عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelská mise do Maroka - důlní průmysl (17. až 20. října 2016)

Velvyslanectví ČR v Rabatu organizuje oborovou misi českých firem z oblasti důlního průmyslu, těžby a geologické prospekce, která se uskuteční ve dnech 17. až 20. října 2016.

Předběžný program počítá s odborným blokem (včetně vystoupení českého experta z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ing. Martina Vlastníka, CSc.) na marockém Ministerstvu energetiky a OCP Policy Center (think-tank blízký marockému královskému paláci a marocké fosfátové centrále OCP), kde se současně představí jednotlivé české firmy se svými prezentacemi (zajištěna je tlumočnice hovořící plynně česky, arabsky a francouzsky). Čeští podnikatelé následně osobně navštíví lokality s velkým těžebním potenciálem do budoucna, mezi nimi Jorf Lasfar a El Jedida, kde budou mj. jednat s vedením tamějšího Investičního centra (Centre d´Investissement El Jadida).

Marocká strana projevila explicitní zájem o zapojení českých společností do zpracovávání expertíz v oblasti dobývání nerostů a geologického průzkumu mj. díky renomé československých geologů působících v Maroku během 60. a 70. l. 20. st. Marocké království má zájem o nové dobývací technologie, které představují součást nové národní těžební strategie s výhledem do roku 2025; jedním z cílů je ztrojnásobit obrat těžebního sektoru (nepočítaje fosfátový průmysl) na 15 mld. MAD (tj. 34,5 mld. CZK), zvýšit investice do geologického průzkumu na 4 mld. MAD (tj. 9,2 mld. CZK) a zdvojnásobit počet pracovních míst v sektoru na 30 000. Jedním z hlavních témat je také zpracování důlního odpadu a nové těžební, k životnímu prostředí šetrné, technologie – mj. v návaznosti na světovou klimatickou konferenci COP 22 pořádanou v marocké Marrákeši ve dnech 7. – 18. listopadu 2016.

Příležitost pro české těžařské firmy v Maroku představují drahé kovy (niob, uran, molybden, zlato), kovy (olovo, měď a zinek, nikl, železo), průmyslové minerály (kaolin, síra, diatonit, křemen, magnezit), geotermální zdroje energie (region severovýchodního Maroka, lokalita Tarfaya-Assa-Zag), uhlovodíky či ropa.
 

Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rabatu

jana_kostrounova@mzv.cz, commerce_rabat@mzv.cz