عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace cestovních doporučení v době přetrvávající epidemie koronaviru (Maroko)

Níže uvedené informace týkající se podmínek vstupu a pobytu na území Marockého království slouží pro základní orientační přehled a nejsou vyčerpávající ani právně závazné. Pro právně závazné informace je nutné konzultovat situaci přímo s příslušnými úřady nebo dopravci. Při pobytu v Marockém království doporučujeme respektovat pokyny místních autorit. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad Marockého království v Praze.

1. Vycestování z České republiky

Informace k dispozici na stránkách MZV, MV a Úřadu vlády ČR

 

2. Vstup na území Marockého království

Nouzový stav v Marockém království je prodloužen do 10.08.2020.

Od 15.07.2020 je následujícím skupinám osob povolen vstup na území:

  • Maročané a jejich rodinní příslušníci (manželka, manžel, děti),
  • cizinci, kteří jsou držitelé pobytového titulu v Maroku, a jejich rodinní příslušníci (manželka, manžel, děti).

Turistům zatím vstup do Maroka není umožněn.

Dovolujeme si upozornit, že kompetentním orgánem, který je oprávněný sdělovat informace k podmínkám vstupu na území Marockého království, jsou pouze marocké úřady. V případě cest rodinných příslušníků doporučujeme ověřit si u Marocké ambasády v Praze, zda je aktuálně možné na území přicestovat (jsou známy případy, kdy rodinným příslušníkům nebylo povoleno nastoupit do letadla, přestože vztah k marockému občanu jednoznačně prokázali).

Přeprava na území Marockého království je realizována speciálními lety, které provozují dopravci Royal Air Maroc a Air Arabia.

Námořní spojení bude realizováno mezi Marockým královstvím a francouzským přístavem Sète a italským přístavem Janov (do této speciální operace nejsou zahrnuty španělské přístavy). Společnosti, které budou toto spojení provozovat, zatím nebyly zveřejněny.

Pozemní hranice zůstávají uzavřeny.

Před vstupem na území je nutné předložit negativní PCR test a serologický test (ne starší než 48 hod.). Po příletu podstoupí cestující měření teploty a lékařské vyšetření. Osoby, které budou vykazovat symptomy nemoci COVID-19, budou umístěny do určeného zařízení po dobu 7 dnů. Ostatní cestující musí podepsat čestné prohlášení o domácí karanténě po dobu 7 dnů, po které absolvují další test. Informace týkající se lékařského vyšetření nejsou definitivní a mohou být v příštích dnech upřesněny.

 

3. Doprava (z pohledu dopravy do ČR)

Nouzový stav v Marockém království je prodloužen do 10.08.2020.

Od 15.7.2020 je možné opustit území Marockého království speciálními lety, které provozují dopravci Royal Air Maroc a Air Arabia.

Námořní spojení bude realizováno mezi Marockým královstvím a francouzským přístavem Sète a italským přístavem Janov (do této speciální operace nejsou zahrnuty španělské přístavy). Společnosti, které budou toto spojení provozovat, zatím nebyly zveřejněny.

Pozemní hranice zůstávají uzavřeny.

Z Marockého království mohou vycestovat tyto skupiny obyvatel:

  • cizinci, kteří se nachází v Maroku a nemají v Maroku pobytový titul (turisté),
  • Maročané, kteří jsou držitelé pobytového titulu jiného státu,
  • Maročané, kteří jsou zároveň držitelé cestovního dokladu jiného státu.

 

4. Opatření platná v Marockém království

Doporučujeme vždy respektovat aktuální pokyny místních autorit.

Nošení roušek je povinné.

Státní, bankovní apod. správa funguje v omezené míře, zejména v elektronické formě. Bankomaty jsou funkční. Do bank, obchodů apod. se vpouští omezený počet klientů. V omezené míře byla obnovena letecká  vnitrostátní doprava (Royal Air MarocAir Arabia). Železniční a autobusová síť národního dopravce (ONCF a Supratours) je k dispozici na jeho webových stránkách. Další možný autobusový dopravce je například společnost CTM.

Maroko bylo rozděleno do dvou zón. Vláda si v závislosti na dalším vývoji epidemiologické situace vymínila právo přesunu mezi zónami a to jednou za týden. 

Zelená zóna (č. 1):

provincie/prefektura: Oriental,  Beni-Mellal – Khenifra,  Draa – Tafilalet,  Souss – Massa,  Guelmin-Oude Noun,  Laayoune-Sakia El hamra,  Dakhla – Oued Eddahab,  Mdiq – Fnideq,  Fahs-Anjra,  Al Hoceima,  Chefchaouen,  Ouazzane,   Ifrane,  Moulay Yaacoub,  Sefrou,  Boulemane,  Taounate,  Taza,  Khemisset,  Sidi Kacem,  Sidi Slimane,   Sidi Bennour,  Chichaoua,  Al Haouz,  Kelaat Es-Sraghna,  Essaouira,  Rhamna,  Safi,  Youssoufia,  El Hajeb,  Rabat,  Salé,  Skhirat-Témara,   Mohammedia,  El Jadida,  Nouaceur,  Mediouna,  Benslimane

V rámci jednotlivých guvernorátů je možný volný pohyb i bez speciálního povolení. Při případné kontrole je nutné se prokázat osobním průkazem. Provoz prostředků hromadné dopravy byl navýšen na maximálně 50% výkonu jednotlivých linek.

Červená zóna (č. 2):

provincie/prefektura: Tanger-Assilah,  Larache,  Kenitra,
města: Casablanca,´Tanger,  Tétouan, Fés, Meknés, Berrechid, Settat, Marrakech

Pohyb je omezený, pro cestování je nutné mít písemné povolení, které udělují místní autority.

 

5. Odkazy na místní instituce:

Vláda
Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo vnitra
Celní správa a správa nepřímých daní