عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mauritánie a potenciál pro zahraniční investice do solární energie

Emirátská společnost Masdar během listopadu 2016 instalovala na mauritánském území, konkrétně v tamějších venkovských regionech orientovaných na zemědělskou produkci, celkem osm nových samostatných jednotek se solárními panely pro výrobu elektrické energie. Jedná se o první zahraniční vlaštovku v rámci rychle se rozvíjejícího sektoru solární energie a obnovitelných zdrojů v Mauritánii, který představuje jeden z nejvíce perspektivních oborů pro zahraniční investory. Této šance mohou nepochybně využít i české firmy se svým know-how včetně dodávek jednotlivých komponentů pro budování nových solárních parků na mauritánském území.

Prvním větším realizovaným projektem v rámci mauritánského energetického sektoru byla roku 2013 spuštěná solární elektrárna na klíč nesoucí jméno po Šajchu Zájdovi v  metropoli Nouakchott. V době její slavnostní inaugurace se jednalo o největší solární komplex v Africe a první svého druhu v Mauritánii. Tento komplex se aktuálně podílí na Mauritánií vyrobené elektrické energii pro národní síť ve výši necelých 10%.

Plánované rozšíření mauritánské energetické sítě, kterému by měly napomoci především solární panely, přispějí k dosažení cíle definovaného mauritánskou vládou v podobě pokrytí 20% národní energetické soběstačnosti země z obnovitelných zdrojů do konce roku 2020. Jednou z národních priorit rovněž zůstává rozšíření stávající elektrické sítě do venkovských a zemědělských oblastí, které na ni nejsou dnes napojeny. Rozvíjení konceptu solární energie dle plánu vypracovaného vládním kabinetem vyústí v zajištění 30% veškerých dodávek elektřiny pro nejvzdálenější mauritánské regiony, z nichž žádný nebyl dosud jakýmkoli způsobem elektrifikován.

Zmíněný plán pro rozvoj mauritánské solární energetiky pak pro zemi představuje první větší krok k dalšímu rozmachu tohoto sektoru, který podpoří její národní energetickou soběstačnost a kladně se (v rámci širšího kontextu) rovněž promítne do domácí ekonomiky.

V případě zájmu českých firem o předání informací týkajících se konkrétních projektů v Mauritánii je Velvyslanectví ČR v Rabatu společně s Honorárním konzulátem ČR v Nouakchott připraveno poskytnout plnou součinnost.

 

Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rabatu