عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Knižní veletrh v Casablance a literární turné po Maroku se spisovatelkou Lenkou Horňákovou – Civade

Zastupitelský úřad se již potřetí za sebou zúčastnil Mezinárodního knižního veletrhu v Casablance (SIEL), jehož 23. ročník se konal ve dnech 9. - 19. února 2017. ČR měla ve veletržním paláci (kterým během veletrhu prošlo přes 350 tisíc návštěvníků) vlastní stánek, a to jako jediná země ze střední a východní Evropy (s výjimkou DE) a jako jediná země EU, která nemá v Maroku svůj kulturní institut.
 

Oficiálním hostem veletrhu byla česko-francouzská spisovatelka Lenka Civade-Horňáková, která zde prezentovala svůj první román napsaný ve francouzštině „Giboulées de soleil“, který byl na sklonku roku 2016 oceněn ve Francii prestižní cenou Prix Renaudot des lycéens. Vedle prezentace na SIEL ve stánku marockého ministerstva kultury absolvovala autorka ještě další dvě veřejné prezentace (v Rabatu a v Essaouiře), setkání se studenty na gymnáziu v Rabatu a poskytla rozsáhlé rozhovory pro tři celostátní rozhlasové stanice, ve kterých se hovořilo nejen o jejím románu (jehož děj
se odehrává na pozadí historických událostí v Československu), ale především o ČR
a české literatuře. 

23. ročníku Mezinárodního knižního a edičního veletrhu v Casablance, největší akce tohoto druhu v Maroku, kterou zahájil bratr krále, se letos zúčastnilo 703 vystavovatelů z 54 států. Na stáncích bylo nabízeno přes 100 tisíc titulů. Hlavním hostem veletrhu byla skupina 11 afrických zemí, členů ekonomického společenství CEEAC (Communauté économique des États de l´Afrique centrale).

Zastupitelský úřad ČR nenabízel ve svém stánku jen literaturu k nahlédnutí, ale prezentoval Česko jako nádhernou zemi s bohatou kulturou. Vzhledem k administrativnímu zákazu prodeje publikací pro nekomerční účastníky typu velvyslanectví či kulturní centrum, byly na stánku nabízeny zdarma turistické materiály a dále pak letáčky, kde na jedné straně byla vždy báseň českého autora (ve francouzském překladu, někdy i s českým originálem), na druhé straně pak zajímavá informace o ČR, české literatuře, kultuře, architektuře a zejména pak odkazy na internetové stránky ZÚ, CzechTourismu, Radio Praha, sociální sítě a další zajímavé internetové odkazy vztahující se k literatuře, kultuře a možnostem vysokoškolského vzdělávání v ČR.

Lenka Horňáková-Civade byla také pozvána do vysílání tří celoplošných rozhlasových stanic : Radio Chaine Inter (tříhodinový literární pořad « Vol de nuit » Adiba el Machrafiho + přímý vstup z veletrhu), Radio 2M (kulturní pořad « Diwan » + účast v ranním vysílání) a Radio Mars (hodinový rozhovor v přímém přenosu).