عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Maroko - česká oborová mise z oblasti důlní těžby a geologické prospekce (17. - 20. října 2016)

Čeští experti navštívili Maroko v rámci tzv. PROPED (Projekt ekonomické diplomacie) financovaného Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

Velvyslanectví ČR v Rabatu realizovalo ve dnech 17. – 20. října 2016 tzv. PROPED zaměřený na důlní těžbu a geologickou prospekci. Účastníci mise se představili na expertním semináři v Rabatu, kde mj. jednali s poradcem marockého ministra energetiky pro doly a důlní těžbu p. Addim Azza (zároveň se jednalo o keynote speakera zmíněné konference) či ředitelem Odboru dolů a uhlovodíků marockého Ministerstva energetiky p. Alim Meloukim. Osobně byl také přítomen p. Abdelhamid El Hassnaoui, šéf Divize geologické prospekce a důlní těžby marockého ONHYM (Office National des Hydrocarbures et des Mines), jedné z klíčových institucí zodpovídající za důlní těžbu v Maroku. Seminář, trvající tři hodiny, přinesl velmi zajímavou debatu o aktuálních potřebách marocké geologie (zejména v oblasti mapování).

Dalším bodem programu byla návštěva největší fosfátové lokality na světě, dolů v Khouribga (vzdálenost 206 km z Rabatu) s jedinečným a celosvětově unikátním systémem 187 km dlouhého potrubí pro plavení fosfátů spojující těžební lokalitu Khouribga se zpracovatelským přístavem Jorf Lasfar (největší přístav pro minerály v Africe); dále podnikatelský seminář v El Jadida (187 km z Rabatu, 106 km z Casablanky) zorganizovaný ve spolupráci s CzechTrade Casablanca a prohlídka přístavu Jorf Lasfar, který je nezbytnou součástí procesu zpracování fosfátů, současně představuje jeden z ambiciózních projektů marocké vlády, mj. díky plánované výstavbě nové tepelné elektrárny.

O akci rovněž informovala marocká státní tisková agentura MAP (Renforcement de la coopération entre le Maroc et la République Tchèque) videoreportáží plus separátními rozhovory s Janem Czerným, Chargé d´affaires a. i. a poradcem marockého ministra energetiky Addi/m Azza.

V dohledné době bude podepsáno Memorandum o spolupráci v oblasti geologické prospekce mezi ČR a Marokem. Jako přidanou hodnotu tohoto PROPED zacíleného primárně na ekonomickou diplomacii lze také označit jednání proděkana Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Prof. Martina Mihaljeviče, s marockými partnery z rabatské Univerzity Mohameda V.  ve věci případného navázání budoucí vědecké spolupráce mezi Prahou a Rabatem.


Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rabatu