisht, u nis më 7 mars 2018 me një konference për medie dhe një koncert të Charles Baptiste. Ambasada e Francës bashkë me ambasadat tjera dhe institucionet e Kosovës përgatiten një program të gjerë me ekspozita,… more ►

Kremtimi i pesë vjetorit të Akademisë Diplomatike të Kosovës

thumb

Më 8 mars 2018, drejtoresha e Akademisë Diplomatike në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, ambasadorja Věra Jeřábková, mori pjesë në konferencën ndërkombëtare “Kremtimi i pesë vjetorit të Akademisë Diplomatike të… more ►

Kremtimi i Purim-it në Kosovë

thumb

Më 1 mars 2018, bashkësia hebraike në Kosovës “Bet Israel” kremtoi festën Purim me një gosti në hotelin “Sirius”, në Prishtinë. Kryetari i “Bet Israel”, Ruzhdi Shkodra mirëpriti të gjithë mysafirët ku kishte… more ►

Vizita e parë, në Kosovë, e Kryetarit të Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker

thumb

Më 28 shkurt 2018, Kryetari i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, në kuadër të vizitës së tij në Ballkanin Perëndimor ishte edhe në Prishtinë, i shoqëruar nga Përfaqësuesja e Lartë/Nënkryetarja, Federica Mogherini dhe Komisionari për… more ►

Vizitë Ditës së Pavarësisë së Kosovës

thumb

Më 23 shkurt 2018, në oborrin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, me një ceremoni u hap ekspozita “17 shkurti 2008 – Vizitë Ditës së Pavarësisë së Kosovës”. more ►

Dita Përkujtimore e Holokaustit në Kosovës

thumb

Më 25 janar 2018, në Kinemanë “ABC”, komuniteti hebraik organizoi ceremoninë përkujtimore të Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit në Kosovë. more ►

Pritje për Vitin e Ri e Kishës Ortodokse Serbe në Prizren

thumb

Më 15 janar 2018, me rastin e Vitit të Ri Ortodoks peshkopi Teodosije, në rezidencën e tij organizoi pritje për përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës, përfaqësuesit e bashkësive fetare, korin diplomatik dhe misionet ndërkombëtare në Kosovë.… more ►

Urime Viti i Ri!

thumb

Ambasada e Çekisë, në Prishtinë, falënderon partnerët dhe mbështetësit e saj dhe ju uron gjithë të mirat më 2018! more ►

“Festivali i Tunxhit Kosova 2017”

thumb

Me koncertin e trombonistit çek Lukáš Moťka, më 30 nëntor 2017, u hap për herë të dytë, “Festivali i Tunxhit Kosova 2017”. Koncerti u mbajt në Instituti i Historisë në Prishtinë, në praninë e ambasadorit të Republikës së Çekisë, Ivo… more ►

Ftesa e parë për propozim-projektet regjionale (WBF)

Fondi i Ballkanit Perëndimor (WBF) ka kënaqësinë të shpallë ftesën e parë për propozimet e projekteve regjionale. Duke përcjellë objektivat e WBF, dhe detyrat e punës, ftesa ka për synim të prezantojë bashkëpunimin dhe përforcimin e… more ►

Vizita e nxënësve të shkollës fillore “Chvaleticka” të Pragës, nga Republika e Çekisë, në shkollën mike “Liria” të Pogragjës së Gjilanit

thumb

Më 21 nëntor 2017, nxënësit Karolína Nejedlá, Bára Chloupková e Jakub Drápalík me mbikëqyrje të drejtorit të shkollës fillore “Chvaleticka”, z. Josef Knepr, vizituan shkollën fillore “Liria” në Pogragjë, në kontekst të… more ►

Në Tiranë - u mbajt Konferenca Regjionale e Ambasadorëve të Republikës së Çekisë

thumb

Ambasadorët e Republikës së Çekisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, si dhe ambasadorët në Slloveni dhe Kroaci, mbajtën Konferencën e parë regjionale, nga 22 deri më 24 nëntor 2017 në Tiranë. more ►

Projekti zhvillimor çek për të rinjtë me sindromin daun

thumb

Më 30 tetor 2017, projekti zhvillimor çek në përkrahje të përfshirjes shoqërore të të rinjve me sindromin daun, u rrumbullakua solemnisht me foto-ekspozitën, në Muzeun Kombëtar të Kosovës, e titulluar “Bukuritë përmes fotografisë”.… more ►

"Imagjino ..." – Kremtimi i Ditës Kombëtare të Çekisë

thumb

Më 17 tetor 2017, pritja për Ditën Kombëtare të Çekisë dhe ekspozita e fotografive të z. Ivo Šilhavý , në teknikën bardhë e zi, të titulluar “Imagjino...”, u mbajt në “Sheshi 21” në Prishtinë. Në mesin e mysafirëve më të… more ►

Grupi i Vishegradit për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor

thumb

Më 11 tetor 2017, nën kryesimin e Hungarisë, u mbajt takimi vjetor i ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit (V4) dhe i atyre të Ballkanit Perëndimor (Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Kosova, Maqedonia dhe Serbia),… more ►

Raporti i Transparency International Republika e Çekisë dhe KDI/TI Kosova për financimin e fushatës parazgjedhore për zgjedhjet komunale në Kosovë

thumb

Më 10 tetor 2017, një grup i ekspertëve i përberë nga përfaqësuesit e të dy organizatave vlerësuan rundin e dytë të procedurave të monitorimit me qëllim të të bërit më transparent të fushatave politike në Kosovë. Falë këtij bashkëpunimi,… more ►

