عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Elektřina na africkém kontinentu: Maroko hlásí ofenzivu

Marocké Ministerstvo energetiky, dolů a udržitelného rozvoje na 2. světovém fóru v Marrákeši v říjnu 2017 představilo svým africkým kolegům a zástupcům podnikatelského sektoru plány Maroka (tzv. novou strategickou vizi) směrem k dalším africkým zemím v oblasti budování nových elektrických sítí v rámci celého kontinentu. V popředí zmíněných plánů stojí zejména LPG, tj. zkapalněný ropný plyn používaný jako „čisté“ palivo pro spotřebiče a vozidla, dále solární a větrná energie.

Maročané chtějí prezentovat LPG jako přední ekologickou alternativu geostrategického významu, přičemž jeho přínos dokládají vlastní zkušeností: konkrétně vybudováním elektrické sítě spojující Maroko se Španělskem o celkové kapacitě 1 400 MW pod úrovní Středozemního moře, resp. Atlantského oceánu; dále linkou mezi Marokem a Alžírskem o celkové kapacitě 1 200 MW. Aktuálním záměrem je vybudování a brzké spuštění elektrické spojnice mezi Marokem a Portugalskem se zamýšlenou kapacitou ve výši 1 000 MW. Současně byly také zveřejněny nové plány pro konstrukci další linky plynovodu směrem do Španělska. Následně se pozornost marockého Ministerstva energetiky, dolů a udržitelného rozvoje přesune k Mauritánii a zemím subsaharské Afriky, kde plánuje ofenzivu spojenou s obnovitelnými zdroji energie.

Z hlediska domácího trhu s LPG dnes tato komodita pokrývá celkem 23% národní energetickou spotřebu, nicméně s odvoláním na již schválenou koncepci marockého vládního kabinetu pro tento sektor by se v horizontu roku 2030 mělo jednat o zvýšení na výsledných 80%. Počítáno je rovněž s vybudováním nových zplynovacích stanic, přepravních systémů, modernizací bezpečnostních prvků v rámci celého odvětví; v neposlední řadě pak také ochranou životního prostředí.

Maroko chce s africkými partnery rovněž sdílet know-how v oblasti solární a větrné energie, přičemž argumentuje marockým „energetickým zázrakem“ mezi lety 2009-16, kdy celkový objem vyprodukované elektřiny pocházející z těchto dvou zdrojů vzrostl z 2% na 9%, což se ve výsledku promítlo do snížení celkové marocké energetické závislosti ve zmíněném období z 98% na 93,3%.

Hlavní cíle pokračující přeměny marocké energetiky započaté koncem roku 2015 s cílem posílit národní energetickou soběstačnost země se Maročanům daří průběžně naplňovat. Celkový objem vyprodukované elektřiny pocházející z obnovitelných zdrojů energie hovořící o 42% v horizontu roku 2020, resp. 52% do roku 2030, nejsou v kontextu nastaveného tempa nereálné. V současnosti nejslibnější oblast v sektoru obnovitelných zdrojů energie s příslibem investičních příležitostí pro zahraniční investory představuje větrná energie, resp. její propojení s mechanismem solární energie.

V rámci sektoru energetiky Velvyslanectví ČR v Rabatu nadále pokládá za jednu z hlavních příležitostí pokračující expanzi průmyslového přístavu Jorf Lasfar– konstrukce zplynovací stanice na zkapalněný zemní plyn a další investiční možnosti (dodávky zařízení aj.).


Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rabatu