عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obrat nepříznivého trendu (v porovnání s 1. pol. 2016) v rámci marockého turistického ruchu: Němci, Rusové a Francouzi se pozvolna vracejí zpátky do Maroka, také přibývá návštěvníků z Polska

Nejdůležitější změnu na scéně marockého domácího cestovního ruchu v porovnání s 1. pol. 2016 představuje návrat dříve „tradičních“ zahraničních hostů z Německa, Ruskaa Francie; zvýšil se také počet noclehů (v souhrnu překročil 4 miliony během sledovaného období leden až listopad 2016). V rámci meziročního srovnání s rokem 2015 pak došlo ke 2% navýšení počtu návštěvníků přijíždějících do Maroka čistě v rámci sledované kolonky označené jako „Kultura, rekreace, turismus“, tj. vyjma obchodních a pracovních cest. Vzestupný trend rovněž zaznamenal celkový počet příletů do země o celá 4%.

Jedna z hlavních a zahraničními turisty hojně vyhledávaných destinací, Agadir v marockém regionu Souss-Massa, se po nepříznivém vývoji a jistých „turbulencích“ během roku 2016 nakonec dostala do zelených čísel, čemuž napomohl zejména poslední kvartál. Jen během listopadu 2016 (v porovnání s totožným obdobím v roce předcházejícím) se počet příletů zvýšil o 12,47%. Totéž platí pro počet noclehů, který v porovnání s totožným časovým úsekem v uplynulém roce zaznamenal 16% přírůstek. Počet turistů během listopadu 2016 se také zvýšil, z 61 659 (listopad 2015) na 69 345, tj. meziroční vzestup o 7 686 osob. Významně se tento trend promítl také do počtu noclehů o 44 422 z loňských listopadových 277 520 na 321 942 o rok později. Maročtí analytici odhadující prognózu další vývoje domácího turistického ruchu si jej vysvětlují především zkvalitněním služeb a dynamikou konkrétních zahraničních trhů s poptávkou po pobytových zájezdech do zahraničí, zejména německých, francouzských a ruských turistů vyhledávajících dovolené ve vzdálenějších, nikoli evropských destinacích.

Poměrně velký nárůst v rámci meziročního srovnání (listopad 2015 vs. totožné období o rok později) zaznamenala souhrnná statistika německých návštěvníků v Maroku. Výhradně během listopadu 2016 Maroko navštívilo 13 839 turistů, což představuje o 6 328 osob více než v témže měsíci o rok dříve. Francouzských turistů v rámci téhož meziročního srovnání přibylo o 5,4%, u Holanďanů se jedná dokonce o 27%. V případě Belgie se jedná o 25,7%. Návštěvníků z Polska přijelo o 14% více. Vzestupný trend lze také pozorovat u ruských turistů směřujících do Maroka, celkem o 3% pak vzrostl počet britských občanů cestujících do této severoafrické destinace. Menší nárůst v tomto ohledu zaznamenaly skandinávské země
s „pouhými“ 723 turisty.

Průměrná délka jednotlivých turistických pobytů na marockém území se prodloužila ze 4,5 dne (2015) na 4,64 (2016), zahraniční návštěvníci také ve vícero případech tráví svou dovolenou ve 4 a 5 hvězdičkových hotelech, nikoli např. ve tradičních rijádech (tj. bývalých soukromých sídlech úředníků francouzské koloniální správy či marocké honorace) – meziročně se jedná o přírůstek ve výši 3,9 milionu osob.  

V rámci domácí, tj. marocké klientely, po své vlasti během listopadu 2016 cestovalo celkem 325 766 lidí, což v rámci meziročního srovnání představuje nárůst ve výši 9,2%. Hlavní destinací zahraničních i domácích turistů v současnosti nadále zůstává Marrákeš (dle některých statistik nejnavštěvovanější destinace na světě), nicméně markantní „zlepšení“ z hlediska upoutání pozornosti návštěvníků zaznamenalo především letovisko Agadir: v porovnání s prvním trimestrem 2016 a meziročním úbytkem turistů ve výši 9% se během téhož roku dostal na konečných +2%.  


Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rabatu