Ambasadori i Çekisë nderoi ushtarët e rënë çek

thumb

Më 14 shtator 2017, në afërsi të ish-bazës ushtarake çeke në Shajkofc ambasadori i Çekisë, Ivo Šilhavý, dhe anëtarët e kontingjentit çek të KFOR-it nderuan ushtarët e rënë çek pranë memorialit të tyre. Ceremonia e nderimit përkujtues u bë me… more ►

Koncertet përfundimtare të Akademisë Evropiane Verore të Muzikës 2017

thumb

Akademia (e gjashtë) Evropiane Verore e Muzikës përfundoi me tri koncerte përfundimtare në Gjakovë, Prishtinë e Tetovë. Akademia u bë ngjarja kryesore kulturore në rajonin e Gjakovës gjatë dy javëve të korrikut. Sivjet, Republika e Çekisë sërish… more ►

Në Kosovë filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës 2017

thumb

Të hënën, më 10 korrik 2017, në shkollën e muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, për të gjashtën herë radhazi, filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës. Studentët dhe mysafirët i mirëpriti drejtori artistik, z. Desar Sulejmani. Këtu… more ►

Visegrád Group – takimi për Fondin e Ballkanit Perëndimor

thumb

Më 19 qershor 2017 përfaqësuesit e Visegrád Group – ambasadori hungarez, Lászlo Márkusz (që përfaqëson kryesimin polak të V4), ambasadori çek, Ivo Šilhavý, zëvendës udhëheqësi i misionit diplomatik hungarez, Béla Bozsik, dhe zëvendës… more ►

Mirëmbajtja e përbashkët e varrezave hebraike në Prishtinë

thumb

Më 13 qershor 2017 bashkësia hebraike “Bet Israel Kosova” në bashkëpunim me Forcën e Sigurisë së Kosovës pastruan varrezat hebraike në lagjet e Prishtinës: “Arbëria” dhe “Velania”. Bazuar në marrëveshjen e… more ►

Vizita e senatorëve çek në Kosovë

thumb

Më 5 qershor 2017, më pak se një javë para zgjedhjeve të parakohshme, në Kosovë ishin për një vizitë pune intensive Komiteti për Çështje të Evropës dhe Komiteti për Punë të Jashtme, Mbrojtje dhe Siguri e Senatit të Parlamentit të Republikës së… more ►

Transparency International e Republikës së Çekisë dhe KDI/TI Kosova po bashkëpunojnë në monitorimin zgjedhor në Kosovë

thumb

Në javën e fundit të majit 2017, një grup i ekspertëve nga të dy organizatat punonin në Prishtinë, me qëllim të vlerësimit të një testi të procedurave monitoruese, për t’i bërë fushatat politike në Kosovë më shumë transparente. Kjo po… more ►

BE-ja mbështet trashëgiminë kulturore në Kosovë

thumb

Më 23 maj 2017, udhëheqësit e misioneve diplomatike të vendeve të BE-së, në Kosovë, të shoqëruar nga përfaqësuesit e shoqërisë civile vizituan qendrën historike të Prizrenit. Qëllimi kryesor i kësaj ngjarje ishte që të ndërrohet ndikimi dhe… more ►

Tryezë e rrumbullakët për Procesin e Berlinit

thumb

Më 10 maj 21017 Oda Ekonomike e Kosovës mbajti një tryezë të rrumbullakët për Procesin e Berlinit. Synimi kryesor i bisedimeve ishte identifikimi i çështjeve më të rëndësishme para takimit të ardhshëm të përfaqësuesve të lartë të shteteve të… more ►

EU 60

thumb

Më 27 mars 2017, Zyra e BE-së në Prishtinë dhe Ambasada e Italisë në Prishtinë, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, organizuan një mbrëmje solemne për të shënuar 60 vjetorin e nënshkrimit të Traktatit të Romës. Fjalimet e udhëheqëses së Zyrës… more ►

Filmi çek “Roma FC” u prezantua në Frankofoni

thumb

Më 15 mars 2017, me koncertin “Electronic Pop Act”, zyrtarisht filluan ditët e Frankofonisë në Kosovë. Ambasada e Francës, bashkë me ambasadat tjera dhe institucionet kulturore të Kosovës, kanë përgatitur një program të gjerë me… more ►

Karel Schwarzenberg në konferencën parlamentare në Prishtinë

thumb

Më 20 dhe 21 shkurt 2017, në Prishtinë, Kuvendi i Kosovës organizoi konferencën ndërkombëtare “Samiti i komisioneve parlamentare për punë të jashtme”. Në mesin e pjesëmarrësve të Konferencës ishin parlamentarët nga Shqipëria,… more ►

Ceremonia me rastin e “Menaxhimit të Integruar të Kufirit” në Merdare

ceremony_on_the_accasion_of_integrated_9

Më 16 shkurt 2017, u mbajt ceremonia e fillimit të punimeve në “Menaxhimin e Integruar të Kufirit” në vendkalimin kufitar në mes të Kosovës dhe të Serbisë, në Merdar. Në këtë ceremoni morën pjesë përfaqësuesit e lartë të… more ►

Dita e përkujtimit të Holokaustit në Kosovë

holocaust_remembrance_pristina_2017_15

Më 26 janar 2017, me rastin e Ditës Përkujtimore Ndërkombëtare për Holokaustin, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, u mbajt një ceremoni përkujtimore e organizuar nga Komuniteti Hebraik Bet Israel. more ►

Këshillime dy-palësh të zëvendësministrave në Pragë

thumb

Më 23 janar 2017, zëvendësministri i MPJ të Kosovës Emanuel Demaj mori pjesë në këshillimin dy-palësh me ftesën e zëvendësministrit të Republikës së Çekisë Jakub Dürr. more ►

Urime Viti i Ri!

thumb

Ambasada e Çekisë, në Prishtinë, falënderon partnerët dhe mbështetësit e saj dhe ju uron gjithë të mirat më 2017! more ►

Admiralja Howard sërish në Kosovë

thumb

Më 13 dhjetor 2016, admiralja Michelle Howard, femra e parë admirale e SHBA-ve me katër yje, mori pjesë në pritjen e ambasadorit të SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, në rezidencën e tij, në Prishtinë. Admiralja Howard në fjalimin e sajë të… more ►

Çekia ndihmon fëmijët e Kosovës në regjionin e Gjilanit

thumb

Të hënën, më 21 nëntor 2016, ambasadori çek Ivo Šilhavý pranoi ftesën e kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri, për të diskutuar bashkëpunimin në lëmin e arsimit. Ambasadori çek theksoi rëndësinë e bashkëpunimit të tashëm në hijen e bashkëpunimit… more ►

Bashkëpunimi në mes të shkollave të Çekisë dhe atyre të Kosovës

thumb

Të hënën, më 21 nëntor 2016, ambasadori i Çekisë Ivo Šilhavý vizitoi shkollën fillore “Liria”, në Pogragjë të Gjilanit, e cila bashkëpunon në një projekt afatgjatë me shkollën fillore partnere “Chvaleticka”, nga Praga.… more ►

„Dita Çeke“ në KFOR

kfor_czech_day_1

Më 12 nëntor 2016, në bazën ushtarake të KFOR-it në “Kosova Film”, u mbajt “Dita Çeke”, me rasin e përvjetorit të themelimit të Çekosllovakisë. Ambasadori Ivo Šilhavý dhe komandanti i kontingjentit çek, majori Kamil… more ►

Ceremonia e vënies së kurorave tek varrezat e ushatarëve të LPB

thumb

Me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të ambasadave të Hungarisë dhe të Austrisë, në Prishtinë, përfaqësuesve të qeverisë së Kosovës si dhe të trupave të Austrisë dhe të Hungarisë - pjesëtarë të KFOR-it, tek varrezat ushtarake në Pejë, u përkujtuan… more ►

“Në Kosovë me dashuri”

thumb

Më 27 tetor 2016, në Ditën Kombëtare të Çekisë, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, u hap foto-ekspozita “Në Kosovë me dashuri”. Në këtë ngjarje morën pjesë ish-Presidentja Atifete Jahjaga, ish-Presidenti Fatmir Sejdiu, ministri i… more ►

Deputetët çek vizituan ushtarët çek në shtabin e KFOR-it

thumb

Më 21 tetor 2016, anëtarët e Dhomës së Deputetëve të Parlamentit të Republikës së Çekisë z. Adolf Beznoska, z. Milan Šarapatka dhe z. Václav Klučka të shoqëruar nga znj. Iva Masaříková, drejtoreshë në Departamentin e Marëdhënieve Ndërkombëtare u… more ►

Suksesi i artistes çeke në koncertin e Prishtinës

thumb

Më 29 shtator 2016, artistja e njohur çeke, oboistja Michaela Hrabánková, luajti në koncertin përkushtuar Shën Terezës, në kishën katolike “Shën Ndou" në Prishtinë. Koncerti ishte pika kulmore e edicionit të tetë të Festivalit Ndërkombëtar… more ►

Ambasadori çek nderoi ushtarët e rënë çek

thumb

Ambasadori çek, Ivo Šilhavý, dhe anëtarët e kontingjentit çek të KFOR-it nderuan ushtarët e rënë çek tek ish baza ushtarake e Çekisë në Shajkofc. more ►

17 vjetori i Policisë së Kosovës

kosovo_police_17th_anniversary_2

Më 6 shtator 2016 në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë, në Prishtinë, Policia e Kosovës zyrtarisht shënoi 17 vjetorin e themelimit. Në cermoni morën pjesë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Skënder… more ►

Deklaratë e MPJ për statusin e Jerusalemit dhe të Tel Avivit

thumb

Duke iu referuar disa raporteve të medieve për statusin e Jerusalemit dhe Tel Avivit, Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, informon si në vijim: more ►

Përkujtimi për Nice

thumb

Më 18 korrik 2016, në hotelin “Swiss Diamond” në Prishtinë, u mbajtë një koncert përkujtimi për viktimat e sulmit terrorist të 14 korrikut, në Nice. Ngjarja përkujtimore u inicua nga ministri i punëve të jashtme, Enver Hoxhaj.… more ►

“Dhuro një buzëqeshje të fëmiut”

thumb

Kontingjenti çek i KFOR-it, nën komandën e nën-kolonelit Martin Andrle, organizoi një grumbullim humanitar të quajtur “Dhuro një buzëqeshje të fëmiut” synuar mbështetjen e jetimëve, fëmijtë e familjeve me gjendje të vështirë… more ►

