عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Marocké zdravotnictví hodlá investovat do modernizace

Marocká strategii v boji s pandemii se ukázala jako velmi účinná. Okamžitá mobilizace veškerých zdrojů pomohla zastavit rychlé šíření viru v jeho počátcích. Z dlouhodobě hlediska, ale pandemie obnovila  větší tlak na investice do zdravotního systému.
 

Náklady na zdravotní péči v Maroku představují 5% státního rozpočtu. Například v České republice v loňském roce šlo do zdravotnictví okolo 8% státního rozpočtu. Podle zprávy WHO k Marockému zdravotnictví, se sektor potýká s nedostatkem personálu a dalšími problémy souvisejícími s geografickým rozložením zdravotnických zařízení, řada ekonomických a sociálních rozdílů v jednotlivých regionech celou situaci neusnadňuje. Řada oblastí Maroka nemocnicemi nedisponuje, jejich spádová oblast je příliš velká nebo nedisponují dostatečným vybavením.

“Hlavním problémem je, že trpíme nedostatkem lidských zdrojů. Tomu tak bylo, ale již dávno před příchodem pandemie nemoci COVID-19“ uvedl ministr zdravotnictví Khalid Ait Taleb. Problém však není jen v počtu vyškoleného personálu, ale také v chybějícím zdravotnickém vybavení.

Podle vyjádření předsedy vlády má Maroko v současné době pouze 1640 lůžek na jednotkách intenzivní péče. Při pohledu na celosvětové statistiky, kdy víme, že určité procento nakažených při nákaze prochází těžkým průběhem nemoci a potřebuje hospitalizovanou léčbu je zřejmé, že Maroko se svými 36 miliony obyvateli potřebuje takovýchto lůžek a návazného vybavení daleko více.

Marocká administrativa se snaží dlouhodobě navýšit rozpočet ve zdravotnictví. Již v roce 2018 spustila program SANTÉ 2025. V souvislosti s dopady pandemie lze očekávat upnutí větší pozornosti k této vládní strategii a větších investic do zdravotnictví. V několika nejbližších letech až do roku 2025 v souvislosti s uvedeným programem by tak mělo docházet k průběžné modernizaci marockého zdravotnictví.

Nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče a zdravotnického vybavení, ale také školení zdravotnického personálu může být velmi zajímavými příležitostmi pro české dodavatele a pro školící instituce v oblasti zdravotnictví. Nabízí se taky případná vzájemná kombinace obojího.

 

Ichrak Touri, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Rabatu

Jan Hladík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rabatu