عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace cestovních doporučení v době přetrvávající epidemie koronaviru (Maroko)

S účinností od 9. 11. 2020 MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest a cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci ve světě, z důvodů výrazných komplikací v dopravě a rozsáhlých restriktivních opatření zaváděných jednotlivými státy pro vstup na svá území. Před případnou cestou MZV ČR doporučuje uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19.

Níže uvedené informace týkající se podmínek vstupu a pobytu na území Marockého království slouží pro základní orientaci a nejsou vyčerpávající ani právně závazné. Pro právně závazné informace je nutné konzultovat situaci přímo s příslušnými úřady nebo dopravci. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný také zastupitelský úřad Marockého království v Praze. Při pobytu v Marockém království doporučujeme vždy respektovat pokyny místních autorit.

Před plánovanou cestou je možné se registrovat do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).

1. Vycestování z České republiky

Informace jsou k dispozici na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva vnitra ČR a Úřadu vlády ČR.

 

2. Vstup na území Marockého království

Nouzový stav v Marockém království je prodloužen do 10.02.2021.

Vstup na území království je povolen následujícím skupinám osob:

  • maročtí občané a jejich rodinní příslušníci (manželé, děti),
  • cizinci, kteří jsou držitelé marockého pobytového titulu, a jejich rodinní příslušníci (manželé, děti),
  • cizinci, kteří nemají vízovou povinnost a kteří předloží oficiální pozvání marocké organizace nebo potvrzenou (zaplacenou) rezervaci hotelu.

Podmínkou vstupu do Maroka je předložení negativního PCR testu, který není starší než 72 hod. od momentu odběru vzorku. Při příletu je třeba předložit zdravotní formulář (Fiche sanitaire).

Doporučujeme ověřit si, zda Vaše cestovní pojištění pokrývá i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19. Některé pojišťovny uplatňují výluku v případě událostí spojených s COVID-19 v zemích, které jsou podle semaforu Ministerstva zahraničních věcí ČR označeny červeně nebo jsou barevně neoznačené.

Letecké spojení s Marockým královstvím je zabezpečeno speciálními lety (například Royal Air Maroc, Air Arabia, Air France, Ryanair). Poměrně často dochází ke změnám v leteckém řádu nebo rušení či přesouvání letů.

Námořní spojení je realizováno společností GNV (Sète-Tanger-Sète, Gênes-Tanger-Gênes a Sète-Nador-Sète) nebo Baleària (Tanger-Med-Algeciras).

Pozemní marocké hranice zůstávají uzavřeny.

 

3. Doprava (z pohledu dopravy do ČR)

Nouzový stav v Marockém království je prodloužen do 10.02.2021.

Letecké spojení s Marockým královstvím je zabezpečeno speciálními lety (například Royal Air Maroc, Air Arabia, Air France, Ryanair). Poměrně často dochází ke změnám v leteckém řádu nebo rušení či přesouvání letů.
Letecké společnosti většinou vyžadují při odletu z Maroka předložení negativního PCR testu.

Námořní spojení je realizováno společností GNV (Sète-Tanger-Sète, Gênes-Tanger-Gênes a Sète-Nador- Sète) nebo Baleària (Tanger-Med-Algeciras).

Pozemní marocké hranice zůstávají uzavřeny.

Aktuální podmínky vstupu do ČR jsou k dispozici na webu Ministerstva vnitra ČR.

 

4. Opatření platná v Marockém království

Doporučujeme vždy respektovat aktuální pokyny místních autorit.

Nošení roušek je povinné i venku nebo v automobilu.

Instituce fungují v omezené míře, ve zvýšení míře v elektronické formě. Do bank, obchodů apod. se vpouští omezený počet klientů. Částečně byla obnovena letecká vnitrostátní doprava (Royal Air MarocAir Arabia). Železniční a autobusová síť národního dopravce (ONCF a Supratours) je k dispozici na jeho webových stránkách. Další možný vnitrostátní autobusový dopravce je například společnost CTM.

V závislosti na vývoji epidemiologické situace může docházet k omezením volného pohybu v některých regionech nebo městech nebo k jejich uzavření. Pro cestování do uzavřených oblastí je nutné mít písemné povolení, jehož udělení je v kompetenci místních autorit.

Od 23.12.2020 jsou navíc v platnosti následující opatření:
- zákaz volného pohybu osob v nočních hodinách (21:00-06:00),
- zákaz oslav a shromažďování osob,
- uzavření restaurací, kaváren a obchodů ve 20:00.

 

5. Odkazy na místní instituce:

Vláda
Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo vnitra
Celní správa a správa nepřímých daní