عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní návštěva Mauritánie zástupců Velvyslanectví ČR v Rabatu v listopadu 2015

Bývalá velvyslankyně ČR v Maroku Michaela Froňková a konzul Jan Czerný navštívili ve dnech 20. - 24. listopadu 2015 Mauritánii. Během tohoto pobytu byla velvyslankyně přijata ministrem zahraničních věcí Hamadie Ould Meimou, ministrem životního prostředí Amedi Camara, starostkou Nuakšottu Maty Mint Hamady (první ženou v čele afrického hlavního města), velvyslancem Delegace EU José Antonio Sabadell, velvyslancem Maroka Abderrahman Benomar, generálním ředitelem Attijari Bank Mauritanie Otmanem Boudhamim a generálním sekretářem ministerstva zahraničí Mokhtar Hende.

Hlavním důvodem návštěvy druhého největší města Noudhibou bylo jednání s prezidentem „Nouadhibou Free Zone“ Mohamed Daf/em a s jeho kolegy.  Mimo společný program uskutečnil Jan Czerný ještě pracovní schůzku s francouzským konzulem Ericem Cristini a s pracovníkem politického oddělení Delegace Evropské unie Mohamadou Ly. oučástí návštěvy byla kontrola konzulárního pracoviště honorárního konzula České republiky v Nuakšottu Limam/a Ould/á Ebnou, který je plně k dispozici nejen diplomatům, ale také českým podnikatelům, kteří by měli zájem v Mauritánii investovat, nebo do Mauritánie vyvážet své výrobky.

Jaká je současná Mauritánie?

Bezpečnost

Bezpečnostní situaci v Mauritánii je možné označit za stabilizovanou. Od roku 2011 nedošlo k žádným teroristickým útokům. Armádní složky, které se těší materiální podpoře zejména USA a Francie, se reorganizovaly, přizpůsobily velení i výzbroj novým podmínkám a boji proti teroristické hrozbě ze strany islámských radikálů. Jedná se zejména o ochranu hranic a sledování pohybu jednotek v rozsáhlých pouštních oblastech.

Největším nebezpečím pro zemi je vývoj v sousedním Mali. Stabilita Mauritánie významně přispívá k mírovému procesu v Mali a snižuje nebezpečí posílení teroristických buněk v Sahelu.

„Běžná“ pouliční kriminalita vůči cizincům je na velmi nízké úrovni.

Ekonomický vývoj

Mauritánie je často uváděna jako příklad země, kde byly úspěšně provedeny reformy doporučené Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Makroekonomická čísla jsou v dobrém stavu, trvalý 6% růst HDP je doprovázen stejně trvalou inflací okolo 4% a stabilním kursem měny. Zadlužení státu se od roku 2012 snižuje a je dnes na úrovni 70% HDP.

Ekonomika se opírá o příjmy z těžby železné rudy (bohužel bez jakéhokoliv zpracování, 75% je odváženo do Číny), zlata (Taziat Kinross), mědi, a chovu dobytka na hranicích se Senegalem (opět vyvážena živá zvířata, bez sebemenší přidané hodnoty).

Projekt desetiletí

Mauritánských ekonomickým „projektem desetiletí“ je nepochybně budování svobodné zóny v přístavním městě Nouadhibou na severu země. Zóna má velmi výhodnými finančními a administrativnímu podmínkami přitáhnout zahraniční investice. Je třeba dodat, že poměrně liberální obchodní legislativa umožňuje zahraničním společnostem společné podnikání s mauritánským obchodním subjektem bez určení minimální míry participace domácí firmy. Free Zone má své internetové stránky www.ndbfreezone.mr.

Potenciálně zajímavé pro české podniky se jeví obory: zpracování ryb a odpadu z ryb, jednoduché zemědělské stroje a zařízení, výroba zařízení pro důlní průmysl, výroba náhradních dílů, výroba osobních kol.

Poznámka: V případě zájmu českých obchodních subjektů o obchodní vztahy s Mauritánií kontaktujete, prosím, české velvyslanectví v Rabatu (kontakty viz hlavní stránka velvyslanectví).

Galerie


Cesta do Mauritánie 2015