عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace cestovních doporučení v době přetrvávající epidemie koronaviru (Maroko)

Níže uvedené informace týkající se podmínek vstupu a pobytu na území Marockého království slouží pro základní orientační přehled a nejsou vyčerpávající ani právně závazné. Pro právně závazné informace je nutné konzultovat situaci přímo s příslušnými úřady nebo dopravci. Při pobytu v Marockém království doporučujeme respektovat pokyny místních autorit. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad Marockého království v Praze.

1. Vycestování z České republiky

Informace k dispozici na stránkách MZV, MV a Úřadu vlády ČR

 

2. Vstup na území Marockého království

Nouzový stav v Marockém království je dosud prodloužen do 10. 11. 2020.

Vstup na území království je povolen následujícím skupinám osob:

  • Maročané a jejich rodinní příslušníci (manželé, děti),
  • cizinci, kteří jsou držitelé pobytového titulu v Maroku
  • cizinci, kteří nemají vízovou povinnost a kteří předloží oficiální pozvání marocké organizace nebo potvrzenou rezervaci hotelu 

Podmínkou vstupu do Maroka je předložení negativního PCR testu, který není starší než 72 hod. Nelze vyloučit, že letecká či námořní přepravní společnost bude trvat na předložení sérologického testu, proto doporučujeme si před odletem ověřit podmínky cesty také u letecké společnosti.

Dovolujeme si upozornit, že kompetentním orgánem, který je oprávněný sdělovat informace k podmínkám vstupu na území Marockého království, jsou pouze marocké úřady. V případě cest rodinných příslušníků doporučujeme ověřit si u Marocké ambasády v Praze, zda je aktuálně možné na území přicestovat (jsou známy případy, kdy rodinným příslušníkům nebylo povoleno nastoupit do letadla, přestože splňovali podmínky vstupu.)

Přeprava na území Marockého království je realizována speciálními lety, které provozují dopravci Royal Air Maroc, Air Arabia a Air France. Letecké společnosti však podmínky pro realizaci letů průběžně mění, je třeba jejich postup pečlivě sledovat.

Námořní spojení buje realizováno společností GNV (Sète-Tanger-Sète, Gênes-Tanger-Gênes a Sète-Nador- Sète) nebo Balearia (Tanger-Med-Algésiras).

Pozemní hranice zůstávají uzavřeny.

Před vstupem na území je nutné předložit negativní PCR test ne starší než 72 hod. Po příletu podstoupí cestující měření teploty. Osoby, které budou vykazovat symptomy nemoci COVID-19, mohou být umístěny do určeného zařízení do karantény. 

 

3. Doprava (z pohledu dopravy do ČR)

Nouzový stav v Marockém království je prodloužen do 10.11.2020.

Území Marockého království je možné opustit speciálními lety, které provozují dopravci Royal Air Maroc, Air Arabia a Air France.

Námořní spojení je realizováno společností GNV (Sète-Tanger-Sète, Gênes-Tanger-Gênes a Sète-Nador- Sète) nebo Balearia (Tanger-Med-Algésiras).

Pozemní hranice zůstávají uzavřeny.

Aktuální podmínky vstupu do ČR jsou k dispozici na webu Ministerstva vnitra ČR.

 

4. Opatření platná v Marockém království

Doporučujeme vždy respektovat aktuální pokyny místních autorit.

Nošení roušek je povinné.

Státní, bankovní apod. správa funguje v omezené míře, zejména v elektronické formě. Bankomaty jsou funkční. Do bank, obchodů apod. se vpouští omezený počet klientů. V omezené míře byla obnovena letecká  vnitrostátní doprava (Royal Air MarocAir Arabia). Železniční a autobusová síť národního dopravce (ONCF a Supratours) je k dispozici na jeho webových stránkách. Další možný autobusový dopravce je například společnost CTM.

Maroko bylo rozděleno do dvou zón, červené a zelené. Vláda si v závislosti na dalším vývoji epidemiologické situace vymínila právo přesunu mezi zónami a to jednou za týden. POZOR, změny mohou nastat velmi rychle, v průběhu několika hodin.

V rámci rychlých zásahů proti ohniskům nákazy dochází k velmi rychlému uzavření některých měst, resp. jejich čtvrtí v zájmu zabránění šíření viru (například části měst Casablanca, Fés, Marrakech, Kenitra), F. V takovém případě je mimořádně omezen /zpravidla na několik dnů/ pohyb veškerých osob. V uzavřených oblastech se silně omezuje prodejní doba, provoz kaváren, uzavírají se veřejné parky a sportoviště apod. Pro cestování do uzavřených oblastí je nutné mít písemné povolení, které udělují místní autority.

5. Odkazy na místní instituce:

Vláda
Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo vnitra
Celní správa a správa nepřímých daní