عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Maroka a návratu do ČR

Níže uvedené informace týkající se podmínek vstupu a pobytu na území Marockého království vycházejí z veřejně dostupných informací  a slouží pro základní orientaci a nejsou vyčerpávající ani právně závazné. Pro právně závazné informace je nutné konzultovat situaci přímo s příslušnými úřady nebo dopravci. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný také zastupitelský úřad Marockého království v Praze. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Při pobytu v Marockém království doporučujeme vždy respektovat pokyny místních autorit.
Před plánovanou cestou doporučujeme se registrovat do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).
 

Vstup na území Marockého království

Letecká doprava z/do Maroka byla obnovena od 07.02.2022. Trajektová doprava z/do Maroka byla obnovena od 17. 4. 2022.

Nouzový stav v Marockém království je prodloužen do 31.10.2022.

Hranice mezi Marokem a španělskými exklávami Ceuta a Melilla byly otevřeny 17.05.2022. 

Očkované osoby

Cestující do Maroka musí předložit národní potvrzení o očkování proti SARS-CoV-2. Maroko akceptuje očkování 3 dávkami vakcíny (tzv. booster), nebo očkování 2 dávkami, takové očkování má pro Maroko platnost pouze 4 měsíce od druhé dávky. Maroko akceptuje rovněž očkování jednodávkovou vakcínou Janssen - v tom případě postačí pouze 2 či 1 dávka (s platností na maximálně 4 měsíce) vakcíny.

Testované osoby

Osoby bez platného očkovacího certifikátu o očkování proti COVID19 musí při vstupu do Maroka předložit negativní PCR test ne starší než 72 hod. od momentu odběru vzorku před začátkem cesty.

Osoby s prodělaným Covidem

Marocké autority neuznávají žádná potvrzení o prodělaném onemocnění SARS-CoV-2.

Děti

Děti do 12 let nemusí být očkovány, ani se nemusí prokázat negativním PCR testem. Pro děti od 12 let platí stejné podmínky jako pro dospělé.

Příjezdový formulář

Před vstupem na území Maroka je nutné vyplnit registrační formulář (Fiche sanitaire)

Podmínky na místě

Od 21. 10. 2021 je pro přístup do všech uzavřených prostor, hotelů, obchodních center, kaváren, restaurací atd. vyžadováno potvrzení o vakcinaci proti COVID-19 (nejdříve 14 dnů po poslední dávce). Potvrzení o vakcinaci proti COVID-19 je rovněž vyžadováno pro cestování mezi marockými městy. V praxi se tyto opatření uplatňují jen velmi selektivně.

Od 10. 11. 2021 byl zrušen zákaz volného pohybu osob v nočních hodinách (23:00-05:00).

Doporučujeme vždy respektovat aktuální pokyny místních autorit.
Nošení roušek je povinné i venku nebo v automobilu.

Pokud cizinec v Maroku není držitelem pobytové  karty, je maximální doba pobytu 90 dní. V případě jejího překročení je potřeba se obrátit na policii příslušnou dle místa pobytu, která může za překročení lhůty vyměřit pokutu. 

Postup při nákaze COVID19

Po zjištění nákazy je nutné se důsledně izolovat od dalších lidí v ubytovacím zařízení, kde cestující pobývá.

Uvědomte o svém stavu ubytovací zařízení, kde pobýváte, a vždy respektujte pokyny marockých autorit.

Užitečné kontakty

Odkazy na místní instituce:

Vláda
Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo vnitra
Celní správa a správa nepřímých daní

Testovací místa v Maroku (PCR test)

PCR test

PCR test

Podrobné informace

Vnitrostátní letecká doprava je v provozu v omezené míře (Royal Air Maroc,  Air Arabia). Železniční a autobusová síť národního dopravce (ONCF a Supratours) je k dispozici na jeho webových stránkách. Další možný vnitrostátní autobusový dopravce je například společnost CTM. 

Podmínky návratu do ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky