عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikipedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přijetí zástupkyně velvyslance ZÚ Rabat u ministra kultury Mauritánie

Zástupkyně velvyslance Jana Chaloupková se během služební cesty do Mauretánie 28. - 30. března 2019 setkala s ministrem kultury a umělecké výroby Sidi Mohamed Ould Maham, s nímž jednala o spolupráci v oblasti veřejné diplomacie s ČR/EU a UNESCO, podpory porozumění, boje proti radikalizaci a chudobě, včetně podpory sektoru školství a celkové osvěty. Mauretánská společnost se mění, na jedné straně zůstávají tradice, ale současně je země vystavena a otevřena externím vlivům. Aktivní kooperace na poli kultury a vzdělání je nedílnou součástí aktivit na podporu bezpečnosti, stability, dialogu kultur a náboženství a prevence radikalizace.

O intenzifikaci bilaterálních vztahů na poli politickém a ekonomickém, včetně širší prezentace českých firem na mauretánském trhu jednala J. Chaloupková se zástupci Ministerstva zahraničí Mauretánie. Mauretánská strana oceňuje příspěvek České republiky skupině G5 a celkové aktivní angažmá ČR v EU. Základem pro vztahy v rámci partnerství EU - Mauretánie je Dohoda z Cotonou, probíhá politický dialog, hospodářské vztahy se rozvíjejí prostřednictvím Evropského rozvojového fondu a instrumentů - dary, rizikový kapitál a úvěry soukromému sektoru. Jak zdůraznil velvyslanec DEU v Nouakchott p. Giacomo Durazzo EU a Mauretánie jsou významnými partnery v oblasti rybolovu, kde aktuální protokol (2015-19) umožňuje evropským rybářům každoročně lovit 287 050 tun ryb. Výměnou získává Mauretánie od EU roční finanční příspěvek 57,5 mil. EUR na podporu odvětví rybolovu. Během návštěvy VŘ pro mezinároídní spolupráci a rozvoj EK p. Stefana Manservisi v Nouakchottu byla 29. března podepsána dohoda o finanocávní 25. mil. EUR na rozpočtovou podporu Mauretánie s cílem zvýšit schopnost místní vlády realizovat strategii urychleného růstu a společné prosperity a zejména podporovat udržení bezpečnosti a řízení nelegální migrace.

Ministr kultury Mauritánie a ZVZÚ Jana Chaloupková

Ministr kultury Mauritánie a ZVZÚ Jana Chaloupková

Zástupkyně velvyslance ZÚ Rabat Jana Chaloupková s ředitelem Národního muzea Nouakchott Kane Hadiya a obrazem opavské malířky Ireny Stanislavové

Ředitel Národního muzea Nouakchott Kane Hadiya a ZVZÚ Jana Chaloupková

Ředitel Národního muzea Nouakchott Kane Hadiya a ZVZÚ Jana Chaloupková