عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ekonomického diplomata ZÚ Rabat v Mauritánii

Ve dnech 17.2.-20.2.2019 proběhla návštěva ekonomického diplomata ze ZÚ Rabat  v Mauritánské islámské republice. Během návštěvy se uskutečnila setkání se zástupci místních ozbrojených složek, četnictvem Mauritánské republiky (la Gendermerie Nationale de Mauritanie) a setkání s honorárním konzulem ČR panem Limanem Ebnou.
 

Mauritánie se svou rozlohou přes 1 milion km2 a populací kolem 4 milionů obyvatel patří k nejméně zalidněným státům na světě. Celková délka hranic této západoafrické země přesahuje 5.000 km. Vzhledem k velké rozloze, celkové délce hranic a geografické poloze, kdy větší část země zabírají pouštní oblasti s nízkou nebo téměř nulovou hustotou osídlení, je efektivní hlídání hranic pro mauritánskou vládu obtížným úkolem. Právě obranný průmysl je jedním z perspektivních sektorů pro české exportéry. Výdaje na obranu přesahují 4%  HDP.

Tématem rozhovoru s honorárním konzulem panem Limanem Ebnou, který sídlí v hlavním městě Nuakšottu, byla možnost většího zapojení českých firem na mauritánském trhu. Příležitosti pro české firmy mimo zmíněný obranný průmysl, se nachází v oblasti těžebního průmyslu.  Těžba železné rudy (dále se těží zlato, měď a v posledních letech se začíná zvyšovat těžba ropy) se na mauritánském exportu podílí téměř z 50%. Mauritánie je 13. největším producentem železné rudy na světě. 

Ke konci roku 2017 Mezinárodní měnový fond poskytl Mauritánii půjčku ve výši 165 milionů dolarů na zahájení tříletého reformního programu v oblasti diverzifikace mauritánské ekonomiky a makroekonomické stability, stejně tak zvýšení životní úrovně a boje proti chudobě.

V celkovém zájmu zahraničních investorů zůstává Mauritánie poněkud na okraji. Mezi objemové nejvýznamnější sektory, které by měly zahraniční investory přilákat, jsou těžební průmysl, rybářství a energetika, kde velký potenciál mají obnovitelné zdroje a to především solární energie.

 

Obchodní rada ze ZÚ Rabat Jan Hladík na pracovní návštěvě Mauritánie s Honorárním konzulem p. Limanem Ebnou

Obchodní rada ze ZÚ Rabat Jan Hladík na pracovní návštěvě Mauritánie s Honorárním konzulem p. Limanem Ebnou