عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace cestovních doporučení v době přetrvávající epidemie koronaviru (Maroko)

Níže uvedené informace týkající se podmínek vstupu a pobytu na území Marockého království vycházejí z veřejně dostupných informací  a slouží pro základní orientaci a nejsou vyčerpávající ani právně závazné. Pro právně závazné informace je nutné konzultovat situaci přímo s příslušnými úřady nebo dopravci. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný také zastupitelský úřad Marockého království v Praze. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Při pobytu v Marockém království doporučujeme vždy respektovat pokyny místních autorit.
Před plánovanou cestou je možné se registrovat do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).
 

1. Vstup na území Marockého království

Nouzový stav v Marockém království je prodloužen do 31.10.2021. Pozemní marocké hranice zůstávají uzavřeny.
Od 15.6.2021 jsou v provozu speciální mezinárodní lety. Podmínky vstupu do Maroka se liší v závislosti na tom, z jaké země cestující přijíždí (seznam zemí A, seznam zemí B).

Podmínky vstupu ze zemí na seznamu A (kam spadá ČR):
- Předložit negativní PCR test ne starší než 48 hod. od momentu odběru vzorku (nemusí ho předkládat děti mladší 11 let), nebo potvrzení o kompletním očkování (minimálně 2 týdny od druhé dávky).
- Před vstupem na území Maroka je nutné vyplnit registrační formulář (Fiche sanitaire).
Letecké společnosti mohou požadovat předložení PCR testu bez ohledu na provedené očkování či věk.

Podmínky vstupu ze zemí na seznamu B:
V současnosti je na seznamu B zařazeno přibližně 80 zemí, mj. také Francie, Portugalsko, Španělsko. Kompletní seznam je k dispozici na stránkách marockého Ministerstva zdravotnictví.

Podmínky pro očkované:  Předložit potvrzení o kompletním očkování  (minimálně 2 týdny od druhé dávky) a zároveň předložit negativní PCR test ne starší než 48 hod. od momentu odběru vzorku (nemusí ho předkládat děti mladší 11 let).

Podmínky pro neočkované nebo cestující s nekompletním očkováním (méně než 2 týdny od 2. dávky):
- Předložit negativní PCR test ne starší než 48 hod. od momentu odběru vzorku (nemusí ho předkládat děti mladší 11 let) a zároveň strávit na vlastní náklady 10denní karanténu v jednom z hotelů určených marockou administrativou, 9. den karantény se podrobit kontrolnímu PCR testu. Potvrzení o zaplacené rezervaci hotelu pro strávení karantény mohou vyžadovat letecké společnosti před nástupem na let.

Námořní spojení je realizováno od 15.6.2021 mezi přístavy Sète (FR), Marseille (FR), Janov (IT) <=> Tanger (MAR), Nador (MAR).

 

2. Doprava

Mezinárodní speciální lety jsou povoleny od 15.6.2021.

Od 20. 10. 2021 Maroko přerušilo letecké spojení s Německem, Nizozemskem a Velkou Británií.

Námořní spojení je realizováno od 15.6.2021 mezi přístavy Sète (FR), Marseille (FR), Janov (IT) <=> Tanger (MAR), Nador (MAR).

Vnitrostátní letecká doprava je v provozu v omezené míře (Royal Air MarocAir Arabia). Železniční a autobusová síť národního dopravce (ONCF a Supratours) je k dispozici na jeho webových stránkách. Další možný vnitrostátní autobusový dopravce je například společnost CTM.

 

3. Opatření platná v Marockém království

Od 21. 10. 2021 je pro přístup do všech uzavřených prostor, hotelů, obchodních center, kaváren, restaurací atd. vyžadováno potvrzení o vakcinaci proti COVID-19 (nejdříve 14 dnů po poslední dávce). Potvrzení o vakcinaci proti COVID-19 je rovněž vyžadováno pro cestování mezi marockými městy.

Platí zákaz volného pohybu osob v nočních hodinách (23:00-05:00).

Doporučujeme vždy respektovat aktuální pokyny místních autorit.
Nošení roušek je povinné i venku nebo v automobilu.

Pokud cizinec v Maroku není držitelem pobytové  karty, je maximální doba pobytu 90 dní. V případě jejího překročení je potřeba se obrátit na policii příslušnou dle místa pobytu, která může za překročení lhůty vyměřit pokutu. 

 

4. Odkazy na místní instituce:

Vláda
Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo vnitra
Celní správa a správa nepřímých daní

 

5. Návrat do ČR

Dle Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, které rozlišuje země v závislosti na míře rizika nákazy onemocněním COVID-19, spadá Maroko do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva). Přehled podmínek návratu do České republiky je k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí a  Ministerstva vnitra ČR.

Testovací místa v Maroku (PCR test)

PCR test

PCR test