عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování vozidlem do Maroka

(Archivní článek, platnost skončena 31.01.2015.)

Upozornění pro turisty při cestě autem/motocyklem do Maroka

Velvyslanectví ČR v Rabatu si dovoluje upozornit české turisty cestující samostatně autem/motocyklem do Maroka na přísné podmínky marocké celní správy upravující krátkodobý bezcelní vstup osobních vozidel do země.

Před příjezdem do Maroka je nutné vyplnit online (na webových stránkách marockého celního úřadu – www.douane.gov.ma) formulář pro dočasné bezcelní povolení dovozu Vašeho vozidla (Déclaration de l'admission temporaire – D16 Ter) a odevzdat ho ve třech výtiskách celním úředníkům při vstupu do země. Současně řidič přikládá řidičský průkaz a platné doklady k vozidlu, tj. technický průkaz a doklad o zaplacení povinného ručení (tzv. zelenou kartu) pokrývající území Maroka. V případě použití vozidla, jehož nejste vlastníkem, je nutné předložit úředně ověřené potvrzení o zapůjčení vozidla či smlouvu o půjčce vozidla.

Celní správa zaregistruje vozidlo ke jménu řidiče a následně mu vydá povolení k dočasnému užívání osobního vozidla na marockém území na nezbytně dlouhou dobu.

Řidič, k němuž je auto/motocykl registrován, je povinen při svém odjezdu z Maroka vycestovat i se zaregistrovaným vozidlem. Důrazně upozorňujeme české turisty, že v případě nesplnění této podmínky celní správa neumožní řidiči z Maroka vycestovat a uloží mu povinnost doplatit clo za dovoz vozidla, které se pohybuje v řádech tisíců EUR.

Více informací k této tématice naleznete na webových stránkách marocké celní správy v sekci Particuliers – Etrangers en visite au Maroc – A votre arrivée au Maroc – Importation de vehicule.