Një minutë heshtje për ushtarët e rënë çek

thumb

Më 30 qershor 2016, afër fshatit Shajkofc, u mbajtë një ceremoni përkujtimore për të nderuar kapterrin Luděk Severa dhe flamurtarin Vlastislav Hendrich – dy ushtarë çek që humbën jetën, më 2002, në aksidentin tragjik gjatë përmbushjes së… more ►

Grupi i Vishegradit 4x4 – ecje viruale përmes “Prague Panoramic”

thumb

Më 9 qershor 2009, për të kompletuar kryesimin çek të Grupit të Vishegradit, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, u mbajt një natë prezantuese e quajtur “Visegrad Group 4x4” me nëntitull “shijimi i katër shijeve”. more ►

EULEX – i për privatizimin me „Jurisprudence Digest“

thumb

Më 31 maj 2016, brenda kornizës së projektit të Misionit të EULEX-it anëtarët e panelit të apelit të Dhomës Speciale të Gjykatës Supreme për Agjencinë e Privatizimit, të udhëhequr nga gjyqtari çek Onrej Pridal, botoi publikimin… more ►

Memorandum Mirëkuptimi në mes të akademive diplomatike të Çekisë dhe të Kosovës

thumb

Më 30 maj 2016, u ratifikua Memoradumi i Mirëkuptimit në mes të Akademisë Diplomatike të Çekisë dhe të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës. Në emër të Akademisë Diplomatike të Çekisë Memorandumin e nënshkroi ambasadori Ivo Šilhavy, ndërsa… more ►

Instituti i Filmit- Akademia e Filmit Ohër/ Ftesë për konkurim për bursë

Shkup, Maqedoni – Instituti i Filmit – Akademia e Filmit në Ohër është e lumtur të deklarojë se jep 30 bursa për programet master për departamentet: skenar, prodhim kreativ, regji, kinematografi dhe post production: fotografi dhe zë.… more ►

Marrëveshja me BE-në përmirëson mjedisin e biznesit

thumb

Konferenca e quajtur “Konferenca e Nivelit të Lart për Marrëveshjen BE-Kosova për Stabilizim dhe Associon”, u mbajt më 17 maj 2016, në Prishtinë. Seminari, kryesisht u përqëndrua në përfitimet dhe mundësitë e Marrëveshjes për… more ►

I bashkon Agjenda e BE-së

thumb

Më 16 maj 2016, në Prishtinë u mbajt një mëngjes pune i anëtarëve të Parlamentit Europian, përkatësisht “anëtarëve të Komitetit Parlamentar për Asocim dhe Stabilizim BE - Kosovë”, me udhëheqësit e misioneve diplomatike të vendeve të… more ►

Dita e Europës- “Kohërat po ndryshojnë”

thumb

Foto-ekspozita e Oldřich Škácha, e titulluar “Kohërat po ndryshojnë”, më 9 maj 2016 , u hap në mënyrë ceremoniale në Qendrën Informative dhe Kulturore të BE-së në Prishtinë, si pjesë e kremtimit të Ditës së Europës. Ekspozita u… more ►

Federica Mogherini festoi me kosovarët

thumb

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini vizitoi Kosovën, më 5 maj 2016, me qëllim të festimit të përbashkët me qytetarët e Kosovës publikimin e propozimit të Komisionit Europian për… more ►

Presidenti Thaçi prezantoi përparësitë e tij para udhëheqësve të misioneve të vendeve të BE-së

thumb

Më 4 maj 2016, Presidenti Hashim Thaçi ftoi, në zyrën e tij, udhëheqësit e misioneve diplomatike të vendeve të BE-së në Prishtinë, për t’i informuar ata për përparësitë e tij politike. Presidenti Thaçi prezantoi pesë fusha, në të cilat ai… more ►

Admirali Ferguson III vërteton bashkëpunimin

thumb

Më 27 prill 2016, admirali Mark E. Ferguson III, komandant i Komandës së Forcës së Përbashkët në Napoli, në kampin e KFOR-it “Kosova Film” në Prishtinë, u takua me udhëheqësit e misioneve të vendeve kontribut-dhënëse me trupa. more ►

Pashkët e hebrenjëve në Kosovë 2016

thumb

Më 22 prill 2016, Shoqata Bet Israel Kosova organizoi një darkë festive për natën e parë të Pashkëve, të quajtur “Seder”. Në praninë e anëtarëve të bashkësisë hebraike në Kosovë, miqtë e Shoqatës Bet Israel, përfaqësuesit e korit… more ►

Shkolla Fillore “Chvaletická” nënshkroi Memorandum Bashkëpunimi në Kosovë

thumb

Më 18 prill 2016, drejtori i Shkollës Fillore “Chvaletická” nga Praga 9, Josef Knepr, në Pogragjë nënshkroi një Memorandum të Ndërsjellë Bashkëpunimi me drejtorin e Shkollës Fillore “Liria” (Pogragjë, Gjilan), Hajrush… more ►

Hashim Thaçi – Presidenti i ri i Kosovës

thumb

Më 7 prill 2016, në Kuvendin e Kosovës Hashim Thaçi bëri betimin për President, derisa të nesërmen nga Presidentja në shkuarje, Atifete Jahjaga, mori Kushtetutën dhe Detyrat e Presidentit. Dorëzim-pranimi ceremonial u bë në sheshin… more ►

