عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: cc
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Maroko je africkým průkopníkem v oblasti obnovitelných zdrojů

V současné době je Marocké království závislé především na dovozu fosilních paliv. K pokrytí vnitrostátní energetické poptávky, musí být každoročně na 92% energetických surovin a energie importováno ze zahraničí. S neustále rostoucí energetickou spotřebou, která úzce souvisí se zvyšující se životní úrovní obyvatelstva, se tak Maroko rozhodlo vydat cestou zelené energie a využít svého geografického potenciálů, který nabízí pestrou paletu možností pro zásobování z obnovitelných zdrojů. Pobřeží země je ideální pro využití větrné energie a Saharská poušť nabízí celoročně velmi vysokou koncentraci slunečního svitu.
 

Důvodu pro zvýšení podílů zelené energie na energetickém mixu Maroka je vícero. Prvním je snížení závislosti na okolních zemích, ze kterých je Maroko nuceno dovážet suroviny pro tvorbu elektrické energie. Dalším důvodem je pak poměrně rychlý ekonomický růst (v roce 2017 HDP rostlo rychlostí 4,8% a v roce 2018 o 3% předpoklad na rok 2019 ukazuje růst až o 4%), se kterým jde ruku v roce stále vyšší poptávka po elektrické energii. Ročně tato poptávka naroste o 5-7 % a to samozřejmě nutí marockou vládu hledat nové možnosti, jak kapacitu průběžně navyšovat. Odpovědí má být efektivní využití větrné a solární energie.

První národní strategii v oblasti obnovitelných zdrojů spustilo Maroko v roce 2009. Již v roce 1982 však bylo založeno centrum pro rozvoj obnovitelných zdrojů a první větrná elektrárna byla v Maroku spuštěna v roce 2002. V roce 2018 činili marocké investice do čisté energie 2.8 miliard dolarů, což v této oblasti řadí zemi mezi top 22 investorů na celém světě.

Maroko si stanovilo na světové poměry značně ambiciózní plán. Do roku 2020 by měl podíl z obnovitelných zdrojů dosáhnout 42% celkového energetického mixu království. V Maroku se v současné době nachází největší solární park na světě. Elektrárna Noor Complex, která stojí nedaleko města Ouarzazate v saharské poušti. Zaujímá rozlohu více jak 3.000 hektarů (to je například celková rozloha města Kolín) a svojí konečnou kapacitou 580 MW by byla schopna zásobovat energetickou spotřebu města velikosti naší Prahy.

Cílem pro rok 2030 je zvýšit kapacitu z obnovitelných zdrojů na 10.000 MW při rozdělení 4.500MW solární 4.200 MW větrné a 1.300 MW vodní energie. Marocká vláda počítá, že do energetického sektoru postupně investuje kolem 40 miliard dolarů. V současné době Maroko pracuje také na vytvoření právního rámce a řady dalších opatření, které by měli povzbudit tuzemské, ale i zahraniční investory při vstupu do tohoto sektoru. K tomu také slouží agentura MASEN Group, která se v roce 2016 stala Marockou agenturou pro trvale udržitelnou energii a do její agendy spadá například vyhlašování tendrů v oblasti energetiky.

 V Maroku se také nachází největší větrná elektrárna na africkém kontinentě park Tarfay s kapacitou 300MW, která vznikla jako 50/50 joint-venture projekt mezi francouzskou ENGIE a marockou Nareva Holding Sa.

Pro české firmy se tak v tomto sektoru nabízí možnost být partnerem Marockého království na jeho vysněně cestě stát se zelenou supervelmocí. Příležitostí je mnoho, od dodávek samotných komponentů jako bateriové uložiště, elektrického vedení nebo třeba CSP (concentrating solar power) až po samotný inženýring, řízení a kompletní výstavby solárních farem a větrných parků.

 

Jan Hladík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rabatu