عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Rabat
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Marocký ekonomický růst v 1Q 2017 překvapivě zrychlil, v rámci meziročního srovnání dosáhl 3,8%.

Navzdory dřívějším odhadům si marocká ekonomika vedla v 1Q2017 o poznání lépe než jí předpovídali mnozí analytici. Rychlejší marocký ekonomický růst ve zmíněném období a investicím nakloněné prostředí tímto mj. vytvářejí příznivé podmínky pro přijetí klíčových reforem zaměřených na celkové zjednodušení administrativy. I přes dílčí překážky z hlediska časové úspory v rámci nezbytného administrativního procesu pod křídly státní správy Maroko však i nadále zůstává jednoznačně perspektivní destinací pro zahraniční investory.

Marocký ekonomický růst v 1Q 2017 překvapivě zrychlil. V rámci meziročního srovnání během 1Q 2017 dosáhl 3,8% (oproti 1,6% během 1Q 2016), přičemž marocká ekonomika spoléhala především na sektor zemědělství a rybolovu, které se společně podílí zhruba 15% na národním HDP a zaměstnávají celkem 40% domácí populace.

Agrární odvětví marocké ekonomiky ve sledovaném období zaznamenalo 14% navýšení veškerých výnosů, zatímco v 1Q 2016 jej citelně postihly dopady extrémního sucha, které zemi trápilo a promítlo se do 11% poklesu jeho příjmů. V případě zemědělství se však nadále příliš nedaří plnit marocké plány spojené s budováním závlahových systémů, mechanizací a pěstováním nově vyšlechtěných plodin adaptovaných na ztížené klimatické podmínky (zejména pak jejich častější výkyvy), přičemž zdejší hospodářství v současnosti i nadále spoléhá zejména na nestálé dešťové srážky. Rok 2017 je v tomto ohledu však o poznání příznivější, příhodné podmínky se mj. promítají do dosavadní sklizně v rámci zemědělského roku 2016/17, s níž v rámci domácího hospodářství panuje zatím velká spokojenost.

K optimismu přispívají také příjmy sektoru služeb, které v rámci meziročního srovnání (1Q 2017 a 1Q 2016) zaznamenaly nárůst o 3% (oproti 2,4%); vzmáhá se i turistický ruch, zvyšuje se také spotřeba domácností.

Průmyslová výroba naopak v rámci meziročního srovnání mírně zpomalila, konkrétně na 1,7% (oproti 2%). Jedním z hlavních důvodů je dle domácího analytického prostoru snížení tempa konstrukčních prací na mnoha velkých projektech v zemi financovaných marockou vládou. Do roku 2018 by se však mělo již pozitivně promítnout otevření nové továrny na výrobu osobních automobilů Peugeot, což bude mít nepochybně pozitivní dopad na dodavatele dílů, služeb či energií.

Odhady marockých ekonomů zůstávají i nadále optimistické; souhrnný růst HDP za rok 2017 by měl dosáhnout 4,1% (oproti původně očekávanému 1,2%), k čemuž má významně přispět především „ozdravený“ sektor zemědělství a trvale se navyšující (domácí i zahraniční) poptávka v rámci sektoru služeb. Potěšující je také poměrně úspěšný marocký boj s inflací, která průběžně (navzdory mnoha velmi „černým“ předpovědím) dosáhla „pouhých“ 1,3%; během 2Q 2017 by pak měla klesnout na 0,3%.

Jednu z hlavních výzev marocké ekonomiky, která současně představuje jedno z aktuálně vydaných doporučení OECD, představuje zajištění kompetitivního prostředí a zjednodušení administrativní zátěže v rámci domácího i zahraničního podnikatelského sektoru se zájmem o marocký trh; totéž platí pro úřady státní správy. 


Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rabatu