Filmi “Shpikje për shkatrrim” në “Java e Frankofonisë”

thumb

Më 23 mars 2016, në Qendrën Kulturore Frenge në Prishtinë, në kuadër të “Java Frankofone” në Kosovë u prezantua filmi aventuristik çekosllovak “Shpikje për shkatrrim” i regjisorit Karel Zeman. Ky film i famshëm, më 1958,… more ►

Filloi Java e Frankofonisë

thumb

Më 21 mars 2016, Orkestra Kamertale e Filharmonisë së Kosovës shfaqi një koncert me rastin e hapjes ceremoniale “Java e Frankofonisë në Kosovë”. Kompozimet e Nik Bohnenberger, Claude Debussy, Alexander Müllenbach dhe Camille… more ►

LTM Princi i Wales-it në Prizren

thumb

Më 19 mars 2016, Lartësia e Tij Mbretërore Princi i Wales-it, në fund të udhëtimit të tij në Ballkanin Perëndimor, së bashku me Lartësinë e Sajë Mbretërore Dukeshën e Cornwall-it, vizitoi Kroacinë, Serbinë, Malin e Zi dhe Kosovën, gjatë së cilit… more ►

BE-ja i shprehë mirënjohje zonjës Presidente Jahjaga

thumb

Më 16 mars 2016, udhëheqësi i Zyrës së BE-së në Kosovë, përkatësisht Përfaqësuesi Special i BE-së, Samuel Žbogar, dhe udhëheqësit e misioneve të BE-së në Kosovë ishin nikoqirë në një drekë lamtumirëse për Presidenten e Kosovës në largim, Atifete… more ►

Udhëheqësit e PDK-së takuan udhëheqësit e misioneve të vendeve të BE-së

thumb

Më 11 mars 2016, në Prishtinë, udhëheqësit e PDK-së informuan udhëheqësit e misioneve të vendeve të BE-së për përparësit e PDK-së në periudhën e ardhshme. more ►

Kryetari Hoxhaj çmon kryesimin çek të Grupit të Vishegradit

thumb

Më 7 mars 2016 ambasadori i Çekisë në Kosovë, Ivo Šilhavý, u takua me kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj. Në këtë takim miqësor u biseduan, në veçanti, veprimtaritë e Ambasadës së Çekisë në Prishtinë… more ►

Muzika çeke në Prishtinë

thumb

Më 29 shkurt 2016, Orkestra Simfonike e Filharmonisë së Kosovoës, në sallën e mbushur plot në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, mbajti një koncert të drejtuar nga dirigjentja e njohur frenge Nathalie Marin. Shfaqja e kompozimeve të Hector Berlioz,… more ►

Informimi i rregullt i ambasadorëve nga Komandanti i KFOR-it

thumb

Më 18 shkurt 2016, komandanti i KFOR-it, gjeneral major Luigi Guglielmo Miglietta, ftoi udhëheqësit e misioneve të vendeve kontribuese me trupa në KFOR, e të akredituar në Kosovë, për informim të rregullt në kampin e KFOR-it, “Kosova… more ►

Deklarata e Pragës (qëndrim i përbashkët për 25 vjetorin e V4-shit)

thumb

Samiti i jashtëzkonshëm i kryeministrave të vendeve të Grupit të Vishegradit, mbajtur në Pragë më 15 shkurt 2016. more ►

Emisari i veçantë Füle vizitoi Kosovën

thumb

Emisari i veçantë për OSBE-në dhe Ballkanin Perëndimor, Štefan Füle, prej 7 deri më 9 shkurt 2016 vizitoi Kosovën. Ai, në Prishtinë, u takua me disa zyrtarë shtetërorë si dhe me përfaqësues të shoqërisë civile e të sektorit të biznesit. Takimet… more ►

Generali Breedlove i SACEUR-it pranon bashkëpunimin

thumb

Më 4 shkurt 2016, në fund të ditës së dytë të vizitës punuese në shtabin e NATO-s në Prishtinë komandanti i Aleancës Supreme për Europë, gjenerali Philip M. Breedlove, u takua me udhëheqësit e misioneve të vendeve kontribut-dhënëse me trupa në… more ►

Konferenca në Prishtinë “Germia Hill 2016”

thumb

Më 2 dhe 3 shkurt 2016, në hotelin “Swiss Diamond” në Prishtinë, u mbajtë konferenca “Gërmia Hill”. Kjo konferencë ndërkombëtare ishte organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, në bashkëpunim… more ►

Përkujtimi i Ditës së Holokaustit në Kosovë

thumb

Më 27 janar 2016, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, Bashkësia Hebraike Bet Izrael organizoi një ceremoni përkujtimore, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë. more ►

Shkolla Verore Europiane (ESS), Pragë 16 -26 korrik 2016

thumb

“Europa në Lëvizje” Shkolla Verore Evropiane, në Pragë, është një program intensiv mësimi 10 ditor i përqëndruar në integrimin evropian. Ky program organizohet nga një institucion udhëheqës i debatit të thellë -Institutit për… more ►

Presidentja Jahjaga përkujtoi ish-Presidentin Rugova

thumb

Më 21 janar 2016, në Teatrin Kombëtar të Kosovës, Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, organizoi një akademi përkujtimi në përvjetorin e dhjetë të vdekjes së ish-Presidentit Rugova. Zonja Kryetare, Atifete Jahjaga, duke… more ►

U zbulua memoriali i ushtarëve sllovak në Prishtinë

thumb

Një memorial për ushtarët sllovak, të cilët vdiqën në një aksident ajror, gjatë fluturimit të tyre pas përfundimit të misionit të tyre në Kosovë, u zbulua në Prishtinë nga Zëvendëskryeministri dhe ministri i punëve të jashtme dhe të çështjeve… more ►

Liturgjia e Vitit të Ri e Kishës Ortodokse Serbe në Prizen

thumb

Më 14 janar 2016 peshkopi Teodosie shërbeu liturgjinë e Vitit të Ri të Kishës Ortodokse Serbe në katedralen e dioqezës “Shën Gjergji”, në Prizren. Po ashtu, në liturgji mori pjesë edhe kleriku i lartë i Manastirit të Deçanit, Ati… more ►

Doracaku i Protokolit Diplomatik I – Privilegjet dhe imunitetet

thumb

Zëvendësministrja e Zyrës së Administratës së Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, Ivana Červenková, më 17 dhjetor 2015 në Pallatin Çernin përfaqësuesve të jashtëm të misioneve të akredituara diplomatike u prezantoi Doracakun… more ►

Ekspertit çek në KFOR iu nda çmimi Medalja e Argjend e MPJ

thumb

Më 8 janar 2016, ambasadori i Republikës së Çekisë z. Ivo Šilhavý i dha çmimin Medalja e Argjend e Jan Masaryk z. Lukáš Pimper për përkrahjen e tij personale aktive dhe bashkëpunimin e çmueshëm në kryerjen e detyrave të përbashkëta në Kosovë. more ►

Nga Prishtina me dashuri

thumb

Më 16 dhjetor 2015, një stiliste udhëheqëse e modës, Blerina Kllokoqi Rugova, prezantoi në Prishtinë një shfaqje të modës të titulluar “Nga Prishtina me dashuri”. more ►

Kryeministri Mustafa – Diskriminimi i BE-së për visa

thumb

Më 9 dhjetor 2015, nën udhëheqjen e përfaqësuesit special të BE-së, Samuel Žbogar, u mbajt një takim i jashtëzakonshëm i udhëheqësve të misioneve diplomatike të vendeve të BE-së. Në këtë takim mysafirë kryesor ishin kryeministri, Isa Mustafa,… more ►

John Kerry në Kosovë

thumb

Më 2 dhjetor 2015 sekretari i shtetit i SHBA-ve, John Kerry, pati një vizitë të shkurtër në Kosovë. Në aeroportin “Adem Jashari” ai u takua me kryeministrin, Isa Mustafa, zëvendëskryeministrin dhe ministër i punëve të jashtme, Hashim… more ►

Ne dënojmë sulmin brutal terrorist në Paris

thumb

Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë dënon sulmin brutal terrorist ndaj civilëve, që ngjau në mbrëmjen e 13 Nëntorit në disa vende publike në Paris. Ne mbështesin plotësisht qeverinë e Francës dhe masat e ndërmarra për të… more ►

Grupi i Vishegradit – u bë realitet Fondi i Ballkanit Perëndimor

thumb

Më 12 dhe 13 nëntor 2015, në Pragë, u mbajt Konferenca Tradicionale e Grupit të Vishegradit dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në fund të Konferencës, nga të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, u nënshkrua marrëveshja e themelimit të Fondit… more ►

Grupi i Vishegradit - ndihmë në rrugën drejt BE-së

thumb

Më 11 nëntor 2015 gazeta ditore "Kosova Sot" publikoi artikullin e përbashkët të ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit për Ballkanin Perndimor dhe zgjërimin e BE-së. more ►

Zëvendës-Presidentja e PE Lunacek në drekë me udhëheqësit e misioneve të BE-së

ep_vice_president_lunacek_at_lunch_with_1

Më 9 nëntor 2015, zëvendës-presidentja e Parlamentit Evropian, që po zëvendëson Presidentin për Balkanin Perëndimor, Ulrike Lunacek, nga Grupi i të Gjelbërve/ Aleanca e Lirë Evropiane pranoi ftesën për drekë pune me udhëheqësit e misioneve të… more ►

Ditë se jo mahi... Kryesimi çek i Grupit të Vishegradit

just_a_perfect_day_reception_2

Të martën, më 27 tetor 2015, Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë, organizoi në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës në Prishtinë, në të njejtën kohë hapjen ceremoniale të foto-ekspozitës “Ditë se jo mahi...” përkushtuar ardhjes… more ►

Komandanti i KFOR-it lavdëroi ekspertët ushtarak dhe ata civil çek

thumb

Më 23 tetor 2015, ambasadori Ivo Šilhavý u takua në një drekë, jo formale, me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Guglielmo Luigi Miglietta dhe zëvendës këshilltarin politik çek, z. Lukáš Pimper. more ►

Ndihma zhvillimore çeke përmirëson gjendjen e përgjithshme të bashkësisë së të verbërve të Kosovës

thumb

Më 28 shtator 2015, drejtori ekzekutiv i qendrës burimore “Xheladin Deda” në Pejë, z. Xhavit Kastrati, u intervistua nga TV Dukagjini për projektet zhvillimore të cilat i ka realizuar kjo Qendër, kryesisht fal ndihmës çeke për… more ►

Bashkëpunimi në mes të shkollave

thumb

Më 8 tetor 2015, ambasadori i Republikës së Çekisë në Kosovë, Ivo Šilhavý vizitoi drejtorin e shkollës fillore “Liria”, në fashatin Pogragjë të Gjilanit, Hajrush Limonin. Qëllimi i kësaj vizite ishte arritja e marrëveshjes për planin… more ►

“Salloni Vjeshtor” i Gjilanit– edicioni i 11-të i ekspozitës ndërkombëtare

thumb

Sivjet, prej 1 deri më 16 tetor në Gjilan, u mbajtë edicioni i 11-të i ekspozitës ndërkombëtare të arteve pamore “Salloni Vjeshtor”. more ►

Mirënjohja e Nderit të Arteve të Bukura të ekspozitës “Lidice 2015”, sërish, shkon në shkollën “Liria”

thumb

Më 30 shtator 2015, ambasadori i Republikës së Çekisë në Kosovë z. Ivo Šilhavý pas një viti sërish vizitoi shkollën fillore “Liria”, në fshatin Pogragjë të Gjilanit, për t’i dorëzuar nxënësit Sevdail Mustafa Mirënjohjen e… more ►

Rosh Hashanah në Kosovë

thumb

Më 14 shtator 2015 Associacioni Bet Israel Kosova organizoi një darkë festive tradicionale me rastin e Vitit të Ri Hebraik, të quajtur Rosh Hashanah. Në praninë e anëtarëve të bashkësisë hebraike në Kosovë, miqëve të Asociacionit Bet Israel… more ►

POROSITË KRYESORE TË V4-shit NGA SAMITI I JASHTËZAKONSHËM PËR MIGRIMIN

thumb

Qëllimi kryesor i Samitit të kryeministrave të V4 ishte i dyfisht: Së pari, për të deklaruar se vendet e V4 luajnë rol aktiv në zgjidhjet e BE-së në sfidat e migrimit dhe se ata janë të gatshëm të ngristin angazhimet e tyre kur kjo të nevojitet,… more ►

Ceremonia e ndërrimit të komandës së KFOR-it

thumb

Më 7 gusht 2015, së shtabin e KFOR-it, u bë ndërrimi i komandës së KFOR-it nga gjenerali në shkuarje, Francesco Figliuolo, tek komandati i i ri, gjenerali Guglielmo Luigi Miglietta. more ►

Prishtina në shenjë të muzikës dhe të rinjëve

thumb

Më 19 korrik 2015, në Prishtinë, filloi festivali i përvjetshëm veror i muzikës – Akademia Everopiane Verore e Muzikës – për studentët nga e tërë Evropa. Për dhjetë ditë Prishtina ndriçoi nga një varg i ngjarjeve muzikore ku morën… more ►

Akamdemia Evropiane Verore e Muzikës ka filluar!

thumb

Më 19 korrik 2015 në Kosovë ka filluar, në mënyrë ceremoniale, edicioni i katërt i Akademisë Evropiane Verore të Muzikës (ESMA). Në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë në Prishtinë udhëheqësi i Ambasadës së Luksemburgut, Pierre Weber, hapi… more ►

Bursa universitare për studime në Republikën e Çekisë

scholarship

Qeveria e Republikës së Çekisë, për çdo vit, për studentët nga Kosova mundëson konkurimin për bursë universitare. Dita e fundit për konkurim është më 30 shtator 2015. more ►

Alpinistët e Kosovës përkujtuan dy turistët e vrarë nga Çekia

thumb

Më 5 korrik 2015 flamuri çek u ngrit në Jezerc, pika më e lartë e Alpeve shqiptare (2 694 m), për të përkujtuar dy turistët e vrarë çek në Prekal, afër qytetit të Shkodrës në Shqipëri. more ►

„1984“ – Foto-ekspozitë, e Petr Šálek, sipas temës Orwell-iane

thumb

Më 9 qershor 2015, në Bibliotekën Kombëtare, në Prishtinë, u hap foto – ekspozita “1984” nga autori çek Petr Šálek. Ambasadori çek, Ivo Šilhavý mirëpriti autorin Petr Šálek dhe mysafirët duke ua prezantuar atyre idenë e… more ►

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petr Drulak, vizitoi Kosovës

thumb

Më 3 dhe 4 qershor 2015 zëvendësministri i Punëve të Jashtme Prof. Petr Drulak vizitoi Kosovën. Gjatë vizitës zëvendësministri Drulak takoi përfaqësuesit e Kosovës dhe udhëheqësit e misioneve ndërkombëtare në vend. more ►

Përkujtimi për ushtarin e rënë sllovak

thumb

Më 15 maj 2015, në fshatin Sekiraçë të Podujevës u përkujtua rreshteri Miroslav Hajdúch, ushtar i Armatës së Republikës së Sllovakisë, i cili vdiq tragjikisht në një aksident gjatë shërbimit të tij afër kufirit Kosovë-Serbi. more ►

Urime, zonja Presidente!

thumb

Më 20 prill 2015 ambasadori i Çekisë, z. Ivo Šilhavý, dhe zëvendësshefja e Misionit znj. Jana Kálmán, me kërkesën e tyre, u pritën nga zonja Presidente Atifete Jahjaga për ta uruar me rastin e përvjetorit të sajë të lindjes. more ►

Komandanti i KFOR-it priti ambasadorin çek

thumb

Më 17 prill 2015 komandanti i KFOR-it gjenerali Francesco Paolo Figliuolo organizoi një darkë për nderë të ambasadorit çek në Kosovë z. Ivo Šilhavý. more ►

Pashkët e hebrenjëve në Kosovë

thumb

Më 4 prill 2015 Asociacioni Bet Israel Kosova mbajti një darkë festive për natën e parë të pashkëve të hebrenjëve, të quajtur seder. Në praninë e anëtarëve të bashkësisë hebarike në Kosovë, miqëve të Asociacionit Bet Israel, përfaqësuesve të… more ►

Federica Mogherini në Prishtinë: Kosova është energji dhe ardhmëri

thumb

Më 26 mars 2015, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Nënkryetare e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, vizitoi Prishtinë, për herë të parë që nga marrja e detyrës. Mogherini gjatë takimeve të sajë me… more ►

Zonja presidente Jahjaga në takimin vjetor me Korin Diplomatik

thumb

Më 12 mars 2015, zonja presidente Atifete Jahjaga ftoi në takimin vjetorë, anëtarët e Korit Diplomatik në Prishtinë. Po ashtu, në mesin e mysafirëve ishte edhe ambasadori i SHBA-ve në Beograd, Michael D. Kirby, ndërsa në emër të qeverisë së… more ►

#InstaKosova – rrugë e re e diplomacisë

thumb

Më 16 shkurt 2015 u bë hapja e ekspozitës së fotografive dhe të librit #InstaKosova, si pjesë e kremtimit të pavarësisë së Kosovës. Kjo ekspozitë e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës u mbajt në Sheshin… more ►

Në Kosovë përkujtohet Dita ndërkombëtare e Holocaust-it

thumb

Më 27 janar 2015 u mbajt ceremonia përkujtimore me rastin e Ditës ndërkombëtare të Holocaust-it. Kjo ngjarje u organizua nga Bashkësia Hebraike Bet Israel dhe u mbajt në Teatrin Kombëtar, në Prishtinë. more ►

Koncert për fillimin e kryesimit të BE-së nga Letonia

thumb

Kryesimi i Këshillit të Evropës nga Letonia, në Kosovë, u nis më 22 janar 2015 me koncert ceremonial në Katedralen e të bekuarës Nënë Tereza në Prishtinë. more ►

Përkujtimi për ushtarët e vdekur sllovak

thumb

Më 19 janar 2015, në bazën e KFOR-it, u mbajt një ceremoni përkujtimi për të respektuar/përkujtuar 42 ushtarët sllovak të cilët vdiqën para nëntë vjetësh në aeroplanin e rrëzuar duke u kthyer nga misioni i KFOR-it. more ►

Ekspertët çek në misionin e KFOR-it

thumb

Më 16 janar 2015 ambasadori çek z. Ivo Šilhavý, priti në drekë festive të organizuar me rastin e përfundimit të misionit, në Kosovë, të ekspertit çek Jan Becka. more ►

Kryeministri Mustafa në drekë me udhëheqësit e misioneve të vendeve të BE-së

thumb

Kryeministri i Kosovës Isa Musatafa pranoi ftesën e udhëheqësve të misioneve të vendeve të BE-së për drekë pune, më 14 janar 2015. more ►

Përkujtuesit e Futbollit

thumb

Nisma “Përkujtuesit e Futbollit” sjell një ambrellë përkujtimore të lojës së futbollit nëpër botë duke përkujtuar Armëpushimin e Krishtlindjes të para 100 viteve. more ►

Drekë jo formale me përfaqësuesit e vendeve V4 dhe Austrisë

thumb

Zonja kryetare e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga pranoi ftesën e udhëheqësit të Zyrës Ndërlidhëse të Sllovakisë, në Prishtinë, për një drekë jo formale me përfaqësuesit e vendeve V4 dhe Austrisë. more ►

Kremtimi i gjashtëvjetorit të FSK-së

ksf_parade_c_jana_kalman_1

Më 26 nëntor 2014 u kremtua gjashtë vjetori i themelimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). more ►

Ekspozita ndërkombëtare e arteve të bukura për fëmijë Lidice 2014 – ceremonia e dekorimit

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë z. Ivo Šilhavý, më 20 nëntor 2014, i dorëzoi Mirënjohjen përkujtimore të nderit nxënësit të shkollës fillore nga Pogragja e Gjilanit Lirim Rexhepi. Puna artistike e Lirim Rexhepit ishte vlerësuar si… more ►

Pritje për Ditën kombëtare të Çekisë

thumb

Ambasada e Republikës së Çekisë, në Prishtinë, organizoi më 28 tetor 2014 pritje për Ditën kombëtare të Çekisë duke shënuar edhe 25 vjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë në kohën e ish Çekosllovakisë more ►

European Union Kosovo

Deklaratë e Shefes së Zyres së BE-së/Përfaqësueses së Posaçme të BE-së në Kosovë, Shefave të Misioneve të BE-së, Ambasadorëve të Mbretërisë së Bashkuar, Zvicrrës dhe Norvegjisë, Shefit të EULEX-it, Koordinatorit për Zhvillim të KB-ve more ►